konto usunięte
Temat: Komunikat o pokazie filmów w RwK-CNiTJR
O godzinie 18:00 w każdy piątek w siedzibie: Rosyjski w Krakowie – Centrum Nauki i Tłumaczeń Języka Rosyjskiego (ul. Hugona Kołłątaja 16/19) będą odbywać się bezpłatne pokazy filmów rosyjskich i baletu. Proszę przesyłać zgłoszenia na konkretny film via GL z określeniem pasującej Wam daty piątkowej:Zapraszamy!
Filmy rosyjskie z napisami polskimi, które można wyłączyć lub w wersji oryginalnej:
„Moskwa” reżyseria: Alexander Zeldovich
Notka o filmie: To jeden z najgłośniejszych gangsterskich filmów rosyjskich wyprodukowany w latach 90-tych. Chwilę po rozpadzie Związku Radzieckiego. Mike, młody biznesmen zaczynający swoją działalność w okresie „Nowej Rosji” marząc o spokojnym i uczciwym prowadzeniu interesów walczy z brutalną rzeczywistością. Droga do sukcesu nie jest prosta, gdyż okazuje się, że nawet jego wspólnik Lew, korzystając z naiwności przyjaciela realizuje jedynie własne interesy. Ostatnie nadzieje odbiera mu ukochana, uciekając w przeddzień ślubu w nieznane razem z… Lwem. Życie Mike’a zamieniło się w kosztowną ruinę i z pozoru nie ma już żadnych perspektyw, lecz właśnie teraz dostrzega on, że prawdziwy sukces może osiągnąć nie szukając złotego biznesu, ale spełniając własne marzenia. Przypomina sobie o swojej młodzieńczej fascynacji baletem i postanawia otworzyć szkołę baletową i zacząć nowe życie.
„Czas zbierania kamieni” reżyseria Aleksey Karelin
Notka o filmie: Maj 1945, koniec II Wojny Światowej. Niemiecki saper postanawia wrócić do ZSRR i tam „odpokutować” zbrodnie, jakich dopuścił się w czasie wojny. Zamierza poświęcić się rozbrajaniu min w obiektach cywilnych. W drodze do Związku Radzieckiego towarzyszą mu kapitan Armii Czerwonej i tłumaczka – porucznik – o miękkim sercu. Saperowi udaje się zrealizować plany – dociera do miejsca, w którym, zanim zginie w wyniku eksplozji, uratuje mnóstwo ludzi, Czas i miejsce jego śmierci będą symboliczne na wielu poziomach: umiera w ZSRR w czwartą rocznicę niemieckiej inwazji. Czy jego śmierć była przypadkowa?
„Czas zbierania kamieni” to obraz będący częścią „nowej fali” ukazującej ludzką twarz wroga w rosyjskim kinie poświęconym tematowi wojny.
„Mars” reżyseria Anna Melikian
Notatka o filmie: Znany bokser, uciekając przed ludźmi, sławą i samym sobą wskakuje do przypadkowego pociągu. Rankiem budzi się na spowitej we mgle stacji „Mars”, czyli w miasteczku Marks, w którym wszyscy mieszkańcy są pracownikami pobliskiej fabryki zabawek. A wyrób ich rąk, czyli pluszowe zwierzaki, stanowi jedyny środek płatniczy, tak zwaną „miękką walutę”. Borys spędza w Marksie tylko jeden dzień i spotyka całą galerię dziwacznych postaci. Spotyka też kobietę swojego życia…
Film Melikian to niezwykle kunsztowna poetycka opowieść o przeznaczeniu, utrzymana w stylistyce realizmu magicznego.
„72 metry” reżyseria Vladimir Chotinienko
Notatka o filmie: „72 metry” to historia okrętu podwodnego, który podczas manewrów na Morzu Barentsa natyka się na starą minę i osiada na dnie. Akcja ratunkowa nie przynosi skutku, a załoga nie może się ewakuować, bo bosman sprzedał części do aparatów tlenowych, żeby zdobyć pieniądze na ślub córki.
Fil, zrealizowany na podstawie opowiadań Aleksandra Pokrowskiego, uznany został w Rosji za próbę „oswojenia” traumy wywołanej zatonięciem w 2000 roku na Morzu Barentsa, a nie wyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach, okrętu atomowego K-141 „Kursk” ze 118 osobami załogi na pokładzie.
„Z dniem urodzin” reżyseria Larisa Sadilova
Notatka o filmie: W starej i podupadłej klinice położniczej spotykają się kobiety z różnych środowisk: samotna matka, żona doskonale prosperującego biznesmena, żona Uzbeka ciężarna z Rosjaninem, żona alkoholika i piętnastoletnia młoda matka. Podczas oczekiwania na narodziny dzieci poznają się bliżej. Kiedy do miasta przyjedzie z północnej Rosji Gala, która ma zostać nianią dziecka pochodzącego z bogatej rodziny, okaże się, że losy wszystkich kobiet są, wbrew pozorom, ściśle związane ze sobą.
Film stanowi doskonałe połączenie dokumentu z fabułą: zaczyna się jako dwudziestominutowy paradokument, by nagle zmienić się w pełną zaskakującej akcji opowieść.
Filmy tylko po rosyjsku:
«Король Артур»
«Видок» с Жерар Депардье
«Война и мир» Сергея Бондарчука
«Тихий Дон» Сергея Герасимова
«Волга, Волга» Григория Александрова
«Весёлые ребята» Григория Александрова
«А зори здесь тихие» Станислава Ростоцкого
«Русский ковчег» Александра Сокурова
«Доктор Живаго»
«Сволочи» Александра Атенесяна (film o resocjalizacji trudnej młodzieży w Rosji)
A poza tym:
Российский балет: Ансамбль «Берёзка»