Agnieszka Mirek

Agnieszka Mirek koordynator ds.
szkoleń,
Dolnośląskie Centrum
Psychoterap...

Temat: Zapraszamy na Studium Interwencji Kryzysowej- edycja...

Cele programu:
Program Studium Interwencji Kryzysowej opracowywany został przez zespół ekspertów w tej dziedzinie i ukierunkowany został głównie na podnoszenie praktycznych umiejętności uczestników. Program Studium Interwencji Kryzysowej obejmuje wiedzę teoretyczną oraz praktyczne ćwiczenia z zakresu prowadzenia profesjonalnej interwencji kryzysowej. Celem Studium Interwencji Kryzysowej jest przygotowanie słuchaczy do udzielania pomocy osobom doświadczającym problemów psychicznych związanych z kryzysem rozwojowym (kryzysy małżeńskie, rodzinne, związane z trudnościami szkolnymi, kryzysy adolescencyjne, kryzysy zawodowe, wieku średniego, wieku podeszłego i inne) lub z kryzysem sytuacyjnym (doświadczenia traumatyczne, utrata i żałoba, próby samobójcze, kryzysy związane z chorobą psychiczną, somatyczną, inne). Absolwenci studium SIK uzyskują kwalifikacje niezbędne do prowadzenia interwencji kryzysowej i pracy terapeutycznej z osobami w sytuacji kryzysu, po doświadczeniach traumatycznych.

Studium Interwencji Kryzysowej DCP jest akredytowane przez Polskie Towarzystwo Interwencji Kryzysowej. Udział w szkoleniu stanowi spełnienie jednego z warunków ubiegania się o certyfikat interwenta kryzysowego PTIK.

Adresaci:
Adresatami Studium Interwencji Kryzysowej są osoby zawodowo zajmujące się pomaganiem osobom w kryzysie, odpowiedzialne za interwencję w sytuacji kryzysów, wypadków i katastrof. Szczególnie zapraszamy psychologów, terapeutów, pracowników służby zdrowia, pracowników instytucji pomocy społecznej, pracowników służb ratowniczych, policjantów (oddziały prewencyjne), wychowawców ulicznych (streetworkerów) oraz studentów ostatnich lat studiów kierunków: psychologia, pedagogika, resocjalizacja.

Ilość godzin
Studium Interwencji Kryzysowej obejmuje 160 godzin dydaktycznych realizowanych w trakcie 8 zjazdów weekendowych (sobota, niedziela) odbywających się przeważnie raz w miesiącu.

MEN-owskie Świadectwa ukończenia Studium
Uczestnicy Studium po ukończeniu całego cyklu szkoleniowego i zdaniu egzaminu otrzymują Świadectwo ukończenia Studium wydawane na podstawie § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216). Program Studium jest zgodny ze standardami sekcji psychoterapii PTP, a uzyskane w ramach Studium świadectwo może być włączone
w poczet innych szkoleń z zakresu psychoterapii, realizowanych przez kandydatów na drodze uzyskania certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wymogi formalne przystąpienia do procedury uzyskiwania oraz odnawiania ważności certyfikatów psychoterapeuty i superwizora psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego określa uchwała Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego z dnia 18 listopada 2009 r.

Zasady naboru na Studium
1. Dostarczyć do DCP do dnia 04.10.2013 Kartę Zgłoszenie udziału w Studium (do wyboru: wypełnij Kartę zgłoszenia on-line (24h) na http://dcp.wroclaw.pl lub wyślij Kartę Zgłoszenia na
e-mail: szkolenia@dcp.wroclaw.pl lub wyślij Kartę Zgłoszenia na fax. (71) 361 60 35. Karta do pobrania na http://dcp.wroclaw.pl).
2. Wpłacić na konto DCP oplatę za Studium (do wyboru: 1, lub 2 raty).
3. O przyjęciu na Studium decyduje kolejność zgłoszeń.

Opłata za Studium
Ilość rat Terminy wpłaty rat Kwota rat Całkowity koszt
4 raty
1. 05.09.2013 - 800 PLN
2. 11.12.2013 - 800 PLN
3. 15.02.2014 - 800 PLN
4. 16.04.2014 - 800 PLN
(koszt całkowity 3200 PLN)

2 raty
1. 05.09.2013 - 1500 PLN
2. 20.01.2014 - 1500 PLN
(koszt całkowity 3000 PLN)

1 rata
05.09.2013 - 2800 PLN

Miejsce odbywania się zajęć
Zajęcia odbywają się w nowoczesnych, komfortowych i klimatyzowanych salach dydaktycznych,
a uczestnicy Studium mają zapewnione przerwy kawowe (kawa, herbata, soki, ciastka – bez ograniczeń)

Terminy zjazdów:
2013-10-05, 2013-10-06, 2013-11-09, 2013-11-10, 2013-12-07, 2013-12-08, 2014-01-11, 2014-01-12, 2014-02-01, 2014-02-02, 2014-03-01, 2014-03-02, 2014-04-05, 2014-04-06, 2014-05-10, 2014-05-11

Szczegółowy harmonogram zjazdów:

ZJAZD I
Postępowanie z osobą przeżywającą kryzys. Umiejętności prowadzenia interwencji kryzysowej.
W trakcie pierwszego zjazdu RSIK uczestnicy zapoznają się z definicją, teorią i charakterystyką kryzysu. Na zajęciach przedstawione zostaną także podstawy interwencji kryzysowej i jej modele, a uczestnicy podczas warsztatów zapoznają się z umiejętnościami prowadzenia interwencji kryzysowej. Zajęcia wprowadzą także uczestników w tematykę psychotraumatologii. Zostaną omówione zróżnicowane wydarzenia i sytuacje ekstremalne, oraz psychiczne reakcje na traumę - zespół stresu pourazowego ASD / PTSD.

ZJAZD II
Interwencja kryzysowa w kryzysie zagrożenia życia - samobójstwa.
W trakcie drugiego Zjazdu omówiona zostanie dynamika zachowania suicydalnego, czynniki ryzyka samobójstwa, strategie interwencji wobec samobójstwa oraz profilaktyka w takich sytuacjach. Uczestnicy będą mieli okazję pracować nad studium przypadku, wezmą udział w ćwiczeniach: a) rozpoznawanie wczesnych sygnałów ostrzegawczych, b) prowadzenie interwencji kryzysowej, c) spotkania postinterwencyjne, opieka nad osobą po próbie samobójczej, wspieranie rodziny samobójcy. Zakres tematyczny tego Zjazdu obejmuje - teorie zachowań suicydalnych, dynamizm samobójstwa, zachowania samobójcze - czynniki kliniczne, społeczne, osobiste, cechy charakterystyczne osób popełniających samobójstwo, analizę listów samobójców, samobójstwo - znaki ostrzegawcze, Formularz Oceny Selekcyjnej opracowywanie terapii prewencyjnych, stres i żałoba po samobójstwie, spotkanie postinterwencyjne, opieka nad osobą po próbie samobójczej, opieka nad rodziną samobójcy.

ZJAZD III
Interwencja kryzysowa w sytuacji napaści i przemocy seksualnej.
Szkolenie wprowadza w tematykę przemocy seksualnej, molestowania seksualnego i napaści seksualnej. Uczestnicy poszerzą swoją wiedzę dotyczącą nadużyć seksualnych - definicji, zasięgu zjawiska nadużyć seksualnych wobec dzieci i dorosłych ofiar, czynników ryzyka i dynamiki przemocy seksualnej. Zapoznają się z portretem psychologicznym sprawców i ofiar przemocy seksualnej, konsekwencjami doznanej przemocy seksualnej, zasadami kontaktu z ofiarą przemocy seksualnej - dzieckiem i osoba dorosłą, zasadami przeprowadzania wywiadu i badania wiarygodności zeznać ofiar przemocy seksualnej, zastosowaniem metod diagnostycznych w rozmowie z ofiarą, zapobieganiem i reagowaniem na przemoc seksualną, interwencją psychologiczną i interwencją prawną w sytuacji przemocy seksualnej.

ZJAZD IV
Interwencja kryzysowa w sytuacji straty osobistej, śmierci, żałoby.
Uczestnicy V Zjazdu poszerzą swoją wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu interwencji kryzysowej w sytuacji straty osobistej, śmierci i żałoby. W trakcie szkolenia scharakteryzowany zostanie kryzys utraty, dynamika procesu żałoby, fazy przeżywanej żałoby po stracie, omówione zostaną rodzaje przeżywanych strat, reakcje przeżywanej żałoby u dzieci i osób dorosłych, objawy patologizacji procesu żałoby, zasady budowania kontaktu z osobą dorosłą i dzieckiem w kryzysie straty osobistej, strategie interwencji kryzysowej w sytuacji straty, pomoc dziecku w przeżywaniu żałoby, współpraca z otoczeniem osoby w żałobie, cele terapii osób w patologicznym procesie żałoby. Zajęcia będą prowadzone metodami aktywnymi (warsztat). Uczestnicy będą mieli okazję pracować nad studium przypadku pacjentów po stracie osobistej, wezmą udział w ćwiczeniach praktycznych dotyczących oceny sytuacji kryzysowej i planowania strategii interwencji kryzysowej w sytuacji straty osobistej.

ZJAZD V
Interwencja kryzysowa w kryzysie uzależnień.
V Zjazd wprowadza w tematykę interwencji kryzysowej w kryzysie uzależnień. Uczestnicy pogłębią swoją wiedzę z zakresu uzależnień, faz uzależnienia, diagnozy zespołu uzależnienia (alkohol, narkotyki). Zapoznają się z bio-psycho-społecznym modelem uzależnienia, mechanizmami uzależnienia, konsekwencjami uzależnienia, zaburzeniami współistniejącymi przy uzależnieniu od substancji psychoaktywnych, praktycznie zapoznają się z zasadami kontaktu z osobą w kryzysie uzależnienia, strategiami interwencji kryzysowej, planowaniem zespołowej pracy interwencyjnej, metodami profilaktyki alkoholowej wobec dzieci i dorosłych. Szkolenie obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną - ćwiczenia indywidualne i grupowe nad przypadkami klinicznymi osób w kryzysie uzależnienia oraz praktyczne budowanie strategii interwencji kryzysowej w sytuacji kryzysu uzależnienia.

ZJAZD VI
Interwencja kryzysowa wobec ofiar przemocy.
W trakcie IV Zjazdu szczegółowo zostanie omówione zjawisko przemocy, rodzaje przemocy, źródła, skutki i konsekwencje przemocy, kształtowanie się wzorca przemocowego w relacjach interpersonalnych, oraz przekazywanie go w procesie wychowania. Uczestnicy zapoznają się z dynamiką zjawiska przemocy domowej, portretem psychologicznym ofiary, zjawiskiem wyuczonej bezradności, portretem psychologicznym sprawcy, światem przeżyć ofiary, sprawcy i świadka, zasadami prowadzenia wywiadu z ofiarą przemocy, strategiami interwencji kryzysowej w sytuacji przemocy, budowaniem strategii pomocy, współpracą z policja i instytucjami pomocowymi dla ofiar przemocy, wytycznymi do pracy terapeutycznej z ofiarami przemocy. Szkolenie obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną - ćwiczenia indywidualne i grupowe nad przypadkami klinicznymi ofiar przemocy, oraz praktyczne budowanie strategii interwencji kryzysowej w sytuacji przemocy.

ZJAZD VII
Interwencja kryzysowa w sytuacjach katastrofy i porwania zakładników.
W trakcie VII Zjazdu uczestnicy zapoznają się z charakterystyką doświadczenia traumatycznego, portretem psychologicznym ofiar wydarzeń losowych, celami interwencji kryzysowej w sytuacji katastrofy, zasadami przeprowadzania szybkiego wywiadu na temat sytuacji kryzysowej, selekcji poszkodowanych, metodami szybkiej diagnozy głębokości uszkodzenia przez uraz, diagnostyka zespołu stresu pourazowego, sposobami identyfikacji zasobów radzenia sobie z sytuacja kryzysową osób dotkniętych katastrofą, indywidualną i grupową interwencją kryzysową wobec ofiar kataklizmów i katastrof, zasadami pomagania grupom i społecznościom, procesem de briefingu i defusingu, psychologią dynamiki napadów i porwań, reakcjami wpływającymi na podniesienie zagrożenia utraty życia, technikami negocjacji ze sprawca napadu lub porwania, strategiami interwencji kryzysowej w sytuacji napadu lub porwania.

ZJAZD VIII
Interwencja kryzysowa u ofiar mobbingu i agresji.
Stres i wypalenie zawodowe u pracowników interwencji kryzysowej.
Na ostatnim zjeździe słuchacze RSIK zapoznają się ze zjawiskiem agresji i mobingu, przyczynami, cechami, dynamiką zjawiska i konsekwencjami. W trakcie warsztatu uczestnicy zapoznają się z portretem psychologicznym ofiary i sprawcy (agresji / mobbingu) oraz nauczą się diagnozowania zjawiska mobbingu – w środowiskach, w których najczęściej występuje (szkoła i praca). W trakcie tego zjazdu omówimy także zjawisko stresu i wypalenia zawodowego osób zawodowo zajmujących się pomocą psychologiczną. Celem tego zjazdu jest również stworzenie uczestnikom możliwości dokonania autorefleksji i autodiagnozy w zakresie własnego stresu i wypalenia zawodowego. Uczestnicy zapoznają się z fizjologią reakcji stresowej, biologicznymi i psychologicznymi koncepcjami stresu, konsekwencjami psychicznymi i fizycznymi stresu przewlekłego, metodami radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym.

więcej szczegółów na: http://www.dcp.wroclaw.pl/studium-interwencji-kryzysowej