Agata
M.
yes, I can! -
copywriter/mediator/
PR - freelancer
Temat: CALL FOR PAPERS - peryferyjność - wybór czy wyrok?
„KULTURA i POLITYKA”„Kultura i Polityka” to nowe zeszyty naukowe wydawane w trybie półrocznym przez Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera. Celem pisma jest promowanie, a także rozpowszechnianie najnowszych idei oraz badań na polu szeroko rozumianej współczesnej humanistyki, a w szczególności badań w dziedzinie stosunków międzynarodowych, socjologii i lingwistyki. Użycie w tytule spójnika „i” jest zamierzone: chcemy wskazać na naukową doniosłość, a także subtelność relacji łączących kulturę i politykę – dwa fundamentalne pola ludzkiej aktywności.
Peryferyjność – wybór czy wyrok?
Call for Papers
Redakcja „Kultury i Polityki” pragnie zogniskować tematykę kolejnego numeru wokół pojęcia peryferii.
Pierwsze znaczenie wiąże tytułowe peryferie z przestrzenią, a konkretnie odnosi je do przestrzeni miejskiej. Definicja peryferii jako „dzielnic miasta położonych daleko od centrum; krańców miasta; suburbium” wskazuje na ścisłe powiązanie tego pojęcia ze światem, w którym żyjemy. Kluczowa jest tu identyfikacja tego terminu z definiowanym fizycznie miejscem. Tym samym peryferie stają się kategorią pojęciową znaczenie szer-szą, angażującą nie tylko urbanistów, projektantów przestrzeni, ale również badaczy geopolityki oraz stosunków międzynarodowych.
Kolejne znaczenie słowa peryferie podkreśla dualizm, podział – gdyż peryferie, to również „zewnętrzna część czegoś (w przeciwieństwie do części centralnej)”. Tak rozumiana peryferyjność wychodzi poza obszar stricte fizyczny, obejmując rzeczywistość już nie kartograficzną, ale społeczną. Otwiera się tym samym nowe, pojemniejsze pola interpretacyjne. Powyższa definicja umożliwia zastosowanie koncepcji peryferii dla opisania różnych obszarów ludzkiej aktywności.
W innym jeszcze rozumieniu pojęcie to może podkreślać niższy ciężar gatunkowy rze-czy, idei lub światopoglądów nazywanych peryferyjnymi. W rozumieniu słownikowym jest to „coś mniej ważnego, drugoplanowego”. To znaczenie zdaje się znów uprzywilejowywać badaczy z kręgu nauk społecznych. Jednak podjęta powyżej próba określenia, czym są peryferie wskazuje również na to, jak fascynujący temat do rozważań dla lingwistów, może się skrywać w tym pojęciu.
W nawiązaniu do powyższych uwag proponujemy, między innymi następujące pytania i zagadnienia:
* Wojny peryferyjne i kresowe jako przedmiot zainteresowania badań nad bezpieczeństwem
* Gwary i dialekty – przykłady języków peryferyjnych, kwestia języka standar-dowego
* Literatura i kultura niszowa
* Władza i podmiotowość
* Etykieta czy wybór – kiedy peryferyjność oznacza wykluczenie społeczne, a kiedy może stanowić pozytywny element tożsamości (jednostkowej lub grupo-wej)?
* Inkluzja i ekskluzja
* Czy peryferyjność może być nobilitująca?
* Peryferie wewnątrz metropolii
* Nowe wymiary relacji centrum – peryferie we współczesnym świecie
* Czy w centrum jest miejsce na peryferie?
* Opozycja wieś a miasto
* Kultura dominująca vs kultura podporządkowana
* Peryferie w kulturze. Kultura peryferii.
Zgłoszenia tematów wraz ze streszczeniem w formacie DOC lub RTF (1800–2000 znaków) prosimy przesyłać do dnia 14 XII 2009 r. drogą elektroniczną na adres: redakcja@wse.krakow.pl.
Po recenzji abstraktów na pełne wersje wybranych tekstów będziemy oczekiwać do 18 II. br.
KONTAKT:
redakcja@wse.krakow.pl
Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera
ul. Westerplatte 11
31-033 Kraków
http://wse.krakow.plAgata M. edytował(a) ten post dnia 30.11.09 o godzinie 14:27