konto usunięte

Temat: regresja a korelacja - pytanie

Wyszedł mi dość dziwny wynik. Otóż zmienna niezależna ze zmienną zależną nie korelowały ze sobą istotnie (korelacje metodą r Pearsona) natomiast kiedy wprowadziłam zmienną niezależną wraz z trzema innymi (które korelowały ze zmienną zależną)do modelu regresji (wielokrotna krokowa) okazało się, że ta, która wcześniej nie korelowała okazała się jednym z istotnych predyktorów (obok tych trzech pozostałych). Jak to możliwe???

Temat: regresja a korelacja - pytanie

Duża próba może powodować, że nawet bardzo niskie bety zostaną uznane za istotne statystycznie. Wrzuć tę zmienną w ostatnim bloku (jeśli korzystasz z SPSS) i sprawdź, jaką masz zmianę R-kwadrat. Ile wynosi beta przy tej zmiennej?

Przy okazji - jakie są statystyki współliniowości?

konto usunięte

Temat: regresja a korelacja - pytanie

Dziękuję za wiadomość. Liczebność próby wynosi 148 osób. Zmiana r kwadrat dla omawianej zmiennej wynosi 0,023 przy p<0,05, beta dla zmiennej równa się 0,175 przy p<0,05. Statystyka współlinowości dla zmiennej 0,742 gdyby została wykluczona. W ostatecznym modelu są cztery predyktory, skorygowane r kwadrat wynosi 0,25.

Temat: regresja a korelacja - pytanie

Pytanie podstawowe: rozumiem, że dane spełniają wszystkie założenia regresji wielu zmiennych? Zmienne nie są ze sobą skorelowane (wskaźnik podbicia wariancji VIF lub podobna miara)? Co mówi diagnostyka modelu? Różne anomalie zdarzają się przy różnych problemach z jakością danych: heterogeniczność wariancji (np. skorelowanie wariancji ze średnimi), współliniowość zmiennych, punkty wpływowe i odstające (outliers). Można by wkleić wynik regresji krokowej wraz ze statystykami, które są wyświetlane (nie znam SPSS, ale zapewne można takie podsumowanie step-by-step wyświetlić) i wtedy może da się coś więcej o tym powiedzieć.
Wojciech Sobala

Wojciech Sobala Redaktor
statystyczny,
biostatystyk,
Instytut Medycyny
Pr...

Temat: regresja a korelacja - pytanie

Czy można prosić o podanie dokładnych wartości p dla modelu z jedną zmienną oraz wielozmiennowego.
Jeżeli zmienna nie była istotna ale p było równe np. 0,065 natomiast po dodaniu innych zmiennych p=0,045 to taka zmiana jest możliwa do wyjaśnienia.
W przypadku gdy zmiana nastąpiła z p=0.52 do p=0,001 to podejrzewałbym jakiś problem z danymi o którym wspominali wcześniej inni.

konto usunięte

Temat: regresja a korelacja - pytanie

...Katarzyna Martowska edytował(a) ten post dnia 09.11.10 o godzinie 22:14

Następna dyskusja:

pytanie sondazowe




Wyślij zaproszenie do