Temat: Co jest prawdopodobne w przedziale ufności?
Piotr J.:
prawdopodobieństwo, że średnia populacji znajduje się w nim z prawdopodobieństwem 95% to dostałem 0 pkt?
Bo to nie jest prawdopodobieństwo tego, co napisałeś :)
rozumie to podobnie i też dostało 0 pkt.
Bo wielu ludzi rozumie to źle. Nie dziwię się, bo to "delikatna sprawa".
ale że to trudno wytłumaczyć.
Nie jest trudno, trzeba tylko to rozumieć.
Proszę o pomoc, bo będę pisał to kolokwium niedługo znowu.
Jasne :) Spróbujmy uporządkować kilka faktów:
1. Aby mówić o prawdopodobieństwie czegoś względem czegoś, co najmniej jedna z tych rzeczy musi być zmienną losową. Albo parametr (średnia) albo przedział ufności.
2. średnia populacji (ale dotyczy to dowolnego innego parametru rozkładu) jest
wartością stałą, właściwą populacji,
a nie zmienną losową (!). Nie ma tam żadnego losowania. Biorąc do formuły wszystkie elementy (populacja) zawsze otrzymujesz tę samą wartość (o ile oczywiście obiekty w populacji nie zmieniły do tej pory wartości badanej cechy).
3. z kolei przedział ufności jest zmienną losową (statystyką). Dlaczego? Bo zależy od próby. Od estymatora średniej, od estymatora wariancji. Estymatory są statystykami - zależą od próby. A funkcja zmiennych losowych (przedział ufności) jest zmienną losową.
4. a zatem prawdopodobieństwo 0.95 oznacza, że podczas losowania kolejnych prób z populacji, co do której wnioskujesz,
19 razy na 20 przedziały ufności obliczone dla kolejnej wylosowanej próby będą zawierać prawdziwą wartość parametru populacji (np. średniej).
5. wszystkie wartości w obliczonym przedziale ufności są jednakowo prawdopodobne - na zadanym poziomie istotności. I nic więcej. Średnia populacji może tam być lub nie. (Ale jak wykonasz 100 losowań, to 95 obliczonych przedziałów ufności będzie zawierać tę średnią.)
To, co napisałeś, to dokładnie odwrotna sytuacja.
Ty napisałeś coś takiego: "średnia populacji jest zmienną losową, a przedział ufności jest dany raz na zawsze". Narysuj na kartce "dzwon Gaussa" i dwie równoległe pionowe linie symetrycznie względem średniej możliwie szeroko. Ten "dzwon Gaussa" to Twoja "średnia populacji", a pionowe linie to Twój "przedział ufności". Tylko..., że jak pisałem - jest dokładnie odwrotnie.
Zapamiętaj na całe życie:
prawdopodobieństwo dotyczy przedziału ufności, nie parametru populacji.