Kamil
Wnuk
animator życia
społecznego
Temat: ciekawa konferencja
7 października 2009 w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu odbędzie się konferencja naukowa "Wymiary tożsamości zagłębiowskiej".W przedsięwzięciu, organizowanym przez Instytut Zagłębiowski WSH, wezmą udział regionaliści i naukowcy z kilku ośrodków akademickich, w tym Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Śląskiego.
Jak informuje dr Michał Kaczmarczyk, dyrektor Instytutu Zagłębiowskiego i organizator konferencji, jej celem jest dokonanie refleksji naukowej nad pojęciem tożsamości zagłębiowskiej i jej składnikami. -Będziemy mówić o atrybutach tożsamości, czyli o tym, co nas wyróżnia, co kreuje odrębność kulturową Zagłębiaków - informuje Michał Kaczmarczyk.
W programie sesji znalazły się m.in. wystąpienia o zagłębiowskiej historii, mediach lokalnych, preferencjach wyborczych Zagłębiaków i lewicowych tradycjach regionu. Ciekawym elementem będzie wystąpienie prof. Włodzimierza Wójcika na temat zagłębiowskiej kuchni: codziennej, odświętnej i okolicznościowej.
Konferencja rozpocznie się o godz. 11.00 w auli WSH. Przedstawione w jej ramach wystąpienia zostaną opublikowane w tomie pokonferencyjnym wydanym przez Oficynę Wydawniczą "Humanitas".
(s)
Program konferencji:
Część 1, godz. 11.00. Tożsamość w perspektywie teoretycznej
Katarzyna Gebel (Wyższa Szkoła Humanitas), W poszukiwaniu definicji tożsamości.
Jan Iwanek (Wyższa Szkoła Humanitas, Uniwersytet Śląski), Tożsamość - pojęcie politologiczne.
Jacek Wódz (Uniwersytet Śląski), Tożsamość zagłębiowska jako "problem" polityczny.
Michał Kaczmarczyk (Wyższa Szkoła Humanitas, Uniwersytet Śląski), Rola mediów lokalnych w umacnianiu tożsamości zagłębiowskiej. Wyzwania i perspektywy.
Część 2, godz. 12.15. Atrybuty tożsamości zagłębiowskiej
Dobrawa Skonieczna-Gawlik (Muzeum Zagłębia w Będzinie), Kultura duchowa, społeczna i materialna mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego jako wyznacznik tożsamości zagłębiowskiej.
Magdalena Tomczyk (Uniwersytet Jagielloński), Polski Narodowy Kościół Katolicki i Kościół Polskokatolicki na terenie Zagłębia Dąbrowskiego - przeszłość i teraźniejszość wspólnoty.
Dariusz Rozmus (Wyższa Szkoła Humanitas), Wczesnopolskie zagłębie hutnictwa srebra i ołowiu na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego i okolic.
Włodzimierz Wójcik (Uniwersytet Śląski), Zagłębiowska kuchnia codzienna, świąteczna i okolicznościowa. Wspomnienia z lat międzywojennych, okresu wojny i okupacji i pierwszych lat po wojnie.
Piotr Bielecki (Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego), Zachowania wyborcze mieszkańców Zagłębia i Śląska jako wyraz różnicy obu regionów.
Kamil Wnuk (Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego), Lewicowość Zagłębia Dąbrowskiego wyznacznikiem tożsamości regionu.
Szczepan Świątek (Archiwum Państwowe w Krakowie), Zagłębie Dąbrowskie w zespole akt AK Śląsk (1941-1944)