Temat: badania empiryczne z udziałem ludzi
Sławomir Żółkiewski:
Pewnie badania psychologicznie nie wymagają takiej zgody, tzn. żeby na przykład pytać o jakieś odczucia w danej sytuacji
:)
Natalia Osica:
Badania empiryczne z udziałem ludzi jako osób badanych, które nie są kliniczne, ale mają charakter inwazyjny i mogą wpłynąć na stan zdrowia badanego. Np. badanie tego, jak głód, albo ból wpływają na możliwości poznawcze, czy projekty z użyciem rezonansu magnetycznego. Podobno NCN wymaga od naukowców, w procesie ubiegania się o granty, zgody komisji etycznej. Jak jest to rozwiązywane w przypadku badań, które nie zaliczają się do klinicznych. Czy są komisje, które wystawiają opinie w takich sprawach?
http://www.psychologia.uj.edu.pl/index.php/pl/nauka/ko...
wymagają. muszą i powinny. zwłaszcza badania na próbach klinicznych np. pacjenci depresyjni czy osoby ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi, czy też badania z udziałem nieletnich. z doświadczenia wiem, że komisja jest bardziej ostrożna, wyczulona niż np. specjaliści-praktycy ze szpitali. co jest zrozumiałe. lepiej popełnić błąd fałszywego rozpoznania niż fałszywego ominięcia.
poważniejsze czasopisma wymagają deklaracji o zgodzie komisji etycznej na przeprowadzenie danej procedury.
dodałbym, że poza przyjętymi ogólnie normami społecznymi dotyczacymi etyki badań, należy również przyjąć perspektywę samego badanego. przykładowo, eksperymenty z użyciem EEG wymagają wielokrotnego powtórzenia zadania by zebrać wystarczającą liczbę danych. zatem należy tak zaplanować pracę badawczą by osoba badana nie spędzała jednorazowo 3h w labie.
należy dbać o pełną wygodę i rozwiewać wątpliwości, których jest wiele. psychologia (generalnie nauki o zachowaniu i pokrewne) jest taką dziedziną, która specyficznie działa na ludzi. pojawiają się obawy o ocenę, o własne wykonanie. wynikają one najczęściej z braku czy też niepełnej wiedzy, albo ze zniekształconego pojęcia o dziedzinie. badacz powinien na tyle ile może edukować. każdy z nas ma swoje mniej lub bardziej naiwne pomysły na to jakie są przyczyny zachowania innych ludzi. sądze że warto je urealniać kiedy tylko można.
psycholog-naukowiec musi zmagać się czasem z problemem, ile informacji przekazać przed eksperymentem, by jego wyniki nie były zniekształcone przez te informacje.
Maciek Szul edytował(a) ten post dnia 30.01.13 o godzinie 10:50