konto usunięte

Temat: Liczbność próby

Witam,

prowadzę badania, dotyczące działalności zagranicznej przedsiębiorstw (MSP). Firm, które zadeklarowały eksport było 987, z czego wybrałem kilka branż (dobór celowy i warstwowy - na podstawie największego wskaźnika eksportu), które łącznie stanowiły 587 firm. Czy ktoś wie, jak obliczyć liczebność próby ? Oczywiście kalkulatory online znam, z tym, że potrzebuję podkładki książkowej z wzorem....

Dzięki za pomóc.Ten post został edytowany przez Autora dnia 12.12.13 o godzinie 20:27
Wojciech R.

Wojciech R. Doktor nauk
ekonomicznych/analit
yk/statystyk/dydakty
k

Temat: Liczbność próby

W klasycznym, najprostszym ujęciu (w którym zakłada się dobór prosty), stosuje się wzory na tzw. minimalną liczebność próby (przy danym błędzie i poziomie istotności). Proponuję zajrzeć do pozycji Witkowski M. "Statystyka matematyczna w zarządzaniu". By zastosować dobór bardziej "skomplikowany" trzeba już sięgnąć do książki z metody reprezentacyjnej (np. Czesław Bracha "Teoretyczne podstawy metody reprezentacyjnej").

Należy również wziąć poprawkę na to, że prawdopodobnie nie zastosuje Pan doboru losowego (masa z tym problemów ;-) ), a nielosowy. Zwykle przymyka się na ten fakt oko i nadal stosuje metody statystyki matematycznej, jednak trzeba być bardzo krytycznym co do otrzymanych rezultatów.

I jeżeli chodzi o metody doboru próby ze zwracaniem (najczęściej wykorzystywane - jednakowe i znane prawdopodobieństwo inkluzji! - podstawa reprezentatywności), to liczebność jednostek w populacji generalnej nie ma znaczenia.

konto usunięte

Temat: Liczbność próby

Łukasz S.:
stanowiły 587 firm. Czy ktoś wie, jak obliczyć liczebność próby ? Oczywiście kalkulatory online znam, z tym, że
Ale to zależy jakie dane, jaka analiza (jakie statystyki i tym samym ich rozkłady [próbkowe])...

MB



Wyślij zaproszenie do