Rafał
M.
Starszy Specjalista
( obszar
eksploatacji )
wsparcie
Temat: SPIESZMY SIĘ ZDAWAĆ PRAWO JAZDY! Nowa Ustawa podpisana...
więcej informacji :Ustawa wejdzie w życie po roku od dnia jej publikacji (z wyjątkami). 25 stycznia 2011 r. prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.
Co w nowych przepisach nie jest sensowne?
Kierowcy pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem po otrzymaniu prawa jazdy będą musieli przejść obowiązkowe szkolenie. Wyliczyliśmy, że może ono kosztować nawet 500 zł. Szkolenie nie kończy się egzaminem, po jego ukończeniu kursant dostanie zaświadczenie. Według mnie, będą to bezsensownie wydane pieniądze.
WIĘCEJ:
Uwaga! Zmiany w przepisach wprowadzą ograniczenia dla młodych kierowców.
W dniu 25 stycznia 2011 Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ostateczny tekst ustawy z dnia 05.01.2011. o kierujących pojazdami.
Wprowadzenie ustawy o kierujących wynika z konieczności ujednolicenia prawa z obowiązującym w Unii Europejskiej.
Oto wybrane fragmenty nowej Ustawy dotyczące kategorii B prawa jazdy:
Okres próbny dla kategorii B
1. Okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument.
2. W okresie próbnym kierowca jest zobowiązany:
* odbyć między 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy
o kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego
o praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym
* przedstawić staroście zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i kursu przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy;
* kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego – przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu.
3. W okresie próbnym, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierującemu pojazdem zabrania się:
* przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej
* kierowania pojazdem nieoznakowanym „zielonym listkiem”
* podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B
* osobistego wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.
4. Starosta wydaje decyzję administracyjną o przedłużeniu okresu próbnego:
* o kolejne 2 lata, jeżeli w trakcie jego trwania kierowca popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzone w tym okresie mandatami karnymi lub prawomocnymi wyrokami sądów
Jakie to oznacza zmiany?
Osoby, które uzyskają prawo jazdy kat. B będą objęte tzw. okresem próbnym w czasie którego będą musiały jeździć z ograniczoną prędkością oraz odbyć DODATKOWO PŁATNE szkolenie z ryzyka w ruchu drogowym. Ponadto osoba, która uzyska prawo jazdy kat. B przez minimum 2 lata nie będzie mogła podejmować pracy związanej z prowadzeniem pojazdów.
Zostaną wprowadzone nowe kategorie prawa jazdy, czyli kat. AM, która zastąpi dotychczasową kartę motorowerową, oraz kat A2 - na motocykle o mocy silnika do 35kW. Utworzenie dodatkowej kategorii prawa jazdy na motocykl ma na celu ograniczenie dostępu do motocykli o znacznych osiągach dla młodych kierowców.
Wraz z wejściem ustawy zmieniają się także zasady szkolenia przyszłych kierowców a także instruktorów.
Dla zainteresowanych kompletny tekst ustawy:
http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/ustawy/2879_u.htm
lub w pdf:
http://orka.sejm.gov.pl/opinie6.nsf/nazwa/...file/2879...
Jesteś zapisany/zapisana na kurs prawa jazdy?
Polecamy zgłosić się do OSK i szybko kontynuować kurs prawa jazdy kończąc go egzaminem wewnętrznym i później egzaminem państwowym. Zmiana przepisów na pewno spowoduje utrudnienia w zdobyciu prawa jazdy i podwyższy koszty jego uzyskania.
http://www.naukajazdy.pl/aktualnosci/ustawa_o_kierujac...
http://www.motofakty.pl/artykul/rewolucja_w_egzaminach...Rafał M. edytował(a) ten post dnia 04.03.11 o godzinie 18:34