Marcin
K.
Przedsiębiorca,
publicysta, trener,
pasjonat życia...
Temat: Mnemotechniki w Praktyce II - Zapamiętywanie Dat
Poniżej gotowe przykłady zastosowania mnemotechnik w zapamiętywaniu dat historycznych. Oczywiście, można dokładnie tą samą techniką zapamiętywać: rocznice ważnych wydarzeń, święta, imieniny i urodziny znajomych itp. Ja zapamiętuje nawet do kiedy co mam opłacić, kiedy kończy mi się bilet kwartalny (komunikacja miejska) itp. Gdy nadchodzi dany dzień, podświadomość sam mi przypomina, że dzisiaj jest to a to do zrobienia :)Do zapamiętania metodą podstawników (osobiście nie używam tej metody, później dowiesz się dlaczego):
1569 - Unia Lubelska
=> Szeroką autostradą jedzie wolno kilkanaście samochodów marki Lublin, ludziska się obejmują, uśmiechają i krzyczą głośno: "Unia, Unia! Niech żyje Unia!" Na wiwat odpalają rakietę (1), którą przymocowali na wędce (5) żeby ją potem odzyskać. Jednak wpada ona do pobliskiego jeziora, skąd wyciągają całą sieć pełną muszli (6). Co dziwne (ach ten postęp cywilizacyjny) muszle należą do ślimaków które rozmawiają przez telefony (9) ze sobą, złoszcząc się na ludzi.
1504 - Sejm Piotrkowski
=> w sejmei siedzą i zawzięcie dyskutują Piotrki (takie, jakich znasz lub klon Piotrusia Pana), każdy do głosowania zamiast podnosić rękę - odpala rakietę (1), robiąc mnóstwo hałasu. z nudów wędkują (5) za oknem, a na wędkę - zamiast przynęty - zakłada się kurze jajka (0), które najczęściej z rozmachu rozbijają się o przepływające obok żaglówki (4).
1411 - Pokój Toruński
=> Na toruński rynek wlatuje olbrzymia rakieta (1), która rozwla brzeg pobliskiej rzeki i wpływa na rynek żaglówka, która zamiast masztów ma dwie wyrzutnie rakiet (11), odpalane na cześć pokoju. Wszyscy krzyczą pokój, pokój i rozdają toruńskie pierniki.
W tym systemie jeśli wiadomo że sytuacja wydarzyła się w tysiąc... - którymś roku, najlepiej ominąć jedynkę. Podobnie jak z pamiętaniem dat urodzin.
A to moja ulubiona metoda, czyli GSP w praktyce:
(Wystarczą tu tyko 2 obrazy + skojarzenie z sytuacją)
Główny System Pamięciowy (GSP) polega na zastąpieniu cyfr literami alfabetu (spółgłoski), oraz stworzeniu zakładek pamięciowych:
0 - z, s
1 - t, d
2 - n
3 - m
4 - r
5 - l
6 - j
7 - k, g
8 - f, w
9 - p, b
Warto, nauczyć się tych zamienników, bo stanowią one bazę do nauki całego systemu.
Aby zapamiętać literki, można albo na logikę (0 z bo zero zaczyna się na literkę Z, 1 ma jedną kreskę tak jak t, d; 2 ma dwie tak jak n; 3 ma trzy kreski jak m; w słowie ‘cztery’ główną głoską jest r; w rzymskiej liczbie L (50) jest 5; 6 pisana ręcznie jest lustrzanym odbiciem J; K to dwie ułożone 7; 8 pisane ręcznie ma dwie pętelki, jedna nad drugą jak 8; p i b są podobne do 9.
Albo zdanie, które nie ma sensu (ale łatwo jest zapamiętać):
TeN MuR LeJe KaFle BoSo lub ToNa MoReLi i JuKa w BaZiach
1138 – Bolesław Krzywousty dzieli PL między synów (podział dzielnicowy) (TT MW)
=> TaTa siedząc na tronie, w koronie, z Krzywą gębą (zniesmaczenie?) montuje sobie na koronie gniazdo MeW. One srają po nim i głośno krzyczą, latając wokół głowy, aż z tego wkurwienia bierze mapę Polski i olbrzymią siekierę i dzieli na kawałki. Rozdaje potem synom.
1320 – Koronacja Łokietka (TM NS)
=> Gość w olbrzymich nałokietnikach siedzi przed tronem i ma problem z mózgiem który jest b. płynny (wodomózgowie?). Więc nakładają mu na łeb wielką, złotą (jak korona) TaMę (która ma wyglądać na koronę) żeby mu nie wypłynął. Ale i tak zaczyna wypływać NoSem... fuj...
1525 – Hołd Pruski (TL NL)
=> Stado prusaków (takie podobne do karaluchów) obsiada wszystkie TaLerze w domu i zaczynają Hołdować nadlatującemu NoLowi (UFO po polsku). Na największym talerzu ląduje NoL i wysiada z niego odziany w srebrny skafander Prusak
1791 – Uchwalenie Konstytucji 3 Maja (TK BT)
=> Nadlatują 3 wielkie pszczółki Maje nad sejm, każda trzyma i wymachuje wielkimi TeKami (w których są potrzebne papiery). Przygotowują wiekie BuTy, jako urny do których głosujący oddają swoje głosy. Potem wyciągają z tych butów, liczą i ogłaszają uchwałę. Potem maje wkładają buciory na nogi, biorą teki i latają po mieście chwalić się konstytucją.
1918 – Powstanie Wielkopolskie (TB TF)
=> Przez olbrzymie TuBy budzą do Powstania Wielkiego Polaka (olbrzyma, cyklopa etc) i obsypują go stosem ToFfi, żeby z chęcią wstał i ruszył d.
1926 – Zamach majowy (TB NJ)
=> Organizują turniej. Na wielkiej TuBie krzyczą: zamach! zamach! weź zamach! i poganiają wielkim NahaJem stado pszczółek Maj. One biorą wielki zamach i rzucają się na agresorów. + zapach majowych kwiatów