konto usunięte

Temat: interpretacja interakcji w regresji liniowej (jedna...

Prosze o pomoc w interpretacji B interakcji, jesli jedna zmienna jest w skali logaritmicznej, a druga nie. Obydwie zmienne sa ciagle. Uprzejmie dziekuje.

Temat: interpretacja interakcji w regresji liniowej (jedna...

Odpowiedź jest bardzo prosta: współczynniki modelu dla efektu interakcji są (co do zasady, a może bardziej: dobrej praktyki) nieinterpretowane. Interpretowalny jest test statystyczny współczynnika, ale mam nadzieję, że nie o to chodzi: bez rozrysowania przykładu nie podejmę się.

Do interpretacji efektu najlepiej wykorzystać wizualizację przewidywań modelu, tzn. zrobić wykres wartości przewidywanych na różnych poziomach zmiennych niezależnych. Zacznij od wyszukania w w grafikach w google "simple slopes" lub "2 way interaction". Idąc dalej tym tropem możesz znaleźć sporo narzędzi ułatwiających interpretację efektu interakcji. Skala nie ma dużego znaczenia (można później wrócić do skali oryginalnej na wykresie i wyjdzie ładna nieliniowa relacja, ale w interpretacji niekoniecznie to pomoże).

Pytanie kontrolne: zmienne przed wprowadzeniem do modelu były wycentrowane (lub ewentualnie wystandaryzowane)?
Wojciech Sobala

Wojciech Sobala Redaktor
statystyczny,
biostatystyk,
Instytut Medycyny
Pr...

Temat: interpretacja interakcji w regresji liniowej (jedna...

Najlepiej jest obliczyć wartości oczekiwane na podstawie modelu dla wybranych wartości obu zmiennych dla których obliczona została interakcja, a następnie narysować wykres.

Następna dyskusja:

Wewnętrzna rzetelność skali




Wyślij zaproszenie do