J
C.
Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...
Temat: CEL I ZASADY ZAŁOŻENIA TEJ GRUPY JAKO KONTYNUACJI...
Celem tej grupy jest obrona wolności słowa oraz prawa do poznawania prawdy i nieskrepowanej dyskusji.Poprzednia grupa o tej samej nazwie udowodniła nieuczciwe i manipulacyjne zamiary 3 osób z grupy Ateizm z których najprawdopodobniej jedna była związana z zawodowo z Goldenline...
Dlatego w tej grupie nie będą mogły zabierać głosu osoby z ukrytym profilem oraz nie będące członkami grupy, zaakceptowanymi przez jej założyciela i moderatora.
Ta grupa ma charakter krytyczny wobec kilku cech uznawanych w oficjalnym racjonalizmie np ostremu sprzeciwianiu się przez racjonalizm oficjalny wszelkim formom medycyny naturalnej jako rzekomej pseudonauki i paranauki .
Moderator tej grupy w sposób niekonwencjonalny będzie też podchodził do netykiety oraz cytowania definicji np z wikipedii.
Z jednej strony chodzi bowiem w tej grupie o dążenie do poznania prawdy, a z drugiej strony grupa ta jest prowadzona społecznie i członkowie tej grupy powinni ten fakt zrozumieć i uszanować .
http://pl.wikipedia.org/wiki/Racjonalizm_%C5%9Bwiatopo...
Kontrowersje
Racjonalizm bywa utożsamiany z filozofią oświecenia i odrzucany jako światopogląd anachroniczny przez środowiska religijne z jednej i postmodernistyczne z drugiej strony. Współczesny racjonalizm nie jest jednak tożsamy z racjonalizmem oświeceniowym, ma w nim tylko swoje historyczne korzenie (sięgające wcześniej także do antycznej Grecji). Współczesny racjonalizm opiera się głównie na myśli Bertranda Russella oraz Karla Poppera.
Racjonalizm bywa postrzegany jako antyreligijny. Racjonalizm nie jest krytyczny wobec wszelkich aspektów religii, tylko wobec jej elementów dogmatycznych. Racjonalizm nie musi być natomiast sprzeczny z poglądami ateistycznymi, agnostycznymi i naturalistycznymi.
Często racjonaliści bywają oskarżani o to, że przywłaszczają sobie racjonalność zachowania i przekonań. Bierze się to jednak z nieporozumienia pojęciowego i mylenia "racjonalizmu" z "racjonalnością". O ile "racjonalność" jest pojęciem dotyczącym metody, o tyle "racjonalizm" to pojęcie dotyczące idei. Racjonaliści nie zaprzeczają, że większość ludzi w bardzo wielu sprawach zachowuje się racjonalnie, i nie uważają, że tylko racjonaliści mają wyłączność na racjonalne zachowania. Racjonalizm jest jednak ideą kompleksowej racjonalności.
Racjonalnymi mogą być także działania i przekonania, które związane są z nieracjonalnymi postawami czy przekonaniami. Na przykład hitlerowskie obozy zagłady były bardziej racjonalnym środkiem prowadzącym do zagłady Żydów niż np. zbiorowe egzekucje. W wyniku mylenia racjonalności prakseologicznej z postawą i filozofią racjonalistyczną niektórzy uważali Holocaust za naturalną konsekwencję Oświecenia[potrzebne źródło] (np. Zygmunt Bauman)[potrzebne źródło].
Krytyka
Krytycy zarzucają racjonalistom, iż pomimo ich negatywnego nastawienia do wierzeń i apriorycznych założeń, sami podzielają niektóre z nich, w szczególności wiarę w to, że świat jest poznawalny rozumowo, wiarę w metodologię naukową jako najlepszy sposób poznawania rzeczywistości.
Często zarzuca się racjonalistom wiarę w naukowe uzasadnienie własnego światopoglądu oraz zastąpienie wiary w Boga wiarą w rozum. Współczesny racjonalizm nie jest jednak związany z tego rodzaju poglądami lub są one marginalne. Naukowo uzasadniane są teorie i twierdzenia naukowe, zaś racjonalizm jest ideologią, która, w przeciwieństwie do fideizmu, czy intuicjonizmu, zakłada zasadę konsekwentnego stosowania racjonalności - przy rozwiązywaniu problemów, kształtowaniu poglądów, podejmowaniu decyzji itd. Racjonalność z kolei, ze względów prakseologicznych, opiera się głównie na nauce i metodologii naukowej. Współcześni racjonaliści nie wierzą w rozum tak jak np. fideiści czy mistycy wierzą w Boga. Racjonalizm odrzuca bowiem absolutyzację rozumu i jest immanentnie związany z krytycyzmem i sceptycyzmem poznawczym.