Katarzyna S.

Katarzyna S. Z pasją w życiu oraz
w pracy

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Witam,

Zdania dotyczące wieku jak widzę są podzielone i tym samym zaczynam się zastanawiać czy kończone w wieku 25 lat, studia MBA ( dla wyjaśnienia POU w Krakowie) stają się atutem czy może wręcz przeszkodą ?
Zgadzam się z wypowiedzią a raczej płynącym z niej wnioskiem, iż to Ja - jako mniej doświadczona osoba zdecydowanie korzystam z wiedzy oraz doświadczenia innych uczestników. Jednak dlaczego nie miałabym korzystać z możliwości do zdobywania wiedzy w takim gronie?
Proszę Państwa, należy wsiąść pod uwagę fakt, że tak naprawdę nie wiemy co zdarzy się jutro a co dopiero za kilka lat.Tym samym, dlaczego w danym momencie nie wykorzystać szansy uczestnictwa w ciekawym programie szkoleniowym czy też studiach MBA? Uważam, że studia te zdecydowanie poszerzyły moją wiedzę ale również wymagały ode mnie dużo determinacji i zdecydowanie więcej pracy indywidualnej niż bardziej doświadczonych uczestników. Myślę również, że moje koleżanki oraz koledzy skorzystali z mojej obecności na zajęciach, być może nie z samej wiedzy ale świeżego,młodzieńczego spojrzenia na wiele kwestii.
Na koniec chciałabym powiedzieć, że żadne studia, kursy nie czynią z lidera przywódcy.
Życzę wszystkim, zarówno starszym jak i młodszym absolwentom studiów MBA wielu sukcesów na drodze zawodowej.Katarzyna S. edytował(a) ten post dnia 20.03.09 o godzinie 23:40
Sławomir Duran

Sławomir Duran MBA, Projekt
Manager, Marketing
Manager , Business
Consul...

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Katarzyna S.:
Witam,

Zdania dotyczące wieku jak widzę są podzielone i tym samym zaczynam się zastanawiać czy kończone w wieku 25 lat, studia MBA ( dla wyjaśnienia POU w Krakowie) stają się atutem czy może wręcz przeszkodą ?

Owszem jak to napisalaś młodzieńcze spojrzenie czasem się przydaje,szczególnie wtedy jesli jest się właścicielem firmy i w takim przypadku MBA nie jest przeszkodą. Natomiast powtórze jeszcze raz za głosami starszych kolegów 'DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE JEST KLUCZOWE'w przypadku kandydata na MBA. Czytając te komentarze można wysunąć jeden wniosek, że opinie dzielą sie idealnie na dwie grupy a kryterium podziału jest wiek i doświadczenie. Bez urazy, ale młodym 'wilkom' często brakuje nie tyle nawet doświadczenia co zwykłej pokory. Mądry pracodawca nigdy nie powierzy odpowiedzialnego stanowiska młodej osobie nawet jesli legitymuje się ona dyplomem MBA. To, że ktoś wybiera ten rodzaj studiów mając powiedzmy 24 lata może świadczyć, że ta osoba nie potrafi zaplanować swojej kariery zawodowej. O problemach w znalezieniu pracy nie wspomnę i tutaj MBA nie bedzie atutem a przeszkodą. Chcę zaznaczyć, że moja opinia nie jest wymierzona w wiek kogokolwiek, ale czasem może warto posłuchać bardziej doświadczonych kolegów, którzy na pewno nie robią tego w obawie przed konkurencją a tylko kierując się własnymi spostrzeżeniami. Ważne w tym wszystkim chyba to, aby w życiu robić dobrze przemyślane wybory.
Cezary Sąsiadek

Cezary Sąsiadek Przedstawiciel
medyczny, Symphar

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Ta cała wymiana zdań jest bardzo interesująca. Jak zostało to już wcześniej zauważone podzieliliśmy się na dwie grupy.
Ja przewrotnie chciałem stworzyć trzecią. Są w życiu sytuacje, w których mamy duże doświadczenie zawodowe (np. w handlu) i pomimo sukcesów w pracy nie ma szans na awans na stanowisko kierownicze. Tak więc tworzy się błędne koło w którym nie mamy doświadczenia menagerskiego, a latka płyną. Pewnie ktoś pomyśli dlaczego nie znaleźć innego pracodawcy??? ale trzeba pamiętać, że ten nowy też oczekuje doświadczenia kierowniczego.
Pytani brzmi.. Czy jest sens kończyć MBA by potencjalny pracodawca dał szanse???
Sławomir Duran

Sławomir Duran MBA, Projekt
Manager, Marketing
Manager , Business
Consul...

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Cezary Sąsiadek:
Są w życiu sytuacje, w których mamy duże doświadczenie zawodowe (np. w handlu) i pomimo sukcesów w pracy nie ma szans na awans na
stanowisko kierownicze. Tak więc tworzy się błędne koło w którym nie mamy doświadczenia menagerskiego, a latka płyną. Pewnie ktoś pomyśli dlaczego nie znaleźć innego pracodawcy??? ale trzeba pamiętać, że ten nowy też oczekuje doświadczenia kierowniczego. Pytani brzmi.. Czy jest sens kończyć MBA by potencjalny pracodawca dał szanse???

Na moim programie EMBA było kilka osób które pracowały na podobnym stanowisku jak Ty, i właśnie powodem ich uczestnictwa była chęć awansu na PM, bądz AM. Oczywiscie nie kryli oni rozczarowania sytuacją o której piszesz. Są branże gdzie perspektywa awansu jest bardzo mocno ograniczona z uwagi na rozbudowaną strukturę PH i branża medyczna zapewne do nich należy. Czy warto? myśle, że jesli otwiera się szansa awansu to jak najbardziej. Co do wieku i nadmiaru doświadczenia, to byłbym spokojny. Ważne aby ktoś był dobry w tym co robi i umiał pociagnąć za sobą innych.Sławomir Duran edytował(a) ten post dnia 29.03.09 o godzinie 09:42
Cezary Sąsiadek

Cezary Sąsiadek Przedstawiciel
medyczny, Symphar

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

myśle, że jesli otwiera się szansa awansu
to jak najbardziej. Co do wieku i nadmiaru doświadczenia, to byłbym spokojny. Ważne aby ktoś był dobry w tym co robi i umiał pociagnąć za sobą innych.


Widzę, że intencja pytania nie została do końca zrozumiana. Proszę, sobie wyobrazić sytuację w której na obszarze " X " znajduje się doskonały menager i zmiana jego na kogoś innego musiała by się wiązać z katastrofą bądź totalną rewolucją w strukturze firmy.
Chodziło mi o to, czy jest sens kończyć MBA pozostając dalej np. handlowcem? Czy z dyplomem, ale bez doświadczenia kierowniczego jakikolwiek inny pracodawca potraktuje nas jako poważnego kandydata??
Idąc dalej tym tokiem rozumowania czy mając np. 36 lat kolejny pracodawca nie pomyśli, że skoro do tej pory nikt mnie nie awansował tzn. że jestem cienki??
Nie chodzi mi o awans w firmie ( bo jeśli szef jest o.k to nieporozumieniem jest zmiana )tylko o awans zewnętrzny nawet w innej branży.
Bartek W.

Bartek W. Koordynator
Projektów
Lingwistycznych

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Bedac handlowcem zarzadzasz przeciez swoim terenem, kontaktami z klientami, itd. U nas na studiach podkreslali, ze liczy sie doswiadczenie w zarzadzaniu, ale niekoniecznie ludzmi, jesli jest solidne.

Poza tym idac w takiej sytuacji na EMBA masz szanse poznac od podszewki kilka innych branz, poprobowac w nich sil dzieki roznego rodzaju projektom, no i wreszcie poznac ludzi. Jesli bedzie Ci sie z nimi dobrze pracowac, a im z Toba, to znajomi ze skonczonej uczelni zabiora Cie do swojej branzy. Co prawda nie powinno sie isc na MBA tylko i wylacznie z takim nastawieniem, ale jest to dosc czesty scenariusz.

No i na koniec - poszukaj sobie 5 stopni przywodztwa wedlug Johna Maxwella. Dla mnie ambitny manager stara sie byc leaderem, a dobry leader potrafi zarzadzac. Bez awansu, a jedynie motywacja i praktyka mozesz osiagnac pierwsze dwa, moze pierwsze trzy poziomy. Dwa ostatnie wymagaja juz wyzszych pozycji zawodowych... lub wlasnie doswiadczenie z MBA. No i oczywiscie sporo swojej wlasnej pracy oraz czasu poswieconego na samodoskonalenie :)

Pozdrowienia,

BartekBartek W. edytował(a) ten post dnia 17.04.09 o godzinie 01:05
Thomas Brock

Thomas Brock Junior Internal
Auditor

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Nieprawda jest, ze w najlepszych szkolach biznesowych swiata studenci maja 30+ lat. Jest wrecz przeciwnie.

Ja wlasnie koncze polroczny "maraton" aplikacji do M7 (niby 7 najlepszych szkol biznesowych na swiecie) i srednia wieku jest zdecydowanie ponizej 30. Gwoli scislosci:

-> HBS i Stanford ida w kierunku mlodych. Srednia na obu jest ok. 26-27 lat. Warto przy tym pamietac, ze w Stanach nie ma kultury "magistra". Przewaznie robi sie licencjat (BS/BA) zatem w wieku 26 lat ma sie okolo 3-4 lat doswiadczenia

-> Chicago Booth, Kellogg i Wharton sa "older applicant friendly" - srednia ok. 28 lat (tak tak - 28+ rozumiane jest jako "older")

-> Columbia i MIT Sloan nie wiem.

Mozna sie przy tym spodziewac ze w kolejnych latach top5 (Chicago, Kellogg, Wharton) podaza sladem top2 (HBS i Stanford), a potem top7 (Columbia, MIT) sladem top5.

Wszystko powyzej dotyczy full-time. Inna historia z executive.Thomas Brock edytował(a) ten post dnia 02.04.09 o godzinie 01:00
Bartek W.

Bartek W. Koordynator
Projektów
Lingwistycznych

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Na wszelki wypadek poszukalem jeszcze na kilku portalach i stronach szkol. W wiekszosci szkoly amerykanskie pisza, ze ich 'average age' w momencie rozpoczynania programu to 28 lat. Przy studiach dziennych oczywiscie.
Przy czym wiekszosc ludzi w wieku 27-28 lat ma juz za soba 5+ lat doswiadczenia zawodowego. Absolutnie sie zgadzam z przedmowca, ze ani w Stanach, ani w UK nie ma kultury robienia 5-cio letnich studiow, a tylko 2-3 lata. Troche osob idzie tez na uniwersytet na rok-dwa, pozdaja ciekawsze przedmioty i ida do pracy, nie martwiac sie jakimkolwiek dyplomem. W finansach czesc ludzi w wieku 27-28 lat (typu traderzy) wlasnie konczy kariere zawodowa, nazywaja to nawet przechodzeniem na emeryture.

Przy czym z artykulow na sieci wynika, ze wiekszosc uczelni (poza faktycznie Harvardem i Stanfordem, to sa dwa wymieniane wyjatki) zacheca starsze osoby, a nie mlodsze, to zapisywania sie na ich dzienny MBA.
W Wielkiej Brytanii slyszalem na wielu uczelniach, ze reklamuja dzienny MBA jako dobry dla kogos, kto chce calkowicie zmienic branze i kariere. Natomiast mniej sie go oplaca robic wtedy, gdy ktos chce zostac w tej samej branzy, bo wtedy wycofanie sie z rynku na rok jest po prostu malo rozsadne.

No i wynika z tego dodatkowa sprawa - uczelnie bardzo niechetnie przyjmuja kogokolwiek bez doswiadczenia zawodowego lub z bardzo ograniczonym doswiadczeniem. Nawet na full-time MBA.
Sławomir Duran

Sławomir Duran MBA, Projekt
Manager, Marketing
Manager , Business
Consul...

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Thomas Brock:
Nieprawda jest, ze w najlepszych szkolach biznesowych swiata studenci maja 30+ lat. Jest wrecz przeciwnie.

Ja jednak nadal uważam, że nie ma racjonalnych przesłanek za rozpoczynaniem MBA a zwłaszcza Executive MBA w tak młodym wieku powiedzmy 27 lat. Po pierwsze znikome doświadczenie zawodowe a jeszcze mniejsze życiowe. Po drugie, brak umiejętności miękkich,bardzo ważnych w biznesie a te jak wiadomo kształtują się wraz z wiekiem i ze wzrostem doświadczenia.
Jeśli jakaś szkoła biznesowa przyjęła taką strategię, że szuka młodych kandydatów to chyba zatraciła się główna idea programu.Sławomir Duran edytował(a) ten post dnia 03.04.09 o godzinie 23:31
Ewa Sokolnicka

Ewa Sokolnicka dyrektor hr, Izotopy

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Ideą studiów MBA jest kształcenie menedżerów, a nie kształcenie kandydatów na menedżerów.Nieocenioną wartością jest wymiana doświadczeń, pod warunkiem że jest to rzeczywista wymiana, a więc żaden urok młodości nie zastąpi doswiadczenia. Szkoda pieniędzy na takie studia, gdzie przyjmują wszystkich. Warto rozpocząć te studia po 30. Dobre uczelnie przyjmują kandydatów ok 30, tak, ze średnia wieku jest powyżej 30.
Szkoda również pieniędzy na takie studia MBA, gdzie metodą nauczania jest wykład. To kolejne nieporozumiennie. Praca na case study to jest główna metoda, spotkania z praktykami, wykłady też, ale w niewielkim stopniu
Sławomir Duran

Sławomir Duran MBA, Projekt
Manager, Marketing
Manager , Business
Consul...

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Ewa Sokolnicka:
Ideą studiów MBA jest kształcenie menedżerów, a nie kształcenie kandydatów na menedżerów.

Zgadzam się w 100% to jest dokładnie teza, którą tu od dłuższego czasu staramy się obronić.
Thomas Brock

Thomas Brock Junior Internal
Auditor

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Z calym szacunkiem dla wszystkich opinii... skoro czolowe szkoly swiata biora na programy (full-time) ludzi ze sr. wieku 27 lat (ok 3-5 lat dosw. zawodowego) to musi w tym byc sens. I jest. W Stanach MBA jest odskocznia do posad typu Associate (investment banking), Associate Brand Manager (FMCG), Associate/Consultant (konsulting strategiczny). Wszystkie w/w pozycje sa 2gimi lub 3cimi (w sciezce kariery firmy) pozycjami. Zatem jak najbardziej MBA wpisuje sie w ten wymog. I tak przykladowo w corporate finance: 21/22 lata - start jako Analyst i praca na tej pozycji przez 2-3 lata --> 23/24 lata - kolejny ruch najczesciej do private equity na kolejne 2-3 lata --> 25/26/27 lat MBA --> 27/28/29 lat pozycja Associate.

Generalnie to mysle, ze myla Panstwo MBA z Executive MBA. MBA = studia dzienne magisterskie. EMBA = studia podyplomowe w trybie zaocznym. Z tego powodu wynikaja roznice w wieku studentow.

Jesli chodzi o metode nauczania... znowu sie nie zgodze. Ponownie czolowe szkoly swiata ucza roznie. HBS jest niemal w 90% case method, podczas gdy Chicago Booth ma bardzo duzo tradycyjnych wykladow. Stanford jest 50/50. Itd. Roznica w tylu nauczania jest jedna z najwazniejszych roznic pomiedzy programami - kandydaci aplikuja do uczelni ktore odpowiadaja ich potrzebom (ktos potrzebuje zostosowania teorii to nastawi sie na HBS; komus zalezy na solidnym przygotowaniu technicznym do finansow to nastawi sie na Chicago Booth albo Wharton). Zatem dla kazdego cos dobrego.
Bartek W.

Bartek W. Koordynator
Projektów
Lingwistycznych

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Faktycznie dyskutujemy tutaj nad oboma trybami - i dziennym MBA (ktory jednak wcale nie jest takim zwyklym programem typu masters czy nasze studia magisterskie, a czyms wiecej) oraz EMBA, wieczorowym lub zaocznym, ktory z reguly przyciaga bardziej doswiadczone osoby.

Ale nawet przy dziennym MBA wiele szkol mowi o WYMOGU 3-5 lat praktyki zawodowej NA STANOWISKU MANAGERSKIM. Co najczesciej wiaze sie z 7+ latami praktyki zawodowej. Branza finansowo-konsultingowa, ktora dostarczala uczelniom dobre 30% ich studentow MBA (oraz IT - kolejne 25%) byly bardzo ustrukturyzowane, z wyraznymi, korporacyjnymi sciezkami kariery, itp. Teraz w czasach kryzysu mocno sie to zmienia. Co dla mnie oznacza, ze trudniej bedzie w tych branzach awansowac i byc moze dzieki temu poziom kandydatow na studia MBA sie podniesie :)

Inna wazna kwestia jest charakter/profil danej uczelni. Nauczanie wykladami na swiatowej uczelni niespecjalnie przypomina wyklady na polskich uczelniach. Wykladowca angazuje grupe, stymuluje dyskusje poza wykladaniem teorii, prowadzac te dyskusje w odpowiednim kierunku, poza tym nawet jesli nie pracuje sie nad opracowanym wczesniej case study, to jednak generalnie na wykladach na MBA uzywa sie przykladow z zycia. U nas najbardziej klasycznym przykladem wykladu bylo Corporate Finance. Na kazdym wykladzie profesor przynajmniej kilka razy otwieral Financial Times i bral przyklady z aktualnego wydania gazety. Wszelkie zadania rozwiazywalismy rowniez biorac dane z aktualnych raportow/notowan. W opisie programu ten przedmiot byl nauczany poprzez wyklady. Ale czy tak bylo naprawde?

Zgadzam sie, ze MBA = case studies. Nawet jesli nie w formie pracy grupowej, a jedynie wspolnie podczas wykladu, to bez omawiania niezliczonej ilosci case studies po prostu MBA nie ma sensu.

Co sprowadza mnie do jeszcze jednego wniosku w temacie watku. Jesli ktos nie jest ciekaw jak dziala gospodarka, dlaczego przedsiebiorstwa funkcjonuja tak, a nie inaczej, co mozna poprawic w organizacji - to chyba nie powinien sie wybierac na MBA.
Ewa Sokolnicka

Ewa Sokolnicka dyrektor hr, Izotopy

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Mówimy o Polsce. Tu na studia MBA 99% szkól przyjmuje po uzyskaniu dyplomu magistra.
Do Polski studia MBA weszły jako klasyczne studia podyplomowe z dodatkowymi wymaganiami dotyczącymi kariery zawodwowej. Założenie jest takie - startujemy wszyscy z podobnej pozycji, wymieniamy się doświadczeniami, więc trzeba je mieć.
Wykłady w Polskim wydaniu to duża aula, 100 uczestników i jeden wykładowca. JAk wyglada tam dyskusja?
Zgadzam się, że studia master to studia magisterskie, ale nie u nas. Dla mnie dzienne MBA to jakieś nieporozumienie. Dziecko na garnuszku rodzicow studiuje sobie dziennie. Może to i przyjemne, ale czy to ma sens?
Przy aplikowaniu do stowarzyszeń typu AMBA badany jest nie tylko program ale także sylwetka studentów i absolwentów danego progamu MBA, warto sprawdzić czy program o którym myślimy ma jakąś dodatkową akredytację, jak jest oceniany np przez pracodawców.

konto usunięte

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Witam,
Pytanie - MBA, zwłaszcza zaraz po mgr raczej mnie nie interesuje, ale chcialbym zapytać o jedną rzecz.
Czy studia MBA, w stosunku do uprawnień badania sprawozdań finansowych - biegły rewident, ewentualnie doradcy podatkowego lub ACCA stanowią lepszą inwestycję, jeżeli chodzi o karierę w księgowości/podatkach/audycie? Według mnie nie :) Bynajmniej w ofertach na 'wyższe' stanowiska w branży finansowo-księgowej, częściej spotkałem się z wymogami biegłego rewidenta, niż oczekiwań MBA od kandydatów.
Czy wg was warto inwestować w mba, mając na uwadze ścieżkę kariery w księgowości i podatkach??
Aleksander H.

Aleksander H. Doświadczony
menedżer
odpowiedzialny w
firmie za obszar
f...

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Blazej K.:
Witam,
Pytanie - MBA, zwłaszcza zaraz po mgr raczej mnie nie interesuje, ale chcialbym zapytać o jedną rzecz.
Czy studia MBA, w stosunku do uprawnień badania sprawozdań finansowych - biegły rewident, ewentualnie doradcy podatkowego lub ACCA stanowią lepszą inwestycję, jeżeli chodzi o karierę w księgowości/podatkach/audycie? Według mnie nie :) Bynajmniej w ofertach na 'wyższe' stanowiska w branży finansowo-księgowej, częściej spotkałem się z wymogami biegłego rewidenta, niż oczekiwań MBA od kandydatów.
Czy wg was warto inwestować w mba, mając na uwadze ścieżkę kariery w księgowości i podatkach??
Studia MBA lub EMBA są jak to wielu napisało wyżej studiami dla menedżerów i nie mają wiele wspólnego z księgowością/podatkami. Certyfikaty typu ACCA, biegły rewident są zaś potwierdzeniem wiedzy z pewnego obszaru (księgowość, finanse, podatki). Porównywanie jednego do drugiego to trochę jak określanie co jest lepsze SUV, czy sportowy kabriolet - pytanie do czego potrzebujesz samochodu.

Pozdrawiam,
Olek

konto usunięte

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Aleksander H.:
Blazej K.:
Witam,
Pytanie - MBA, zwłaszcza zaraz po mgr raczej mnie nie interesuje, ale chcialbym zapytać o jedną rzecz.
Czy studia MBA, w stosunku do uprawnień badania sprawozdań finansowych - biegły rewident, ewentualnie doradcy podatkowego lub ACCA stanowią lepszą inwestycję, jeżeli chodzi o karierę w księgowości/podatkach/audycie? Według mnie nie :) Bynajmniej w ofertach na 'wyższe' stanowiska w branży finansowo-księgowej, częściej spotkałem się z wymogami biegłego rewidenta, niż oczekiwań MBA od kandydatów.
Czy wg was warto inwestować w mba, mając na uwadze ścieżkę kariery w księgowości i podatkach??
Studia MBA lub EMBA są jak to wielu napisało wyżej studiami dla menedżerów i nie mają wiele wspólnego z księgowością/podatkami. Certyfikaty typu ACCA, biegły rewident są zaś potwierdzeniem wiedzy z pewnego obszaru (księgowość, finanse, podatki). Porównywanie jednego do drugiego to trochę jak określanie co jest lepsze SUV, czy sportowy kabriolet - pytanie do czego potrzebujesz samochodu.

Pozdrawiam,
Olek

Analizując Twój profil... To w kontekście pracy na Twoim stanowisku, bardziej przydatne są MBA czy uprawnienia do badania sprawozdań ;)??
Aleksander H.

Aleksander H. Doświadczony
menedżer
odpowiedzialny w
firmie za obszar
f...

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Blazej K.:
Aleksander H.:
Blazej K.:
Witam,
Pytanie - MBA, zwłaszcza zaraz po mgr raczej mnie nie interesuje, ale chcialbym zapytać o jedną rzecz.
Czy studia MBA, w stosunku do uprawnień badania sprawozdań finansowych - biegły rewident, ewentualnie doradcy podatkowego lub ACCA stanowią lepszą inwestycję, jeżeli chodzi o karierę w księgowości/podatkach/audycie? Według mnie nie :) Bynajmniej w ofertach na 'wyższe' stanowiska w branży finansowo-księgowej, częściej spotkałem się z wymogami biegłego rewidenta, niż oczekiwań MBA od kandydatów.
Czy wg was warto inwestować w mba, mając na uwadze ścieżkę kariery w księgowości i podatkach??
Studia MBA lub EMBA są jak to wielu napisało wyżej studiami dla menedżerów i nie mają wiele wspólnego z księgowością/podatkami. Certyfikaty typu ACCA, biegły rewident są zaś potwierdzeniem wiedzy z pewnego obszaru (księgowość, finanse, podatki). Porównywanie jednego do drugiego to trochę jak określanie co jest lepsze SUV, czy sportowy kabriolet - pytanie do czego potrzebujesz samochodu.

Pozdrawiam,
Olek

Analizując Twój profil... To w kontekście pracy na Twoim stanowisku, bardziej przydatne są MBA czy uprawnienia do badania sprawozdań ;)??
Trudno mi to w sposób jednoznaczny ocenić. Powiedziałbym tak uprawnienia do badania są bardziej potwierdzeniem posiadanej wiedzy, a studia (obojętnie jakie) zawsze trochę wiedzę poszerzają. Powiem tak pod względem tzw. "twardych kompetencji" na pewno ważniejszy jest tutaj certyfikat, pod względem miękkich na pewno MBA. Jeżeli chcesz być dobrym specjalistą idź w certyfikat (biegły, ACCA), jeżeli chcesz w przyszłości zostać menedżerem to MBA na pewno się przyda.

Pozdrawiam,
Olek

konto usunięte

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Aleksander H.:
Powiem tak pod względem tzw. "twardych kompetencji" na pewno ważniejszy jest tutaj certyfikat, pod względem miękkich na pewno MBA. Jeżeli chcesz być dobrym specjalistą idź w certyfikat (biegły, ACCA), jeżeli chcesz w przyszłości zostać menedżerem to MBA na pewno się przyda.

Pozdrawiam,
Olek

Witam,
Szkoda, że nikt ze specjalistów 'rynku pracy' nie uczestniczy w dyskusji... Wg mnie stanowczo w przypadku księgowości/podatków miażdżąca przewaga jest po stronie kwalifikacji zawodowych (biegły/acca). Co do tego czy księgowy/podatkowiec moze byc menagerem? Moze - a miara jego umiejętności są raczej te uprawnienia... Chyba, że ktoś z head hunterow zmieni moj sposob myslenia :)?
Aleksander H.

Aleksander H. Doświadczony
menedżer
odpowiedzialny w
firmie za obszar
f...

Temat: Studia MBA - odpowiedni wiek i wykształcenie?

Blazej K.:


Co do tego czy księgowy/podatkowiec moze byc menagerem? Moze - a miara jego umiejętności są raczej te uprawnienia... Chyba, że ktoś z head hunterow zmieni moj sposob myslenia :)?

Oczywiście, że może. Z tym, że według mnie te uprawnienia nie są miarą umiejętności menadżerskich, a zawodowych. A to już duża różnica - nie każdy świetny specjalista będzie dobrym menadżerem i vice versa.

Pozdrawiam,
Olek

Następna dyskusja:

Szukam - Studia MBA dofinan...




Wyślij zaproszenie do