konto usunięte

Temat: Współczynnik korelacji Phi V Kramera

Przy analizach w oparciu o współczynnik korelacji Phi V Kramera uzyskałem przy dwóch zmiennych następujące wyniki - 0,350, 0,350 jedna wartość na minusie i druga dodatnia. Jak to można interpretować? Zazwyczaj się spotykam z tym, że współczynnik korelacji przyjmuje wartość dodatnią, lub ujemną, a nie dwie jednocześnie.

Temat: Współczynnik korelacji Phi V Kramera

Czy to na pewno jest V Cramera? Wg jakiego wzoru liczony? Jakie to są analizy? Co to oznacza, że "jeden współczynnik przyjmuje jednocześnie dwie wartości"?

konto usunięte

Temat: Współczynnik korelacji Phi V Kramera

Tak, przy szukaniu związku został wykorzystany współczynnik Phi V Kramera. Pracuje na SPSSie. Weryfikuje hipotezy, zmienna zależna i niezależna, szukam związku między nimi. Wartość Phi V Kramera przy dwóch zmiennych po przeprowadzeniu analiz kolejno wyniosła: - 0,350, 0,350, przybliżony poziom istotności 0,138.Grzegorz Chmielewski edytował(a) ten post dnia 21.03.13 o godzinie 20:34

Temat: Współczynnik korelacji Phi V Kramera

EDIT:

OK, oświeciło mnie :) Tobie pewnie chodzi o to, że SPSS obliczył dwa osobne mierniki siły związku: Phi oraz V Cramera, raportując je razem i wartość jednego jest dodatnia, a drugiego - ujemna?

W takim przypadku wszystko się zgadza. Dla tablic 2x2 oba mierniki są sobie równe co do wartości bezwzględnej. V Cramera z zakresu [0-1] powie o sile związku, zaś Phi poda nie tylko siłę związku ale i jego kierunek czy raczej zgodność ("zgodne"/"antyzgodne") - mówi o tym znak ([-1; 1]).

PS: Co to jest przybliżony poziom istotności? Masz na myśli prawdopodobieństwo "p" (p-value)? Jeśli tak, to w tym przypadku wychodzi, że nie ma podstaw by odrzucić hipotezę zerową o braku zależności między zmiennymi. A mówiąc prościej, choć mniej precyzyjnie - związek nie okazał się istotny statystycznie.

/Chyba, że to coś innego, ponieważ poziom istotności alfa jest poziomem założonym a priori, zwykle a=0.1, 0.05 albo 0.01. To pewnie kwestia nomenklatury SPSS; nie znam tego programu /Adrian Olszewski edytował(a) ten post dnia 21.03.13 o godzinie 21:08

konto usunięte

Temat: Współczynnik korelacji Phi V Kramera

Teraz już jasne, Phi to wartość ujemna, V Cramera dodatnia. Szukając kierunku związku będe patrzył na Phi- uzyskane dane są intrygujące, im wyższy poziom empatii, tym niższy jest poziom nadziei na sukces.

Z istotnością zapewne tak właśnie jest. Dzięki wielkie za pomoc. Dopiero od roku pracuje na SPSSie, a wcześniej nie miałem za wiele do czynienia za statystyką.Grzegorz Chmielewski edytował(a) ten post dnia 21.03.13 o godzinie 21:17

Następna dyskusja:

Aplikacja do badania korela...




Wyślij zaproszenie do