Temat: Szkolny doradca zawodowy
Julita P.:
witaj!też bardzo chciałabym pracować w szkole jako szkolny doradca zawodu ale niestety nie ma etatów!obowiązki doradcy częściowo wykonuje pedagog szkolny... więc my nie jesteśmy już tak potrzebni!pozdrawiam
I to jest duży błąd w "myśleniu systemu".
Doradztwo zawodowe to bardzo ważny element współczesnej pedagogiki. W czasach, gdy praktycznie gimnazjalista musi mieć w miarę sprecyzowane plany - rola doradcy jest nieoceniona.
W mojej branży - pedagogice specjalnej - jest to szczególnie ważne. Młodzież niepełnosprawna jak żadna potrzebuje profesjonalnego doradztwa. W tej chwili sytuacja młodych niepełnosprawnych na rynku pracy jest dramatyczna. Sami zainteresowani mają często nierealne wyobrażenia, szkoła nie pomaga w budowaniu wiedzy o sobie, żeby "nie zranić" nikt młodemu człowiekowi z niepełnosprawnością intelektualną nie powie, że nie będzie kierowcą. Potem ten młody człowiek przeżywa szok. Nie tylko nie może być kierowcą, ale jedyne co ma mu do zaproponowania "doradca" (w tej roli - jak mówisz - pedagog szkolny, nie mający zielonego pojęcia o tym, co robi) to przysłowiowe "wyplatanie koszyków" w WTZ'ach.
To dramat.
Tymczasem w innych krajach działają profesjonalne organizacje zajmujące się pomocą w planowaniu ścieżki kariery młodzieży i dorosłych z różnymi niepełnosprawnościami. Oprócz doradctwa oferują profesjonalnych asystentów, którzy wraz z trenerami pracy pomagają niepełnosprawnej młodzieży znaleźć się na rynku pracy.
Może pedagodzy pracy powinni w Polsce zrzeszyć się i wejść na rynek jako organizacja pozarządowa, profesjonalnie świadcząca usługi w zakresie planowania kariery...