Temat: co sądzicie o tych kierunkach?
Zgadzam się.
Samemu należy rozwiązać taki problem - nikt tu raczej nie pomoże.
To przykre Tomaszu, że nie wiesz (lub może nie masz pomysłu dla samego siebie, ale od tego jest doradztwo zawodowe) gdzie mógłbyś pracować. O takie pomysły raczej nikogo nie pytaj - tylko sam kombinuj! Zawsze mi się wydawało, że kierunek studiów wybiera się pod konkretne zajęcie zawodowe, które chce się wykonywać w przyszłości. Nie piszę tutaj o konkretnej instytucji, ale o konkretnej branży.
Dopiero później wyszukuje się instytucję, w której taka branża istnieje. Wiadomo, że ochrona p.poż. istnieje praktycznie w każdej instytucji.
Można np. zostać inspektorem p.poż., szukać konkretnej instytucji i starać się tam wykonywać swój zawód lub pochodne - w firmie, urzędach, spółkach prawa handlowego, dyrekcjach/nadleśnictwach Lasów Państwowych itp. itd.
Tutaj masz łatwiej, bo po ukończeniu studiów IBP masz od razu uprawnienia Inspektora P.POŻ!
Można iść na podyplomówkę BHP i być nawet ważną szychą w połączonej komórce BHP i p.poż. Można też, po przeszkoleniu pedagogicznym, nawet zostać nauczycielem przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w szkołach średnich (co teraz jest zamiast PO)...
Rozwiązań jest sporo...
Jeżeli ktoś chce się zatrudnić w konkretnej branży (instytucji) to polecam odbyć najpierw staż (najlepiej półroczny).
Urząd Pracy wszystko wówczas finansuje - ubezpieczenie, środki finansowe (chociaż bardzo niewielkie).
Wielkim plusem jest to, że okres stażu wlicza się jako doświadczenie zawodowe i jest na równi traktowane, jak normalna praca w danej instytucji. Jeżeli osoba się pracodawcy spodoba, to zostanie zatrudniona, bo ma już jakieś właśnie doświadczenie (to chociażby półroczne na stażu).
Wszyscy są zadowoleni, bo - Urząd Pracy wydał pieniądze i może to sobie "odhaczyć", że wspomógł; pracodawca w instytucji, bo ma za darmo pracownika, czyli siłę roboczą, na którą nie łoży ani grosza; i oczywiście sam zainteresowany, bo pracuje tam gdzie chce i wlicza to mu się w normalne okresy zatrudnienia.
W związku z tym zachęcam odszukać sobie pracodawcę u którego chciałoby się pracować, przedstawić mu możliwość odbycia stażu, który jest w pełni finansowany ze środków unijnych za pośrednictwem Urzędu Pracy właściwego w danym powiecie (mieście) i następnie iść do Urzędu Pracy i przedstawić możliwość podjęcia stażu w danej instytucji. Warunkiem tutaj jest być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna.
Pytanie typu czy iść studiować ten kierunek, czy inny jest pytaniem bez właściwej odpowiedzi.
To TY masz sobie wybrać kierunek i gdzie chcesz pracować. Rada tutaj co do wyboru kierunku dalszych studiów, czy pracy nie ma żadnej wartości.
Pozdro.
Michał Konrad ZAGALSKI edytował(a) ten post dnia 25.11.09 o godzinie 22:35