Temat: analiza dyskryminacyjna

czy ktos posiada wiedze gdzie moge dotrzec do podstaw analizy dyskryminacyjnej, która potencjalnie sprowadzi dwie grupy zbiorów danych aby móc otrzymać próby?
z góry dziękuje za odp

Temat: analiza dyskryminacyjna

Co to znaczy "sprowadzi (sprawdzi?) dwie grupy zbiorów aby móc otrzymać próby"? I czy chodzi o Liniową/Kwadratową analizę dyskryminacji (LDA/QDA Fishera)?

Jeśli tak, to źródeł jest mnóstwo. W przypadku stron internetowych na temat *DA są setki pozycji, więc wystarczy wpisać w wyszukiwarkę po prostu LDA, QDA, Linear Discriminant Analysis lub coś w ten deseń.

Co do książek, to na rynku polskim jest kilka pozycji wymagających od użytkownika różnego przygotowania z zakresu maematyki (algebry, analizy, probabilistyki).

Porządkując od najbardziej "matematycznych" aż do najbardziej "opisowych":

1. "Analiza dyskryminacyjna", M. Krzyśko, WNT, Wyd. 2, W-wa 1990. Do nabycia raczej tylko w antykwariatach albo na Allegro. Naprawdę warto, jeśli ktoś chce dokładnie zgłębić metodę i ma dużo czasu na naukę, bo choć książka jest cienka, to jest najeżona wzorami.

Obrazek

Spis treści:
Obrazek


2. "Systemy uczące się", M. Krzyśko, W. Wołyński, T. Górecki, M. Skorzybut, WNT, W-wa 2008.
Dużo matematyki, ale metody omówione są bardziej pobieżnie.

Obrazek

Spis treści:
Obrazek


3. "Statystyczne systemy uczące się", J. Koronacki, J. Ćwik, Akademicka Oficyna Wydawnicza EXIT, Wyd. 2, W-wa 2008. Książka podobna do powyższej.

Obrazek

Spis treści:
Obrazek


4. "Statystyczne systemy uczące się, Ćwiczenia w oparciu o pakiet R", J. Ćwik, J. Mielniczuk, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, W-wa 2009. Jak sam tytuł wskazuje - pozycja do praktycznych ćwiczeń w GNU R.

Obrazek

Spis treści:
Obrazek


5. "Statystyczna analiza danych z wykorzystaniem programu R", pod red. M. Walesiak, E. Gatnar, Wydawnictwo Naukowe PWN, W-wa 2009. Pozycja czysto "praktyczna", jak powyższa, tylko więcej wzorów. Warto mieć - jak zresztą wszystko, co wyszło spod pióra prof. Gatnara :)

Obrazek

Spis treści:
Obrazek


6. Ewentualnie jako uzupełnienie: "Podejście wielomodelowe w zagadnieniach dyskryminacji i regresji", E. Gatnar, PWN, W-wa 2009

Obrazek


7. "Przystępny kurs statystyki z zastosowaniem Statistica PL na przykładach z medycyny", Tom III - Analizy wielowymiarowe, A. Stanisz, StatSoft, Kraków 2007. Znakomitą "Trylogię" prof. Stanisza zawsze warto mieć pod ręką, jeśli jest się początkującym z zakresu obsługi Statistiki albo szuka lekkiego wprowadzenia w metody statystyczne. Książka nie wymaga praktycznie żadnego przygotowania matematycznego.

Obrazek

Spis treści:
Obrazek
Adrian Olszewski edytował(a) ten post dnia 09.10.12 o godzinie 23:43
Wojciech Sobala

Wojciech Sobala Redaktor
statystyczny,
biostatystyk,
Instytut Medycyny
Pr...

Temat: analiza dyskryminacyjna

Podstawy chyba najlepiej są przedstawione w pozycji nr. 1 na liście od Adriana.

Następna dyskusja:

Analiza ARCH/GARCH na WGPW




Wyślij zaproszenie do