Temat: Ciekawe linki do ciekawych materiałów dydaktycznych
Na potrzeby zajęć ze studentami oraz szlifowania własnych umiejętności dydaktycznych polecam Wam obejrzenie wykładów video z
Harvard Business School (HBR), dostępnych w EBSCO (a konkretnie – w bazie
EBSCO Business Source Complete).
Jest ich obecnie 57, z różnych dziedzin zarządzania. Każdy z nich trwa przeciętnie godzinę. Naprawdę kawał pięknej, profesjonalnej dydaktyki w amerykańskim wydaniu. Warto z tego zaczerpnąć. Oczywiście także merytoryka. Co prawda większość wykładów pochodzi z lat 2003-2005 (chociaż jest już kilka z 2010 r., bo co roku w EBSCO dodawanych jest kilka nowych) to jest to absolutnie aktualna wiedza, i całe mnóstwo świeżych myśli
Wśród wykładowców takie sławy Harvardu jak Robert Kaplan i Clayton M. Christensen, a także nowy dziekan HBS - Nitin Nohria. Nagraniu video z sali wykładowej (głownie zajęcia na studiach MBA) towarzyszy prezentacja w Powerpoincie. W EBSCO znajdziecie także 15-20 stronicowy transkrypt każdego wykładu w pdf, co jest bardzo wygodne (nie tylko dla fanów angielskiego).
W chwili obecnej do EBCSO, dzięki Wirtualnej Bibliotece Nauki, ma dostęp już 358 polskich uczelni i jednostek badawczych, więc z pewnością EBSCO znacie doskonale. Ścieżka dostępu: po wejściu do bazy Business Source Complete na niebieskim poziomym pasku na samej górze należy wybrać opcję „Więcej”, a następnie z tak rozwiniętego krótkiego menu – „Business Video/Obrazy”.
Aby wyświetlić pełną listę wykładów najlepiej wpisać “Harvard” w polu wyszukiwania w tej zakładce.
Poniżej kilka przykładowych tytułów:
How Countries Compete: National Strategies for Globalization
Creating Customer-Centric Cultures: Lessons from High Performance Organizations
Authentic Leadership
New Media and Digital Marketing
Resources and Competitive Strategy
Brand Positioning
Creating Competitive Advantage through Organizational Learning
International Entrepreneurial Finance
The Case Method in Professional Education
Sustaining Competitive Advantage
Jak widzicie, jeden z wykładów dotyczy harvardzkiej metody stadium przypadku, więc w Waszej pracy ze studentami może być przydatny podwójnie.
Gorąco polecam.
Pozdrawiam,
Adrian
Adrian Grycuk edytował(a) ten post dnia 07.10.10 o godzinie 18:34