Piotr Marciniak

Piotr Marciniak Managing Director
Talent Bridge

Temat: W czym pracownik HR przypomina rodzica?

Rodzicielstwo wymaga od ludzi cierpliwości, odpowiedzialności i czasem poczucia humoru. Wszystkie te cechy są również przydatne pracownikom działów HR. Zazwyczaj wykwalifikowani kandydaci nie zachowują się jak dzieci. Są jednak momenty podczas rekrutacji, które sprawiają, że osoba zatrudniająca czuje się jak jeden z rodziców dla ubiegających się o pracę lub nowych pracowników.

Potrzebują cię

Jako rekruter jesteś dla kandydata trochę jak jeden z rodziców. Jako pierwszy prezentujesz mu nową firmę. Przyjęta osoba zwykle na początku stara się trzymać znajomych, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Nowy pracownik zdecydował się przyjąć stanowisko między innymi dlatego, że ci zaufał. Rodzice czasem pozwalają swoim dzieciom dorosnąć i uczyć się od innych. W ten sam sposób postępuje rekruter- powierza opiekę nad przyjętym pracownikiem innym doświadczonym już kolegom z pracy.

Są przez ciebie motywowani

Czasami cukierek może być dla dziecka wystarczającą zachętą do wykonania jakiejś czynności. Podobnie jest w przypadku rekrutacji. Należy odkryć, które bodźce potrafią naprawdę zainteresować daną osobę. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej staraj się przedstawić korzyści wynikające z pracy w najbardziej obrazowy sposób.

Dajesz im możliwość wyboru

Pozostawienie możliwości wyboru jest trudne, jeśli w grę wchodzą decyzje nowych pracowników. Bądź przewodnikiem, udzielaj im rad, ale też daj im dozę samodzielności. Błędna decyzja może przysporzyć twojemu podopiecznemu więcej pracy. Pozwól mu jednak popełniać własne błędy, o ile nie zagrożą reputacji firmy.

Wyznaczasz granicę

Nienawidzę cię. Niegrzeczne, wulgarne słowa padają czasem z ust dzieci. Jako rodzic nie tolerujesz tego typu zachowań, potępiasz je. Ważne jest dla Ciebie wyznaczenie granicy między rzeczami dopuszczalnymi, a zabronionymi. Dotyczy to również życia zawodowego. Gdy mocne słowa padają z ust małego chłopca, początkowo jesteśmy zszokowani, potem jednak nasz podopieczny zostaje skarcony i odesłany do kąta. Jako osoba odpowiedzialna za pracownika musisz wyznaczyć mu własne granice i trzymać się ich. Twoje działania przyniosą najlepsze skutki, gdy warunki waszej współpracy zostaną uzgodnione na samym początku.

Znacie swój sposób pracy

W opiece nad dzieckiem zwykle staramy się wprowadzić możliwie najwięcej rutyny. Staramy się, aby nasz podopieczny miał stałe pory posiłków i spania. Czasem takie działanie może napotkać opór, ale pozwala na zrozumienie wzajemnych oczekiwań, unikając przykrych niespodzianek. Sprawa również dotyczy rytmu pracy. Bądź przewidywalny dla nowych pracowników tak, aby zminimalizować stres podczas pierwszych dni na nowym stanowisku.Ten post został edytowany przez Autora dnia 30.04.14 o godzinie 22:23