Joanna Puchalska

Joanna Puchalska diagnosta
laboratoryjny

Temat: Jak szukać pracy?

Jestem absolwentką analityki medycznej i szukam pracy w laboratoriach diagnostycznych. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć odnośnie szukania pracy. Wysyłam CV, daje ogłoszenia, chodzę po laboratoriach. Jak efektywnie i skutecznie zaprezentować się pracodawcy?

konto usunięte

Temat: Jak szukać pracy?

Tak się właśnie szuka pracy - chodząc po firmach lub wysyłając życiorys zawodowy. Może to trwać długo. Nie znam Twojej branży, Joanno. Jeżeli wpuszczają Cię dalej, niż na recepcję (gdzie słyszysz suche: "Proszę zostawić si-wi"), to radzę chodzić osobiście. Można już wtedy z kimś porozmawiać. Mówią też, że warto budować swój profesjonalny wizerunek w serwisach społecznościowych.

Jeśli chodzi o rozmowy kwalifikacyjne, to większość z tych, na których byłem, nie była prowadzona w stylu "zachodnim" - dotyczyła ściśle spraw zawodowych (zwykle nie było np. ogólnego polecenia "Proszę opowiedzieć o sobie").

Uważam, że trzeba czytać poradniki, ale nie można traktować zawartych tam rad jako mających zawsze zastosowanie. Nie należy popadać w przesadę w żadną stronę.

To, co napisałem, to właściwie banały - nic odkrywczego. Odpowiem chętnie na bardziej szczegółowe pytania, ale przydałoby się, żeby także ktoś młody napisał tu o swoich doświadczeniach z prezentowaniem swojej osoby pracodawcom.Ten post został edytowany przez Autora dnia 25.07.13 o godzinie 17:52

konto usunięte

Temat: Jak szukać pracy?

Witam,
ja kończę swoje studia na kierunku Technologia chemiczna już za pół roku, ale od momentu kiedy skończyłam praktyki zaczęłam szukać pracy w laboratoriach. Wysyłam stosy cv i listów motywacyjnych na ogłoszenia w gazetach i internecie, zrobiłam rundkę po laboratoriach, wysyłam cv do firm, bo uznałam że może lepiej podzwonić i się dowiedzieć, może akurat będą kogoś potrzebować.. Tylko póki co wyników tego szukania nie ma..

konto usunięte

Temat: Jak szukać pracy?

Rozumiem, że fajnie jest znaleźć pracownika z doświadczeniem, tylko czemu nikt nie pozwoli nabrać tego doświadczenia.. Rozumiem też, że na bezpłatne praktyki wszędzie przyjmą z otwartymi rękami, tylko z pracy za darmo nikt się nie utrzyma..

konto usunięte

Temat: Jak szukać pracy?

Dzielenie się swoimi odczuciami też jest potrzebne, ale odbieglim od tematu. Joanna zadała proste pytanie: "Jak efektywnie i skutecznie zaprezentować się pracodawcy?". Gdyby zajrzeli tu jacyś analitycy medyczni lub osoby o zbliżonych specjalnościach (najlepiej młodzi, który już znaleźli pracę), to powinni odpowiedzieć Joannie, co pisali w listach motywacyjnych, o co ich pytano na rozmowach itp. Zabieram więc znowu głos, chociaż nie miałem z laboratoriami medycznymi nic wspólnego.

Na początek stwierdzenie ogólne. Otóż, nie ma skutecznej metody zaprezentowania się pracodawcy. Każdy chce czegoś innego i ma inne wyobrażenie kandydata idealnego. Trzeba próbować; może, wobec braku ideału, któryś z nich zainteresuje się Tobą, Aśko (chociaż co pewien czas można przeczytać, jak pracodawcy wypłakują się dziennikarzom piszącym o rynku pracy, że nie mogą znaleźć odpowiednio wykształconych pracowników).

Następna sprawa, to list motywacyjny. (Nie wiem, czy szefowie laboratoriów analitycznych chcą listów motywacyjnych, ale jeżeli). Wyjąłem przykład listu motywacyjnego, otrzymany w Urzędzie Pracy lub w Klubie Pracy. Kandydatka (wymyślona) pisze: "Moim atutem jest pracowitość, obowiązkowość oraz łatwość w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi Jestem osobą ambitną, która potrafi dostosować swoje aspiracje zawodowe do celów zespołu" itd. Same ogólniki. I ten ozdobny język listu - mnie on śmieszy; uważam, że lepiej wyrażać się prosto. Napisz, jakie umiejętności, które mogą być dla nich istotne, nabyłaś podczas praktyk i w kole mikrobiologicznym (zajrzałem na Twój profil). Na pewno w Internecie znajdziesz jakieś sensowne ogólne przykłady listu motywacyjnego dla absolwenta.

Laboratoria analityczne - to chyba w większości małe firmy, a ten zawód jest bardzo konkretny. Myślę, że jeżeli już dojdzie do rozmowy kwalifikacyjnej, to osoba, która będzie z Tobą rozmawiała, raczej będzie pytała o konkretne Twoje umiejętności; nieczęsto usłyszysz głupoty pochodzące z Zachodu, jak "Proszę opowiedzieć o sobie", "Proszę wymienić swoje trzy mocne i trzy słabe strony", czy "Dlaczego chce pani pracować właśnie w naszej firmie". Pewnie mogą Cię też egzaminować - ileś-tam lat temu prezes dużej firmy egzaminował mnie jak na studiach; sięgał nawet do pierwszego roku.

Zajrzałem na stronę Polskiego Centrum Akredytacji (http://pca.gov.pl) z myślą, że znajdę tam jakieś wiadomości o wymaganiach dla laboratoriów medycznych, analogicznie do laboratoriów badawczych i wzorcujących. Jednak w Polsce jest tylko sześć akredytowanych laboratoriów medycznych (albo sieci laboratoriów). Nie wiem, czy kierownictwa pozostałych są zainteresowane takimi rzeczami, jak system zarządzania jakością albo kompetencje laboratorium. Jeżeli tak, to warto zapoznać się z normą PN-EN ISO 15189 "Laboratoria medyczne. Wymagania dotyczące jakości i kompetencji", bo mogą zapytać, czy coś o tym wiesz.Ten post został edytowany przez Autora dnia 26.07.13 o godzinie 16:56
Joanna Puchalska

Joanna Puchalska diagnosta
laboratoryjny

Temat: Jak szukać pracy?

Chciałabym Ci podziękować za tak obszerne wypowiedzi w dyskusji:) Muszę przyznać że pierwszą styczność z rozmową kwalifikacyjną mam za sobą. Przewertowałam również jak powinny wyglądać dobre dokumenty aplikacyjne i staram się je modyfikować. Ponadto staram się pokazywać poza recepcja i rozmawiać z potencjalnymi pracodawcami, jeśli jest taka możliwość. W obecnej sytuacji nie pozostaje mi nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i szukać dalej.Ten post został edytowany przez Autora dnia 25.07.13 o godzinie 18:18
Krzysztof B.

Krzysztof B. Analytical Project
Leader

Temat: Jak szukać pracy?

Janusz W.:
(chociaż co pewien czas można przeczytać, jak pracodawcy wypłakują się dziennikarzom piszącym o rynku pracy, że nie mogą znaleźć odpowiednio wykształconych pracowników).

Zanim zacząłem szukać pracy, to może bym się jeszcze z tym zgodził, bo po prostu nie wiedziałem jaka jest prawda.

Gdy szukałem pracy, to mnie to z dnia na dzień coraz bardziej irytowało, bo przekonałem się, że mimo takiego narzekania, pracodawcy traktują wszystkich tak samo, nie zależnie od poziomu kwalifikacji.

Od momentu gdy znalazłem pracę, to mnie to tylko śmieszy, bo przekonałem się, jak bardzo mylą się polscy pracodawcy w swoich ocenach pracowników i jak komicznie wyśrubowane mają wymagania.

Co ciekawe, tak samo narzekają pracodawcy w USA. Polecam przeczytanie tego artykułu:
"Why Companies Aren't Getting the Employees They Need"
http://online.wsj.com/article/SB1000142405297020442240...

Mój ulubiony fragment (w wolnym tłumaczeniu, podkreślenie moje):
Niektóre ze skarg na brak umiejętności sprowadzają się do faktu, że pracodawcy nie mogą znaleźć kandydatów, którzy przyjęli by oferowane stawki. To jest problem przystępności, nie niedoboru. Prawdziwy niedobór jest wtedy, gdy pracodawca nie może znaleźć właściwych pracowników nawet za "wymiatające rynek" stawki. Nie powiemy przecież, że jest niedobór diamentów, jeżeli są bardzo drogie - w końcu możemy kupić ile nam się podoba, ale za właściwą cenę.

(Edit: nieco niejasno się wyraziłem, uzupełnienie ukośną czcionką, poprawki literówek etc.)Ten post został edytowany przez Autora dnia 10.08.13 o godzinie 12:57

konto usunięte

Temat: Jak szukać pracy?

Joanno, ja osobiście poleciłbym kontakt z Agentem Kariery. Po pierwsze dowiesz się jak stworzyć swój wizerunek specjalistki, a takich ludzi poszukują pracodawcy, po drugie pomoże Ci przygotować profesjonalne CV i list motywacyjny i po trzecie pomoże Ci przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście te usługi kosztują, ale nie są to jakieś zawrotne kwoty, a pomoc jest bezcenna.

Pozdrawiam

Ps. Zapomniałem dodać, że profesjonalny Agent Kariery ma liczne kontakty więc może bardzo precyzyjnie naprowadzić Cię na aktualne potrzeby pracodawców, a nawet podpowiedzieć, gdzie akurat poszukują pracowników.
Aleksandra Anna Ł.

Aleksandra Anna Ł. Student, auditor
wewnętrzny,

Temat: Jak szukać pracy?

Krzysztofie, w jaki sposób i jak należy skontaktować się z Agentem Kariery. Rozpoczynam studia podyplomowe z metrologii chemicznej, czy dzięki temu mam szanse znaleźć dobrą prace w laboratorium chemicznym, może orientujesz się o wiele lepiej niż ja jak wygląda sytuacja na rynku pracy.

Pozdrawiam , nie cierpliwa studentka czeka na szybką odpowiedź.

konto usunięte

Temat: Jak szukać pracy?

Ja osobiście polecam Panią Anne Sawczuk, ma tutaj profil na GL więc łatwo znajdziesz. Studia podyplomowe z metrologii chemicznej na pewno pomogą, ale czy zagwarantują pracę to już inna historia. W mojej osobistej ocenie na rynku pracy jest tak: specjalistów poszukuje się cały czas, a przeciętniacy znajdą pracę, albo i nie. Wiem, że to kontrowersyjne ale tak działa rynek. Polecam również monitorować portale branżowe, żeby na bieżąco orientować się w nowych technologiach i nowych trendach laboratoryjnych, a przy okazji niektóre z tych portali jak na przykład laboratoria.net ma też dział, gdzie publikowane są oferty pracy. Z moich obserwacji wynika, że oferty pracy dla chemików głównie publikowane są na portalach branżowych lub na stronach z ofertami pracy gdzie jest kategoria "laboratorium", rzadko na popularnych portalach publikujących oferty pracy.
Pozdrawiam

Temat: Jak szukać pracy?

ja osobiście uważam, że dużo ciekawych ofert można znaleźć na http://jobuj.pl
Judyta Bembenista

Judyta Bembenista Specjalista ds.
Szkoleń i Rozwoju,
Hirtch

Temat: Jak szukać pracy?

a czy w takiej branży ciężko jest znaleźć pracę przez internet? Z moich doświadczeń wynika, że najlepiej szukać zatrudnienia przez lokalne serwisy tego typu https://kielce-praca.pl/oferty/.

Temat: Jak szukać pracy?

Nie ma nic złego w zmianie pracy, szczególnie jeśli obecna nie przynosi nam satysfakcji lub odpowiedniego wynagrodzenia. Warto regularnie przeglądać oferty pracy na specjalistycznych portalach, takich jak https://fachpraca.pl/oferty-pracy/l/prabuty/ gdzie znajdziesz wiele ciekawych propozycji w różnych branżach i miastach, w tym również w takich miejscowościach jak Prabuty. Dzięki temu łatwiej będzie Ci znaleźć pracę, która będzie odpowiadać Twoim oczekiwaniom i umiejętnościom. Ja również zdecydowałem się na zmianę, ponieważ po prostu zaczynałem czuć wypalenie zawodowe. Pozdrawiam serdecznie!

Następna dyskusja:

Jak szukacie pracy?




Wyślij zaproszenie do