konto usunięte

Temat: kultura bezpieczeństwa pożarowego

W swojej pracy zajmuję się szeroko pojętym bezpieczeństwem pożarowym i budowli. Najpoważniejszym problemem jest przekonanie Klientów, że wydatki i procedury, na które ich narażam są konieczne.
Posiłkuję się prawem, kieruję do ubezpieczycieli.
Niestety sprzeczności w prawie, normach i niestety także różne zalecenia płynące ze środowiska znacząco tę działalność utrudniają.
Reprezentujecie różne punkty widzenia.
Prosiłbym o Wasze opinie dotyczące propagowania kultury bezpieczeństwa pożarowego i wdrażania zalecanych zmian.
Pozdrawiam:)

konto usunięte

Temat: kultura bezpieczeństwa pożarowego

Oj ciężko z tąkulturą, ciężko... Ostatnio próbowałem przekonać klienta - właściciela kamienicy, którą przerobił na hostel (taki tani hotelik), że powinien dostosować budynek do przepisów ppoż przed wpuszczeniem gości. On na to - że on nie podlega pod ustawę o hotelarstwie, więc nie musi nic robić :) Takich przykładów jest oczywiście więcej z różnych dziedzin..

Ale cóż - jak kultura płynie z góry - na jednej z krakowskich uczelni technicznych w budynkach dydaktycznych do dziś wiszą GWP 12Y - to dla znawców tematu...

konto usunięte

Temat: kultura bezpieczeństwa pożarowego

Witaj,

Co do gaśnic to krew mnie zalewa, ta wszechobecność śniegówek, które najczęściej znajdują się w miejscach, w których nie mają żadnego zastosowania i stanowią realne zagrożenie.
Taką perełką był agregat śniegowy w holu dużego szpitala (może służy tam do chłodzenia ludzkich nastrojów).
No, ale może ja się nie znam.

Pozdrawiam
Robert
Paweł Wolny

Paweł Wolny Grad IOSH, kierownik
działu BHP, inżynier
bezpieczeństwa ...

Temat: kultura bezpieczeństwa pożarowego

Śniegówki - Robert - nasz ukochany i niezmiennie powracający od lat temat.
W dalszym ciągu nie zmieniam zdania,że najlepszym, najbezpieczniejszym i najpraktyczniejszym sposobem użytkowania śniegówki jest szybkie chłodzenie gorzały przed imprezą.
Zrobiłem ze strażakami z "mojej" ZSP eksperyment.Mieliśmy jeszcze 4 wycofane już z użytku,ale w pełni sprawne agregaty.
Zapaliliśmy palety i 2 najbardziej doświadczonych chłopaków dostało zadanie ugaszenia palet śniegiem.
Opróznili wszystkie cztery agregaty, i poza kupą śmiechu nie było żadnego efektu.I to tyle w temacie "CO2 w gaszeniu pożarów typu "A" "

pozdrawiam

Paweł

konto usunięte

Temat: kultura bezpieczeństwa pożarowego

Nominalnie gaśnice śniegowe mogą gasić pożary typu B. Chciałbym zobaczyć gaszenie pożaru ropopochodnych np. benzyny.

Pozdrawiam

Robert

konto usunięte

Temat: kultura bezpieczeństwa pożarowego

A propos wspomnianych hoteli, to ostatnio gościłem w takim jednym, pod Warszawą. W budynku był jeden straaaasznie długi korytarz. Znaki ewakuacyjne kierowały w stronę jednego wyjścia, a od połowy długości korytarza - do drugiego. Wszystko pięknie oświetlone i tak dalej... no cud miód...
Problem w tym, że to drugie wyjście nie istniało. Strzałki kończyły się na ścianie.

Druga rzecz, nad którą się zawsze zastanawiam, kiedy jestem w jakiejś krakowskiej knajpie położonej w piwnicach, to oświetlenie awaryjne/ewakuacyjne. Już nawet nie chcę myśleć o pożarze, ale o prostej przerwie w dostawie prądu... To jest piwnica, tam naprawdę NIC nie będzie widać! Zero oznakowania. Mam tylko nadzieję (matka wiadomo kogo), że część z normalnie świecących lamp w tych klubach ma jakieś zasilanie bateryjne... choć nie wygląda na to :/

konto usunięte

Temat: kultura bezpieczeństwa pożarowego

Ten korytarz to faktycznie perełka (nadal się śmieję), tylko to nie jest śmieszne ino żałosne i przerażające. Ktoś to wymyślił (o projekcie pewnie mowy nie było), ktoś to wykonał i zapewne kiedyś zatwierdził. Nagroda Darwina, tylko dostanie ją trup użytkownika, a nie twórcy.
Niestety wszystko co się wiąże z ewakuacją w bardzo wielu budynkach leży na całej linii i mało kto zwraca uwagę na fakt, że w dużej części z nich powoduje, że budynek zagraża życiu ludzi w świetle przepisów. A to już sprawa dla prokuratora.

Pozdrawiam
Robert



Wyślij zaproszenie do