Dorota Magdalena S.

Dorota Magdalena S. psycholog, filolog
rosyjski

Temat: Doradca zawodowy w szkole

Bardzo mnie ninteresuje ten problem bo osobiście z wielkim zainteresowaniem (choć krótko)parałam sie doradztwem zawodowym.Ale kto właściwie miałby ich zatrudniac dla potrzeb uczniów?Czy obecnie w jakiejs mierze pełnią tę funkcję psycholodzy w Poradniach Psych-Ped?
Jolanta B.

Jolanta B. doradca zawodowy,
psycholog, pedagog -
zastępca
dyrektora...

Temat: Doradca zawodowy w szkole

Psychologowie pełnią taką funkcję, ale jest ich stanowczo za mało. Po kilku latach pracy indywidualnej z młodzieżą i po przeprowadzeniu sporej ilości zajęć w szkołach mam takie spostrzeżenie, że doradztwo zawodowe to "kopalnia" problemów do rozwiązania - daleko wykraczających poza to, co sugeruje nazwa. Właściwie to nie ma znaczenia, kto zatrudniałby doradców - ważne, żeby byli.
j.
Dorota Magdalena S.

Dorota Magdalena S. psycholog, filolog
rosyjski

Temat: Doradca zawodowy w szkole

Wiesz, na tyle na ile zdążyłam poznać poradnie psych- ped ,zajmują się one poradnictwem zawodowym dla uczniów z problemami w nauce(a i tak czeka się bardzo długo) a przeciez nie o to chodzi w profesjonalnym doradztwie zawodowym, które wg mnie należy zaczynać od szkoły sredniej.Ja zorganizowałam kiedyś warsztaty dla szkoł"Jak odnaleźc się na rynku pracy"z ramienia stowarzyszenia Polska Ymca. Wg mnie były ciekawe ale dostalismy na to śmieszne pieniądze z urzędu miast aa tez były problemy organizacyjne(bo niby jak to robić- na lekcjach, czy zmuszać uczniów, żeby zostawali dłużej?...). Teraz powstały studia podyplomowe z doradztwa zawodowego z myślą głownie o psychologach i nauczycielach ale tak pomyslałam sobie, że to chyba tak troche sztuka dla sztuki bo kto niby ma takiego doradce zatrudnic? A propos, czy w dalszym ciągu obowiązuje przepis, że w szkole może byc psycholog gdy jest w niej min. 700 uczniów?...
Jolanta B.

Jolanta B. doradca zawodowy,
psycholog, pedagog -
zastępca
dyrektora...

Temat: Doradca zawodowy w szkole

Dorotko, poradnie zajmują się nie tylko uczniami z problemami w nauce. Zdolnymi również. Zresztą - zakres problemów jest bardzo szeroki. W sprawie zatrudnienia doradców najlepiej rozmawiać w Wydziale Edukacji.
Dorota Magdalena S.

Dorota Magdalena S. psycholog, filolog
rosyjski

Temat: Doradca zawodowy w szkole

To Ty masz jakies zupełnie inne doświadczenia niz ja...Jak byłam psychologiem szkolnym to rodzice wręcz atakowali mnie o badania bo w poradni strasznie długo trzeba było na nie czekać. Tylko problem był w tym, że ja wszkole nie miałam na nie kompletnie warunków- dzieliłam pokój razem z dwoma pedagogami...Naprawde nie wiem, czy jak by jakis zdolny dzieciak poszedł do poradni bo on nie wie na co sie zdecydować, to nie zostało by to uznane za fanaberie.A o doradcach zawodowych to slyszałam raczej w stowarzyszeniach ale w szkołach czy w poradnaich to zupełnie nie...
Jolanta B.

Jolanta B. doradca zawodowy,
psycholog, pedagog -
zastępca
dyrektora...

Temat: Doradca zawodowy w szkole

O ile się orientuję, w każdej poradni dzielnicowej w Łodzi jest doradca zawodowy (w naszej jest dwóch, a w zajęciach grupowych wspiera nas trzecia koleżanka). Oprócz tego istnieje wydzielona Specjalistyczna Poradnia Doradztwa Zawodowego, w której nie obowiązuje rejonizacja. W naszej poradni nie stosuje się żadnych ograniczeń w dostępie do pomocy psychologicznej. Jedynym ograniczeniem są terminy spotkań - na wizytę trzeba czekać od ok. 2 tyg. do 1 miesiąca (w zależności od okresu w roku szkolnym). Dlatego napisałam, że jest nas stanowczo za mało :)))
Jeżeli chodzi o mnie, to żadnego zgłoszenia nie traktuję jak "fanaberię" :)
Dorota Magdalena S.

Dorota Magdalena S. psycholog, filolog
rosyjski

Temat: Doradca zawodowy w szkole

Czytam z ciekawością to, co piszesz bo jak widzisz ja w Krakowie mam inne doswiadczenia ale to sprzed 4 lat...
Jolanta B.

Jolanta B. doradca zawodowy,
psycholog, pedagog -
zastępca
dyrektora...

Temat: Doradca zawodowy w szkole

W tym roku w Łodzi Urząd Miasta (chyba Urząd Miasta ?) zatrudnił czterech doradców zawodowych - w związku z dużym zapotrzebowaniem na taką pomoc dla młodzieży. Te etaty zostały specjalnie utworzone w tym celu i w celu współpracy ze szkołami. Może mogłabyś, Dorotko, popytać o możliwość zatrudnienia właśnie w Urzędzie Miasta? Rozmawiałam niedawno z jedną z "pedagożek" w gimnazjum - ona również skończyła studia podyplomowe z doradztwa, ale w dalszym ciagu pracuje jako pedagog, a doradztwem zajmuje się ponadprogramowo. Nie wiem, jak wygląda sytuacja w Krakowie, ale popytać nie zaszkodzi? Myślę, że Wydział Edukacji też będzie dobrym miejscem dla "zasięgnięcia języka". I - oczywiście - wszelkie organizacje pozarządowe zajmujące się taką pomocą. Może w Krakowie istnieje jakiś Zakład Aktywności Zawodowej dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności? Tam też zatrudniani są doradcy zawodowi.
Dorota Magdalena S.

Dorota Magdalena S. psycholog, filolog
rosyjski

Temat: Doradca zawodowy w szkole

W stowarzyszeniach zetknęłam sie z takimi ofertami ale tego też jest mało bo stowarzyszenia nie mają kasy i zajmuja się zwykle jakąs specyficzną grupą.
Ja jako były doradca zawodowy uważam, że doradcy powinni byc dostepni dla każdego licealisty bo na ogół każdy z nich ma jakieś wątpliwości co do wyboru swojej kariery zawodowej.
Poza tym jak zobaczyłam prowadząc ten swój program w szkołach "jak odnaleźc sie na rynku pracy?" jak w szkole marnotrawi sie czas i pieniądze to naprawde ręce mi opadły- nawet jak szkoła miała przedmiot Przedsiębiorczośc, to pani na nich uczyła o historii pieniądza...
Magdalena Olszowa- Szlachta

Magdalena Olszowa-
Szlachta
doradca zawodowy-
pedagog

Temat: Doradca zawodowy w szkole

Witam szanowne koleżanki:-) Wrzucę swoje pięć groszy...zgadzam się z Dorotą, że na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej doradztwo zawodowe jest bardzo potrzebne. Najlepiej jest wtedy, gdy doradca jest dostępny w każdej szkole a nie tylko z doskoku. Każda szkoła ma swoją specyfikę i będąc w niej przez pięć dni w tygodniu jesteśmy w stanie na tyle ją poznać, iż nasza oferta działań doradczych będzie dostosowana do potrzeb uczniów. Przez dwa lata pracowałam w instytucji zajmującej się doradztwem zawodowym na rzecz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Z reguły była to akcyjność a nie systematyczne działanie...jak się nie ma co się lubi, to... Teraz dyrektor w liceum, w którym pracuję zaproponował mi 1/2 etatu doradcy zawodowego i 1/2 etatu pedagoga szkolnego. Tak na prawdę jestem doradcą zawodwym. Jest to inna praca, bardziej systematyczna i ukierunkowana na potrzeby młodzieży z tego liceum. Jest to jedyne liceum w Poznaniu, w którym zatrudniony jest doradca zawodowy... Co do lekcji przedsiebiorczości często niestety bywa z nimi dokładnie tak, jak napisała Dorota...są ale ich nie ma:-( pozdrawiam


Magdalena Olszowa edytował(a) ten post dnia 11.01.07 o godzinie 18:27
Dorota Magdalena S.

Dorota Magdalena S. psycholog, filolog
rosyjski

Temat: Doradca zawodowy w szkole

Naprawdę zadroszcze Ci Twojej pracy. jednoczesnie witam serdecznie w grupie nauczycieli...zastanawiam się, czemu ma tak niewielu członków?...mnie osobiście najbardziej na goldenline interesują grupy zawodowe...
a może Magdo napisalabys cos o swoim warsztacie pracy z licealistami?czy masz opracowane jakies specjalne testy dla nich pod kątem predyspozycji zawodowych?

Magdalena O.:Witam szanowne koleżanki:-) Wrzucę swoje pięć groszy...zgadzam się z Dorotą, że na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej doradztwo zawodowe jest bardzo potrzebne. Najlepiej jest wtedy, gdy doradca jest dostępny w każdej szkole a nie tylko z doskoku. Każda szkoła ma swoją specyfikę i będąc w niej przez pięć dni w tygodniu jesteśmy w stanie na tyle ją poznać, iż nasza oferta działań doradczych będzie dostosowana do potrzeb uczniów. Przez dwa lata pracowałam w instytucji zajmującej się doradztwem zawodowym na rzecz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Z reguły była to akcyjność a nie systematyczne działanie...jak się nie ma co się lubi, to... Teraz dyrektor w liceum, w którym pracuję zaproponował mi 1/2 etatu doradcy zawodowego i 1/2 etatu pedagoga szkolnego. Tak na prawdę jestem doradcą zawodwym. Jest to inna praca, bardziej systematyczna i ukierunkowana na potrzeby młodzieży z tego liceum. Jest to jedyne liceum w Poznaniu, w którym zatrudniony jest doradca zawodowy... Co do lekcji przedsiebiorczości często niestety bywa z nimi dokładnie tak, jak napisała Dorota...są ale ich nie ma:-( pozdrawiam



Dorota Szczygieł edytował(a) ten post dnia 11.01.07 o godzinie 21:05

Temat: Doradca zawodowy w szkole

Jako pedagog szkolny interesujący się problematyką rynku pracy prowadziłam zajęcia z doradztwa zawodowego w gimnazjum i liceum. Bez formalnego przygotowania doradcy zawodowego, jako elementy doradztwa i rynku pracy.
Piszę w klasach, ponieważ doszłam do wniosku, że trzeba najpierw "przygotować grunt" w szerokim zakresie. Zanim zajmę się/ bądź koleżanka psycholog pomocą indywidualną.
Wchodziłam na lekcje wychowawcze lub miałam zastępstwa, wychodziło po 1 do 4 godzin na klasę. Mówiliśmy o najbardziej podstawowych sprawach, m. in. o tytułach zawodowych, typach szkół/kierunkach studiów, dostępnych zawodach, uwarunkowaniach zdrowotnych, zdolnościach, pracy jako takiej, konieczności doszkalania, rynku pracy.
Młodzież była bardzo zadowolona, bo mało kto, łącznie z rodzicami rozmawiał z nimi na ten temat w 3 klasie gimnazjum czy w 2 i 3 klasie liceum. A problem z czasów mojej szkoły był ten sam: co ze sobą zrobić?

Oprócz tego w Gliwicach (i wielu innych miejscach) działa SZOK czyli Szkolny Ośrodek Kariery, można umówić klasę na 4 godzinne, bezpłatne spotkanie z doradcą. Podobnie jest z MCK czyli Młodzieżowym Centrum Kariery (OHP).
Zapraszam w imieniu koleżanek z innej jednostki na stronę:
http://www.ohpdlaszkoly.pl/index.php
Wiem, że wielu nauczycieli postanowiło "załapać godziny" jako doradcy i poszło na refundowane przez EFS studia podyplomowe. Bo SZOKi to miejsca, które można założyć przy szkole, może być ich kilkanaście w mieście :)

Myślę, że na naszym forum jest niewielu członków, bo grupa nauczycieli w sumie jest bardzo niezintegrowana.
Pozdrawiam!
Magdalena Olszowa- Szlachta

Magdalena Olszowa-
Szlachta
doradca zawodowy-
pedagog

Temat: Doradca zawodowy w szkole

W mojej grupie poświęconej doradztwu ( do której z recztą Doroto należysz)powstał pomysł utworzenia banku metod diagnostycznych w doradztwie, ciekawych konspektów zajęć z młodzieżą,tytułów ciekawych pozycji książkowych, adresy stron internetowych, itp. zapraszam portal wirtualnej polski adres: gl_doradcy@wp.pl hasło: goldenline1 Pozdrawiam
Magdalena Olszowa- Szlachta

Magdalena Olszowa-
Szlachta
doradca zawodowy-
pedagog

Temat: Doradca zawodowy w szkole

Jedna z koleżanek zamieściła zamieściła na forum bardzo obszerdy wykaz stron internetowych poświęconych poradnictwu. Oto on:
CZASOPISMA

Nowa edukacja zawodowa
http://www.koweziu.edu.pl/nez/rys_edu.htm
eduk@tor zawodowy
http://www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php
Nowe w szkole
http://scholaris.pl/nowewszkole
Wychowawca
http://www.wychowawca.pl/archiwum/arch01-2005.htm
Edukacja i Dialog
http://www.vulcan.edu.pl/eid/archiwum/2006/06/index.html
Gazeta Szkolna
http://www.vulcan.edu.pl/gs/index.html
Perspektywy
http://www.perspektywy.pl/
Dlaczego
http://dlaczego.korba.pl/
"b-SzOK” - Biuletyn Szkolnych Ośrodków Kariery
http://www.frps.org.pl/modules.php?op=modload&name=New...
http://www.lcez.lublin.pl/index.php?page=art.php&id=50
Rynek Pracy
http://www.praca.gov.pl/nczpz/publikacje.html
http://www.lcez.lublin.pl/index.php?page=art.php&id=50
Służba Pracownicza
http://www.praca.gov.pl/nczpz/publikacje.html
http://www.sluzbapracownicza.gov.pl/Podkategorie+temat...

INSTYTUCJE

Serwis informacyjny urzędów pracy
http://www.praca.gov.pl/index.php
Publiczne Służby zatrudnienia
http://www.psz.praca.gov.pl/
Eures - Europejskie Służby Zatrudnienia
http://www.eures.praca.gov.pl/index.php?strona=str_gl
Europejski Rynek Pracy
http://www.pracaweuropie.edu.pl/erp/index.php
Transnacjonalne Poradnictwo Zawodowe
http://www.praca.gov.pl/tvc/index.htm
Narodowe Centrum Zasobów Poradnictwa Zawodowego
http://www.praca.gov.pl/nczpz/index.htm
Biuro Koordynacji Kształcenia Kadr
http://www.bkkk-cofund.org.pl/
Instytut Rozwoju Kariery
http://irk.pl/
Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej
http://www.koweziu.edu.pl/index.php
Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
http://www.cmppp.edu.pl/
Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis
http://www.metis.pl/frontpage/Itemid,1/
Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
http://www.codn.edu.pl/
Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu
http://www.ciz.walbrzych.pl/index.php
Lubelskie Centrum Edukacji Zawodowej
http://www.lcez.lublin.pl/index.php?page=art.php&id=50
Ochotnicze Hufce Pracy dla szkoły
http://www.ohpdlaszkoly.pl/

Fundacja Komandor
http://www.fundacja.komandor.pl/
Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości
http://junior.org.pl/fmp/
Fundacja Realizacji Programów Społecznych
http://www.frps.org.pl/
Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland”
http://www.oic.lublin.pl/
Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych
http://sdsiz.irk.pl/
Strona Anny Paszkowskiej – Rogacz
http://www.paszkowska.prv.pl/
Poradnictwo zawodowo-edukacyjne: informacje, materiały i propozycje
http://mdoroh.w.interia.pl/lewa.html
Przykłady ćwiczeń wspomagających pracę doradcy zawodowego
http://mdoroh.w.interia.pl/integra.html
Trzecie Regionalne Dolnośląskie Forum Poradnictwa Zawodowego
http://www.irk.pl/print.php?sid=39&MDPROSID=46284c70d9...
Forum na rzecz internetowego doradztwa zawodowego
http://www.guidanceforum.net/pages/pag_pl/home.asp

OPISY ZAWODÓW
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wolny_zawód
http://www.praca.gov.pl/index.php?page=klasyfikacja_za...
http://pl.wikipedia.org/wiki/KZiS http://stary1.portalmed.pl/finn2/klasyfikacje/index.st...
http://www.wsipnet.pl/oswiata/os_slownik.php?literka=K...
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/2644.htm
http://praca.korba.pl/poradnik_zawodowy/informacja/zaw...
http://pracuj.pl/kariera-rynek-pracy-zawody.htm
http://kiosk.konskie.infocentrum.com.pl/?modul=zawody
http://www.konarski.mielec.pl/diversity/zawody.php
http://www.aci.pl/zawody.php
http://wajda2002.republika.pl/zawody%20a-l.htm
http://149.156.67.250:8080/inteligent/jsp/PortalBuilde...

BIBLIOTECZKA DORADCY ZAWODOWEGO - PORADNICTWO ZAWODWE - ZESTAWIENIE BIBLIOGRAFICZNE

http://republika.pl/biblioteka_piotrkow/zest139.htm
http://www.bib.edu.pl/zest148.html
http://www.radom.bib.edu.pl/por_zaw.html
http://www.pbw.bielsko.pl/plikbib3.htm
http://www.mnastalska.republika.pl/Zawodoznawstwo.htm
http://www.lcez.lublin.pl/index.php?page=art.php&id=50

Przewodnik metodyczny dla doradcy zawodowego
http://www.szok.rcez.pl/pliki.html

PUBLIKACJE DO KUPIENIA W INTERNECIE

Księgarnie

http://www.kodeks.osdw.pl/oferta.pokaz;jsessionid=90B1...
http://www.koweziu.edu.pl/wydawnictwo/orientacja.php
http://www.cmppp.edu.pl/ksiegarnia/default.asp?red=-1
http://www.ipiss.com.pl/ksiazki/index.html

Programy komputerowe

http://www.progra.pl/
http://www.synergia.com.pl/index.php?S=aba003ec367b8c3...
http://www.premiere.com.pl/
http://psycholog.ster-net.pl/index.php?id=programy


NIEKTÓRE PRZYDATNE W PRAKTYCE PUBLIKACJE DO ZNALEZIENIA W INTERNECIE

Akty prawne
http://mdoroh.w.interia.pl/lewa.html
Podręcznik dla przyszłych doradców zawodowych
http://www.sdz.uni.opole.pl/materialy.htm
Osobisty Planer Kariery
http://www.zwolnienia-monitorowane.org.pl/index.php?m=ml6
Career Manager
http://www.lcez.lublin.pl/index.php?page=art.php&id=50
Przewodnik po zawodach
http://www.praca.gov.pl/index.php?page=publications
http://www.ohpdlaszkoly.pl/baza.php?p=dok&pl=212&me=3
http://www.lcez.lublin.pl/index.php?page=art.php&id=50
Vademecum dobrych praktyk
http://www.lcez.lublin.pl/index.php?page=art.php&id=50
Zeszyty informacyjno – metodyczne doradcy zawodowego
http://www.lcez.lublin.pl/index.php?page=art.php&id=50
http://www.praca.gov.pl/nczpz/publikacje.html
Metodologia tworzenia Indywidualnych Planów Działania
http://www.parp.gov.pl/archiwum/dotacjephare16.html

We wszystkich większych miastach funkcjonują Mobilne Centra Informacji Zawodwej przy OHP (to o czym pisze Ania) na ich stronach są materiały do pracy z młodzieżą. A co do testów nie mam jakiś specjalnych, oprócz testów określających temperament korzystam z kwestionariuszy dot. zainteresowań, skłonności zawodowych itp. Większość z nich jest dostępna ze skrzyki mailowej, której adres podałam. Pozdrawiam


Dorota Magdalena S.

Dorota Magdalena S. psycholog, filolog
rosyjski

Temat: Doradca zawodowy w szkole

To na pewno bardzo cenne informacje.
Oczywiście zawsze szkolny pedagog czy psycholog w jakims stopniu zajmowali sie doradztwem zawodowym ale jednak obenie na pewno zawód ten wymaga odrębnej specjalizacji na miarę naszych czasów...
Małgosia N.

Małgosia N. Sukces nie jest
przedsięwzięciem
solowym- fajnie jest
go ...

Temat: Doradca zawodowy w szkole

Znalazłam ten wątek i nie mogłam się powstrzymać żeby do niego nie wrócić :)
Kochane doradztwo zawodowe powinno funkcjonowac juz przynajmniej od szkoły gimnazjalnej bo proces kreowania scieżki rozwoju zawodowego to nie kwestia 2- 3 lat to proces całożyciowy.

Co do Poradni to nie byłabym tak pełno optymizmu- na porade czeka sie bardzo długo a i tak nioe jest to proces tylko 1-3 spotkań co dla wielu młodych ludzi jest kroplą w morzu potrzeb często nieuświadomionych.
Niestety w Polsckiej edukacji jeszcze nie docenia się roli doradcy zawodowego, a etat doradcy w szkole jest często "zapchaj dziura" w przydziale godzin dla nauczycieli, którzy pokonczyli darmowe podyplomówki i często sami w tym doradztwie sie nie czują zbyt dobrze.

Przepraszam jeśli kogoś uraziłam. wiem, że są wyjątki od tego co napisałam, ale niestety rzadkie.

konto usunięte

Temat: Doradca zawodowy w szkole

Temat stary ale myslę, ze nadal aktualny.

Doradcy zawodowi w szkołach powinni być bez dwóch zdań, tak samo jak pedagog. Już niegdzie, owi doradcy pojawiają się w szkołach ale nadal jest to kropla w morzu potrzeb.

Czasem się tak zastanawiam, dlaczego tak mało (chyba że się mylę), szkoły pisząc projekty unijne, mało kiedy zachaczają o tematyke doradztwa zawodowego. Często projekty dotyczą zwiększania godzin na zajęcia dodatkowe typu: językowe, albo jakieś hobbystyczne, albo na wyrównywanie godzinowe (nie wiem czy to dobrze ujęłam), a tak mało widać w nich zajęcia z doradztwa zawodowego. Skoro większość podkreśla, że to ważna kwestia, to dlaczego szkoły pisząc projekty nie pamiętaja o doradztwie.

Najczęściej szkoły korzystają z bezpłatnych instytucji oferujących zajecia z doradcą zawodowym ale nie wiem czy zawsze one sa skuteczne. Mało się słyszy o tym aby jakaś szkoła korzystała z odpłatnych zajęć z doradcą zawodowym.

Rzadkością też pewnie jest, aby np gimnazjum miało w ramach nauczania przedmiot "Doradztwo Zawodowe" - czy ktoś się spotkał z czymś takim. Ja się spotkałam i uważam to gimnazjum za wzór:):)

Pozdrawiam Ewa

konto usunięte

Temat: Doradca zawodowy w szkole

Z całą odpowiedzialnością polecam wszystkim Zainteresowanym losem swoich kochanych podopiecznych współpracę z Mobilnymi Centrami Informacji Zawodowej oraz Młodzieżowymi Centrami Kariery działającymi w ramach Ochotniczych Hufców Pracy.

Doradcy MCIZ są ekspertami w obszarze pracy z młodym klientem (15 - 25 lat), posiadają ciekawe i bogate zaplecze metodyczno - merytoryczne, mają dobrze wypracowane standardy działania grupowego i indywidualnego poradnictwa zawodowego, dzięki czemu proces doradczy w odniesieniu do wskazanej grupy wiekowej jest w ich przypadku wiele bardziej efektywny niż doradców chociażby Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej czy PUP (nie umniejszając oczywiście ich kompetencjom).
MCIZy działają w każdym większym mieście - tak jak wskazała Pani Magda - jednak u podstaw ich tworzenia leżało założenie, że MOBILNI doradcy mają docierać z pomocą tam, gdzie o taką pomoc trudno - do małych miasteczek, wsi. Chętnie odpowiadają na zaproszenie każdej ze szkół, podejmują współpracę przy organizacji inicjatyw związanych z planowaniem kariery.
Informacje adresowe: http://www.ohp.pl/index.php?id=10&id_menu_r=9

Poza tym, w ramach projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy" powstały Młodzieżowe Centra Kariery (http://www.ohp.pl/index.php?id=10&id_menu_r=9) realizujące po części zadania MCIZów w mniejszych miejscowościach (najczęściej miastach powiatowych).

Wakacje to dobry okres, aby skontaktować się z doradcami działającymi w Państwa regionie i zaprosić ich na warsztaty/cykl szkoleń czy porady indywidualne dla uczniów.

Ja chętnie pomogę w skontaktowaniu się z tymi, którzy zasięgiem swojego działania obejmują podregion bydgoski, ale i użyczę materiałów niezbędnych do realizacji zajęć z zakresu planowania rozwoju edukacyjno - zawodowego i doskonalenia umiejętności poszukiwania pracy:):):):):)

Pozdrawiam:):):):)Agnieszka J. edytował(a) ten post dnia 13.08.10 o godzinie 21:54
Dorota Magdalena S.

Dorota Magdalena S. psycholog, filolog
rosyjski

Temat: Doradca zawodowy w szkole

Małgosia N.:

Wiesz, to i tak są teraz wysokie wymagania dla doradców zawodowych...co prawda rzadko słyszę, by zostawał nim jakis nauczyciel...jednak podyplomówek z d.z. jest teraz duzo i w większosci wcale nie tanich a też podobno wszędzie wymaga się ukonczenia takiej podyplomówki choc jeszcze pare lat temu w ogóle nie było to wymagane- np.pracując w Urzędzie Pracy na stanowisku d.z.(zwykle psycholog, pedagog lub socjolog) sam zdobywał wiedzę pod tym kątem.
A jaki jest poziom tych podyplomówek, nie bardzo wiem.
Dziwne jest dla mnie też, że d.z. w szkole zwykle jest postrzegany jako osoba, ktora doradza w kwestii wyboru zawodu uczniom z problemami w nauce albo uczniom niepełnosprawnym.Dorota Magdalena S. edytował(a) ten post dnia 14.08.10 o godzinie 09:47

konto usunięte

Temat: Doradca zawodowy w szkole

Witam
Agnieszko ja nie chcę tutaj z Tobą polemizować na ten temat, mamy inne doświadczenia, chociażby związane z OHP.
Z całą odpowiedzialnością polecam wszystkim Zainteresowanym losem swoich kochanych podopiecznych współpracę z Mobilnymi Centrami Informacji Zawodowej oraz Młodzieżowymi Centrami Kariery działającymi w ramach Ochotniczych Hufców Pracy.

Ja ich nie polecam, dla mnie jednostka ta, to przerost formy nad treścią. Dla nich nie ważne jest ilu osobom się faktycznie pomogło, tylko ważna jest ilość ludzi na listach obecności (słupki rzecz święta - jak pracowałaś w OHP, to powinnaś wiedzieć co mam na myśli mówiąc "słupki")
Doradcy MCIZ są ekspertami w obszarze pracy z młodym klientem (15 - 25 lat), posiadają ciekawe i bogate zaplecze metodyczno - merytoryczne, mają dobrze wypracowane standardy działania grupowego i indywidualnego poradnictwa zawodowego, dzięki czemu proces doradczy w odniesieniu do wskazanej grupy wiekowej jest w ich przypadku wiele bardziej efektywny niż doradców chociażby Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej czy PUP (nie umniejszając oczywiście ich kompetencjom).

To, że dana osoba pracuje w np. MCIZ, to nie oznacza, że od razu już jest ekspertem, do tej pracy nie wystarczy posiadać wiedzę teoretyczną (a już tym bardziej zdobytą tylko na studiach podyplomowych - jako podstawa) nie tylko praktyczną ale przede wszystkim trzeba posiadać odpowiednie cechy doradcy (i to nie tylko te, zawarte w owych standardach)

Nie sądzę aby np osoba pracująca w straży granicznej a potem zatrudniona na stanowisku DZ była ekspertem? i już nie powiem z jakiej opcji politycznej osoba była?

standardy o których mówisz, nawet przez obecnych pracowników są krytykowane.

bogate zaplecze które posiadają - owszem tak, ale nie wszyscy umieją się nimi posługiwać np mówie tutaj o talicach interaktywnych, które posiada (nie wiem czy każda jednostka czy nie a mowię tutaj o MCIZ) - które podobno ma być mobilne, a tablice zawieszone na "sztywno" a po drugie ma to swój ciężar "gatunkowy".

Pozdrawiam Ewa



Wyślij zaproszenie do