Temat: Polska innowacyjnosc
Marcin B.:
Ha, tu trzeba caly pakiekt dzialan opracowac - podatki, inkubatory, spin-offy, VC. Tu by trzeba naprawde mocnego miedzyresortowego zespolu fachowcow a nie jakich trampkarzy w ministerstwach.
Pamiętam, bo bylem świadkiem "budowy" centrum od samego początku, a powstało w ramach wyrównania dla miasta Bonn to tym jak "utraciło" funkcje stolicy Niemiec. Oczywiście nie można wszystkiego porównywać bo tam były spore pieniądze od początku ale samo budowanie czegoś takiego praktycznie od zera jest całkiem ciekawe. Można to zresztą prześledzić w internecie. Zakładając, że dzisiaj centrum pracuje "pełna parą" można sobie wyobrazić, że taki "start" trwa 10 albo więcej lat i to w kraju gdzie można liczyć na pomoc innych podobnych instytucji jak MPG.
Czyli nie wygląda to specjalnie dobrze dla Polski, nie przypuszczam, ze udałoby się coś podobnego zbudować w przeciągu 10 lat. Poza tym nie wydaje się, że w Polsce wyobraźnia kogokolwiek tak daleko sięga.
Możliwym i ciekawym wariantem byłaby intensywna współpraca z innymi krajami np. właśnie z Niemcami ale zaraz zacząłby się protest niektórych środowisk. Osobiście wyobrażam sobie dobrze takiego "polskiego Caesara nawet jakby na początku był tylko fila tego niemieckiego. Jakby tam pracowali polscy naukowcy to już z tego byłby duży pożytek?
"The center of advanced european studies and research (caesar) "
http://www.caesar.de/
Ciekawe jest, że centrum otrzymało co prawda sporo pieniędzy na start ale utrzymuje się z tego funduszu i nie przynosi strat, nawet małe zyski.
http://www.caesar.de/zahlen.html?&L=2