konto usunięte

Temat: Zapraszamy na STUDIUM MEDIACJI 2011

Dolnośląskie Centrum Psychoterapii we Wrocławiu zaprasza na Studium Mediacji 2011

Program Studium Mediacji opracowany został przez zespół ekspertów w tej dziedzinie i ukierunkowny głównie na podnoszenie praktycznych umiejetności uczestników. Plan studiów obejmuje realizację przedmiotów ujętych w bloki tematyczne, których celem jest uzyskanie i pogłębienie wiedzy z zakresu teorii konfliktu, alternatywnego rozwiązywania sporów, komunikacji oraz negocjacji, podstaw polskiego systemu prawa, zagadnień bezpośrednio związanych z prowadzeniem mediacji w różnych dziedzinach życia. Program Studium Mediacji spełnia wymogi Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości. Celem Studium Mediacji jest kształcenie przyszłych mediatorów sądowych i innych mediatorów profesjonalnie zajmujących się pomocą w rozwiązywaniu konfliktów. Obszerny blok zajęć praktycznych ma przygotowywać do praktycznego wykonywania roli i zawodu mediatora. Duża liczba zajęć warsztatowych oraz możliwość bezpośredniego zastosowania wiedzy w różnego rodzaju ćwiczeniach indywidualnych i grupowych, pozwala absolwentom po ukończeniu Studium Mediacji rozpocząć praktykę mediacyjną zgodnie z polskimi standardami uchwalonymi w dniu 26 czerwca 2006 roku przez Społeczną Radę ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości.

Adresatami Studium Mediacji są osoby z wyższym wykształceniem zainteresowane praktycznym wykorzystaniem wiedzy o konfliktach (szczególnie konflikcie rozwodowym, separacyjnym, konfliktach rodzicielskich w okresie porozwodowym, konfliktach gospodarczych) oraz nabyciem umiejętności mediacyjnych pomocnych w ich rozwiązywaniu. Studia skierowane są zwłaszcza do psychologów, pedagogów, socjologów, prawników, pracowników opieki społecznej, kuratorów sądowych i innych osób z wykształceniem humanistycznym zainteresowanym zdobyciem kwalifikacji zawodowych mediatora, jak i pogłębieniem umiejętności rozwiązywania konfliktów.

Studium Mediacji obejmuje 80 godzin dydaktycznych realizowanych w trakcie 4 zjazdów weekendowych (sobota, niedziela) odbywających się przeważnie raz w miesiącu.

Zajecia w Studium Mediacji prowadzone są przez doświadczonych trenerów mających w swoim dorobku prowadzenie wielu warsztatów i szkoleń w DCP, jak i szkoleń na zamówienie instytucji i firm. Nasi wykladowcy to certyfikowani psycholodzy, rekomendowani mediatorzy, prawnicy, wieloletni praktycy terapii indywidualnej i terapii grupowej, pracownicy Uczelnii Wyższych i sądownictwa.

Uczestnicy Studium Mediacji po ukończeniu całego cyklu szkoleniowego i zdaniu egzaminu końcowego otrzymują Świadectwo ukończenia Studium Mediacji wydawane na podstawie § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216). Uzyskane w ramach Studium Mediacji świadectwo stanowi podstawę do samodzielnego wpisu na listy mediatorów sądowych w sprawach rodzinnych i w sprawach nieletnich. Absolwenci Studium Mediacji zdobędą kwalifikacje, które umożliwiają podejmowanie pracy mediacyjnej w instytucjach i organizacjach zajmujących się pomocą rodzinom w sytuacjach kryzysowych, będą mogli uzyskiwać wpis na listy mediatorów prowadzone przez organizacje pozarządowe – stowarzyszenia, fundacje, korporacje zawodowe itp., które są udostępniane sądom cywilnym i rodzinnym. Będą mogli także prowadzić własną działalność gospodarczą lub znaleźć zatrudnienie w istniejących ośrodkach mediacyjnych. Uzyskane w ramach Studium Mediacji świadectwo może być także włączone w poczet innych szkoleń z zakresu psychoterapii, realizowanych przez kandydatów na drodze uzyskania certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Zasady naboru do Studium Mediacji 2011
1. Dostarczyć do DCP do dnia 25.02.2011 Kartę Zgłoszenie udziału w Studium Mediacji (do wyboru: wypełnij Kartę zgłoszenia on-line (24h) na dcp.wroclaw.pl lub wyślij Kartę Zgłoszenia na e-mail: szkolenia@dcp.wroclaw.pl lub wyślij Kartę Zgłoszenia na fax. (71) 361 60 35. Karta do pobrania na dcp.wroclaw.pl).
2. Wpłacić na konto DCP oplatę za Studium Mediacji (do wyboru: 1 lub 2 raty).
3. O przyjęciu na Studium Mediacji decyduje kolejność zgłoszeń.

Opłata za Studium Mediacji
1 rata w wysokości 2000 zł
2 raty (2 x 1100 zł) - 2200 zł


Szczegółowy program i harmonogram zjazdów Studium Mediacji

Zjazd I
2011-03-26, 2011-03-27

1. Wprowadzenie do mediacji.

2. Elementy psychologii konfliktu.
a) definicje konfliktu, b) przyczyny/obszary konfliktów - koło konfliktu Moore’a, c) dynamika konfliktu, d) spostrzeganie w sytuacjach konfliktowych – typowe założenia, e) strategie w konflikcie wg Thomasa, f) Kultura rozwiązania konfliktu, g) Konflikt jako szansa.

3. Procedury i metody rozwiązywania konfliktów – podobieństwa i różnice.
a) negocjacje, b) mediacje, c) arbitraż, d) sąd.

4. Strategie psychologiczne w rozwiązywaniu konfliktów.

5. Elementy teorii negocjacji, podstawowe pojęcia negocjacyjne
a) Warunki procesu negocjacyjnego, b) Bariery w komunikacji i sposoby ich pokonywania, c) Metody negocjacji (miękka, twarda, oparta na zasadach), d) Paradygmat „wygrana-wygrana”, e) Struktura procesu negocjacji, f) Komunikacja w negocjacjach jako źródło wiedzy o oponencie g) Techniki negocjacyjne, h) Metody manipulacji i sposoby radzenia sobie z nimi.

6. Definicja mediacji, jej cele i podstawowe zasady proceduralne.
a) neutralność, b) bezstronność, c) poufność, d) dobrowolność.

7. Rola mediatora.
a) Neutralność w mediacjach a samoświadomość mediatora, b) przebieg mediacji i jej zastosowanie, c) odróżnienie mediacji od innych form pomocy rodzinie
(interwencja kryzysowa, terapia rodzin, poradnictwo rodzinne, praca socjalna z rodziną), d) zastosowania mediacji w obszarach problemowych dotyczących rodzin.

8. Wskazania do podjęcia mediacji.


9. Przeciwskazania do podjęcia mediacji.
a) diagnoza adekwatności sporu do mediacji, b) umiejętność oceny rodziny pod kątem zagrożenia przemocą.

10. Etapy mediacji i zadania mediatora w poszczególnych fazach. Metody i techniki w pracy mediatora rodzinnego
a) Etapy mediacji b) Prowadzenie mediacji zgodnie z zasadami i etapami: - monolog mediatora - budowanie autorytetu, ustalenia proceduralne; - wstępne wystąpienia stron – gromadzenie i porządkowanie informacji, tworzenie agendy; - analiza interesów i techniki usprawniania komunikacji i budowania zrozumienia między stronami.

11. Prowadzenia wstępnych spotkań ze stronami mediacji. Ćwiczenia praktyczne.

12. Zawieranie kontraktu mediacyjnego. Ćwiczenia praktyczne.

13. Proces analizy i diagnozy konfliktu objętego mediacją. Ćwiczenia praktyczne.

14. Diagnoza sytuacji rodzinnej. Ćwiczenia praktyczne.


Zjazd II
2011-04-09, 2011-04-10

1. Radzenie sobie z sytuacjami trudnymi w trakcie mediacji.

2. Metody i techniki w pracy mediatora rodzinnego
a) emocje w mediacji, b) praca z oporem, c) manipulacje: intencja czy sytuacja, d) analiza interesów stron, e) techniki usprawniania komunikacji i budowania zrozumienia, f) strategie radzenia sobie z impasem, g) razem czy osobno: spotkania na osobności w mediacjach, h) wypracowywanie opcji, i) neutralność mediatora a dostarczanie informacji potrzebnych do skonstruowania porozumienia

3. Prowadzenie sesji mediacyjnej. Ćwiczenia praktyczne

4. Omówienie i ćwiczenia praktyczne z zastosowaniem technik mediacyjnych (określanie definicji sytuacji (zakotwiczenie), pozytywne nastawienie siebie, nastawienie "w przyszłość", a nie "w przeszłość", pozytywna konotacja, przeciwdziałanie błędom w rozumieniu sytuacji, modelowanie, angażowanie, motywowanie, określenie odpowiedzialności za rozwiązanie problemu, określenie współzależności (BATNA), testowanie realności BATNY)

5. Prowadzenie sesji mediacyjnej. Ćwiczenia praktyczne.

6. Omówienie i ćwiczenia praktyczne z zastosowaniem technik mediacyjnych:
a) przeformułowywanie: - emocje --- > treść; - silne emocje ---> umiarkowane emocje; - negatywne intencje ---> pozytywne intencje; - negatywne skutki ---> pozytywne skutki; b) przedefiniowywanie (negatywnej sytuacji w pozytywną - "framing"), c) "dystansowanie", d) separowanie


Zjazd III
2011-05-14, 2011-05-15

1. Sytuacje trudne w prowadzeniu mediacji.
- Nierównowaga stron; - Impas w mediacji; - Współpraca z innymi specjalistami; - Wykorzystywanie informacji od innych specjalistów; - Umiejętność konstruowania porozumienia w sprawach rodzinnych; - Testowanie realności rozwiązań; - Warunki trwałości porozumienia; - umiejętność wspierania stron w kreatywnym poszukiwaniu opcji; - umiejętność wspierania stron w identyfikacji zasad i kryteriów podejmowania decyzji.

2. Omówienie i ćwiczenia praktyczne technik interwencyjnych w mediacji
a) zabezpieczanie się przed kryzysem współdziałania; b) zapewnienie bezpieczeństwa; c) osłabienie obaw, niepokoju, strachu; d) WATNA; e) uwspólnianie (wydobywanie wszystkiego, co wspólne); f) zastosowanie procedur i technik z zakresu rozwiązywania problemu

3. Sporządzania porozumienia końcowego. Ćwiczenia praktyczne.

4. Elementy psychologii rodziny i jej zastosowanie w mediacji
- psychologiczne konsekwencje rozwodu dla dziecka i rodziców; - rozwód jako kryzys w perspektywie indywidualnej, diadycznej oraz rodzinnej; - wzory rodzicielstwa po rozwodzie; - funkcjonowanie rodziny w separacji; - wzory rodzicielstwa w rodzinach zrekonstruowanych; - analiza gotowości stron do mediacji,

5. Dziecko w mediacji
- dzieci a konflikt rodzicielski; - specyfika mediacji rodzinnych z dzieckiem; - reakcje dzieci na rozwód i separację oraz sposoby adaptacji do nowej sytuacji; - potrzeby dzieci w sytuacji kryzysu rodziny; - ochrona interesów dziecka oraz formy i zakres włączania dzieci w proces mediacji rodzinnych

6. Problem przemocy w rodzinie a praktyka mediacyjna (przemoc psychiczna, fizyczna, seksualna)
- przemoc w rodzinie – diagnoza, dynamika relacji, konsekwencje; - postępowanie w sytuacji przemocy w rodzinie (czy mediacja zawsze wskazana – analiza alternatyw BATNA / WATNA; techniki pracy w mediacji).


Zjazd IV
2011-06-18, 2011-06-19

1. Wiedza o prawnych i organizacyjnych aspektach funkcjonowania procedur mediacyjnych
- Podstawy prawne zastosowania procedur; - Zagadnienia praktyczne związane z organizacją postępowania mediacyjnego.; - Zasady współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości; - Prowadzenie dokumentacji; - Krajowe i międzynarodowe standardy postępowania mediacyjnego; - Stosowanie procedur mediacyjnych w Polsce i na świecie - sprawy karne i cywilne; - Podstawy prawa rodzinnego i opiekuńczego; - Rodzina w sądzie (mediacja w postępowaniu cywilnym); - Postępowanie rozwodowe, separacyjne i przed sądem opiekuńczym (Władza rodzicielska, alimentacja , stosunki majątkowe w małżeństwie); - Etyka w pracy mediatora

2. Warsztat zamykający.

3. Symulacje mediacyjne.

4. Sesja informacji zwrotnych.

5. Superwizja mediowanych przypadków.

6. Podsumowanie.

7. Praktyka mediacyjna – jak ją prowadzić.

8. Źródła wiedzy o mediacji.

9. Tworzenie środowiska samopomocy mediatorów rodzinnych i współpraca z SMR, warunki wpisu na listę mediatorów stałych.