Temat: PTP: Komunikat dot. Europejskiego Certyfikatu Psychologa
EUROPEJSKI CERTYFIKAT PSYCHOLOGA
Europejski Certyfikat Psychologa to dokument powstały w wyniku realizacji programu Leonardo da Vinci, zawierający propozycje ustanowienia systemu jednolitych standardów kształcenia akademickiego (uzyskiwania dyplomu psychologa) oraz szkoleń zawodowych dla psychologów w Europie, przygotowany przez grupę przedstawicieli psychologów-praktyków oraz przedstawicieli uniwersytetów zrzeszonych w European Federation of Psychologists' Associations (EFPA).
Celem tego dokumentu jest promowanie swobodnego wykonywania usług psychologicznych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, zapewnienie jednolitych i wysokich standardów świadczenia takich usług, wprowadzenie Europejskiego Rejestru Psychologów, w którym zarejestrowani byliby psychologowie spełniający wymogi określone w tym dokumencie. Europejski Rejestr Psychologów prowadzony jest przez EFPA w Internecie (obecnie można już w nim znaleźć pierwsze nazwiska psychologów norweskich).
Certyfikat może być przyznany osobie, która spełnia następujące kryteria:
- posiada dyplom psychologa uzyskany na poziomie uniwersyteckim w trakcie co najmniej pięcioletnich studiów,
- wylegitymuje się dowodem odbycia rocznego stażu i praktyki pod nadzorem doświadczonego psychologa,
- złoży pisemne oświadczenie w swoim Krajowym Komitecie o stosowaniu zasad Kodeksu etyki zawodowej EFPA i powstałych na jego podstawie krajowych kodeksów etyki.
Certyfikat jest przyznawany na 7 lat.
Polskie Towarzystwo Psychologiczne jako członek EFPA w czerwcu br. podjęło uchwałę o utworzeniu Narodowego Komitetu Certyfikacyjnego, którego skład jest w tej chwili kompletowany. Komitet Krajowy musi zostać zarejestrowany przez Komitet Europejski.
Aktualne zadania Krajowego Komitetu
- określanie warunków, które zainteresowany psycholog musi spełnić i dokumentów które przedkłada w aplikacji jako potwierdzenie kompetencji zawodowych;
- przygotowanie odrębnych zasad dotyczących psychologów z wieloletnią praktyką i młodych absolwentów;
- przygotowywanie wskazówek ocen dokonywanych przez superwizorów;
- ustalenie specyficznych dziedzin certyfikowania;
- przygotowanie zasad etyki zawodowej ( Kodeks EFPA i PTP)
- określenie wysokości opłaty administracyjnej dla wnoszących wniosek (zawierającej opłatę na rzecz prowadzenia Rejestru przez EFPA w wysokości 25 Euro)
Europejski Certyfikat Psychologa jest dla wszystkich zainteresowanych psychologów polskich (niezależnie od przynależności do PTP).
http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=artic...