Temat: Komunikat Samorządu Studentów z dn. 2 lipca

Samorząd Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego skierował wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o interwencję w sprawie tzw. biletu semestralnego. Złożyliśmy zapytanie czy możliwe jest rozróżnienie studentów ze względu na tryb studiów i dyskryminowanie jednej grupy - studentów zaocznych. Zapytaliśmy także, czy uprawnione jest żądanie przedstawienia przez studentów specjalnego zaświadczenia z dziekanatu – wszędzie bowiem akceptowanym dokumentem uprawniającym do zniżki jest legitymacja studencka.

O interwencję poprosiliśmy posła Michała Jarosa. Jest to najmłodszy poseł z Wrocławia, były radny miejski, a także działacz samorządów studenckich. Ma on doskonały przegląd tej sytuacji i wierzymy, że pomoże nam pozytywnie rozwiązać problem – unieważnić uchwałę Rady Miejskiej Wrocławia. W tym celu poprosiliśmy go o spotkanie z Wojewodą Dolnośląskim Rafałem Jurkowlańcem.

Sprawa biletu semestralnego jest dla nas typowym przykładem tzw. bubla prawnego. Do tej pory nie spotkaliśmy się z podziałem studentów na stacjonarnych i zaocznych. Mamy taki sam wzór legitymacji, indeksu oraz dyplomu ukończenia uczelni. Argumenty, które padały podczas dyskusji nad projektem uchwały to przejaw całkowitego oderwania władz miasta od rzeczywistości. Studenci zaoczni to osoby, które ciężko pracują na to żeby się utrzymać w coraz to droższym Wrocławiu – rosną opłaty za mieszkanie i za czesne. Jeśli nasze miasto chce pokazać, że jest takie otwarte na młodzież, nie może traktować studentów z taką ignorancją.

Jeśli nasze odwołania nie przyniosą skutku i Prezydent Dutkiewicz nie zmieni swojego postanowienia, będziemy zmuszeni podjąć bardziej zdecydowane kroki. Mamy nadzieję, że studenci pokażą, że nie da nas się podzielić według tak absurdalnych kryteriów i zbojkotują bilet semestralny. Jest to oszczędność kilkunastu złotych rocznie, a pokaże, że jesteśmy solidarni i szanujemy się niezależnie od trybu studiów.



Karol Przywara
Rzecznik prasowy Samorządu Studentów UWr
Katarzyna Wylon

Katarzyna Wylon Menedżer Personalny
Regionu / HR
Business Partner

Temat: Komunikat Samorządu Studentów z dn. 2 lipca

ale czy na pewno RPO jest dobrym adresatem Waszej interwencji?

Uchwała czeka u wojewody i ten jednym podpisem może ją zmienić, anulować lub zaakceptować.

Rzecznik Ameryki nie odkryje i oczywiście wskaże, że jest to niezgodne z konstytucją, ale ten cenny czas (by uchwała mogła wejść w życie 1 września) można wykorzystać na "dogadanie" się na szczeblu wrocławskim; tym bardziej, że za nami wstawi(ł) się poseł Jaros.

zostawiam pod rozwagę.

pozdrawiam.

Temat: Komunikat Samorządu Studentów z dn. 2 lipca

Rzecznik Praw Obywatelskich miał wyrazić opinię na temat tej uchwały - równolegle sprawa poszła do Wojewody Dolnośląskiego.

została przez niego dzisiaj zaskarżona do WSA, więc czekamy na wyrok.
Katarzyna Wylon

Katarzyna Wylon Menedżer Personalny
Regionu / HR
Business Partner

Temat: Komunikat Samorządu Studentów z dn. 2 lipca

no to czekamy :)

Temat: Komunikat Samorządu Studentów z dn. 2 lipca

Komunikat Samorządu Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego
z dnia 31.08.2009

Samorząd Studentów z zaskoczeniem przyjął informację zamieszczoną na stronie internetowej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu- http://Wroclaw.pl, o możliwości zakupu tzw. biletu semestralnego.

Na wieść o podjęciu uchwały przez Radę Miejską Wrocławia, zwróciliśmy się z prośbą o interwencję ws. wyłączenia z grupy osób uprawnionych do nabycia biletów studentów trybu niestacjonarnego. W naszej opinii, podział na studentów dziennych, wieczorowych i zaocznych jest sprzeczny z obowiązującym w Polsce systemem prawnym. Popieramy oczywiście samą ideę biletu, jednak dyskryminowanie tak znacznej grupy studentów jest dla nas niezrozumiałe.

Z naszą opinią zgodzili się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, Janusz Kochanowski, który w liście do Przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia, Jacka Ossowskiego, stwierdza m.in.: „ulga przysługuje studentowi nie dzieląc studentów na studentów studiów stacjonarnych i studiów niestacjonarnych, nie wprowadza limitu wieku, nie ogranicza możliwości korzystania z ulgi jedynie do czasu trwania roku akademickiego”.
Podobną interpretację otrzymał także Poseł Michał Jaros, który zwrócił się z zapytaniem do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Uchwała RMW została zaskarżona przez Wojewodę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, co w każdym momencie może doprowadzić do jej unieważnienia. Spowoduje to dalsze kłopoty, które odbiją się jak zawsze na studentach.

Radni miejscy oraz wnioskodawca, Prezydent Rafał Dutkiewicz, mieli wystarczającą ilość czasu na poprawienie wadliwej uchwały. Wystarczy tylko z jej tekstu usunąć dwa wyrazy: „trybu dziennego” i przestanie dyskryminować grupę ponad 50 tysięcy Wrocławian.

Samorząd Studencki jest gotowy wspomnianą uchwałę przeredagować i przedstawić zainteresowanym stronom.

Następna dyskusja:

Poszukiwanie pracy przez St...




Wyślij zaproszenie do