Anna D.

Anna D. dura lex, sed lex.

Temat: kwestia spójników powtórzonych

"[378] 90.G.3. Przecinek stawiamy przed spójnikami powtórzonymi, które pełnią identyczną funkcję:
Zwiedzili i zamek, i muzeum.
Zawsze ktoś bądź to pomagał jej, bądź to wyręczał ją w pracy.
To jakaś siła zatrzymywała go w miejscu, to pchała go naprzód."

I to jest jasne. Natomiast mam wątpliwość dotyczącą wspomnianej funkcji - co to znaczy, że ona jest identyczna. Otóż wydaje mi się, że funkcja "i" jest zawsze taka sama, łącząca, ale czasem się zdarza, że łączy obok siebie dwa różne człony zdania. Wtedy chciałabym przecinka przed drugim "i" nie postawić, ale nie wiem, czy to aby na pewno słuszne, np.:

Słuchałam Michała i Hani i myślałam, co im powiedzieć.

Oczywiście: Michał i Hania; słuchałam i myślałam.

Czy to jest sytuacja, kiedy przed spójnikiem powtórzonym mogę nie postawić przecinka, czy też postawić go muszę?

Temat: kwestia spójników powtórzonych

To jest właśnie taka sytuacja :) Nie ma przecinka przed żadnym "i" w tym zdaniu wielokrotnie złożonym.
Zbigniew L.

Zbigniew L. Wiele zajęć...

Temat: kwestia spójników powtórzonych

Witam!
Oczywiście nie ma przecinka, jak to pisze Łukasz. Jeżeli jednak wydaje Ci się, że ktoś mógłby źle odczytać całość zdania, zwłaszcza gdyby było bardziej skomplikowane, to możesz wybrnąć z tego na przykład tak:

Słuchałam Michała i Hani, myślałam przy tym, co im powiedzieć.

Sens zachowujesz, a zdanie staje się klarowniejsze. Naturalnie możesz tak postapić wtedy, gdy poprawiając tekst masz więcej swobody. Mam na myśli to, czy jedynie korygujesz, czy też możesz w uzgodnieniu z autorem nieco ingerować w tekst.

Pozdrawiam - ZL.
Dorota S.

Dorota S. małpa
człekokształtna

Temat: kwestia spójników powtórzonych

Dokładnie tak. Nie stawiasz przecinka.
Aniu co ty robisz?, bo ja mam dokładnie podobne wątpliwości w zleceniu, nad którym teraz pracuję :D

Ja jednak nie zmieniałabym zdania i nie usuwałabym "i", w mojej książce takie konstrukcje, jakie przytoczyłaś są non stop i wydaje mi się, że dzięki powtarzalności tych spójników, wypowiedź ma swój określony ton, charakterystyczne zabarwienie.Dorota Stępień-Góra edytował(a) ten post dnia 17.10.08 o godzinie 14:03
Anna D.

Anna D. dura lex, sed lex.

Temat: kwestia spójników powtórzonych

No właśnie na tym polega problem, że mam tylko korygować, choć moim zdaniem czasem by się przydało, żeby redaktor zmienił to, co napisał (zaznaczam w tekście różne rzeczy, które, jak mi się wydaje, przeoczył, ale bez absolutnej potrzeby ich nie poprawiam; poprawione zresztą naturalnie widać, więc można zmianę zawsze odrzucić).

Tak sądziłam, że mogę te przecinki wykasować i roboczo to zrobiłam, ale po wieeeeeeeeeeeeeeeeeeelu stronach tak zapisanych po prostu już zgłupiałam i zaczęłam się zastanawiać, czy aby to on nie ma racji. Zwłaszcza że przyznam, iż chciałabym mieć oparcie w autorytecie redaktora, a nie musieć okazywać sceptycyzm względem proponowanych przez niego rozwiązań. Przykro mi trochę, że muszę go jednak okazywać dość często.
Dominik Koza

Dominik Koza ogarniacz /
rozwijacz, Hand Made

Temat: kwestia spójników powtórzonych

Język polski ma to do siebie, że nie przed każdym "czy" stawiamy przecinek i nie przed każdym "i" go nie stawiamy. Do tego kilka podobnych zawiłości i mamy to, co lubimy, a inni nie znoszą. Mamy język polski.

Następna dyskusja:

niepewna kwestia z przecinkiem




Wyślij zaproszenie do