Adam Sęczkowski

Adam Sęczkowski Redaktor naczelny
serwisu Odkrywamy
Idoli, członek
Zarząd...

Temat: Jak planować karierę

Jak planować karierę

O własnej karierze powinniśmy myśleć tak, jakbyśmy planowali rozwój firmy. W obu przypadkach chodzi o to, by jak najmniej rzeczy pozostawić przypadkowi, aby w przyszłości zbyt często nie narzekać na przeciwności losu.

Określ swoje mocne i słabe strony

- Na początku planowania kariery należy zrobić swoisty rachunek sumienia i jak najdokładniej opisać mocne i słabe strony - radzi Krzysztof Nowakowski, wicedyrektor zarządzający z firmy executive search Korn/Ferry International. - Staniemy wtedy twarzą w twarz ze słabościami, ale i utwierdzimy się w swych osiągnięciach. Potem zastanówmy się, co nas wyróżnia, bo zdaniem pracodawców szansę na przetrwanie mają dziś tylko ci, którzy posiadają rzadko spotykane na rynku umiejętności, np. biegle władają dwoma językami obcymi. Dziś już nie wystarczy być tylko dobrym, trzeba się wyróżniać - dodaje Nowakowski. O wyróżnianiu mówi się również przy tworzeniu biznesplanu firmy, planowanie kariery jest bowiem bardzo podobne do planowania rozwoju firmy.

Dokształć się


czytaj dalej»
R E K L A M A


Po określeniu swoich słabych i mocnych stron oraz sektora, w którym chcielibyśmy pracować, następnym naszym krokiem powinien być wybór odpowiedniego kierunku studiów. Ci, którzy już go dokonali, powinni pomyśleć o studiach równoległych lub uzupełniających. Specjaliści odradzają jednak podejmowanie studiów typu MBA zaraz po ukończeniu podstawowego kierunku. - MBA to program przeznaczony dla ludzi z minimum pięcioletnim doświadczeniem zawodowym - zaznacza Nowakowski. - Niemniej ogólne wykształcenie i brak specjalistycznego doświadczenia nie są wysoko cenione przez pracodawców. Na trudnym rynku pracy wysokie notowania zachowują wyspecjalizowani fachowcy - mówi Iza Senik z biura prasowego sieci Era GSM. Z dyscyplin naukowych szef Korn/Ferry poleca głownie ilościowe, tj. matematykę, fizykę, chemię, biologię i informatykę. Ludzie, którzy ukończyli te kierunki, wykorzystują swoją wiedzę w sposób metodologiczny. Poza tym prawo, ekonomia, zarządzanie, marketing to specjalności, które się "skomodytyzowały", czyli spowszechniały. - Na przykład w odpowiedzi na ogłoszenie "szukam prawnika" odbierane są setki aplikacji, natomiast ogłoszenie "poszukuję risk managera" zaledwie kilka. Wniosek jest zatem jeden - trzeba szukać dla siebie nisz rynkowych - doradza Nowakowski.

Zdobądź doświadczenie
Kiedy już wybierzemy kierunek studiów ważne jest, aby jak najwcześniej podjąć pracę. - Nieważne, od jakiego stanowiska zaczniesz - mówi Krzysztof Nowakowski. - Ważniejsze jest, aby była to firma o tzw. corporate culture, czyli silnej kulturze organizacji, ustalonych wartościach i standardach. Takie firmy dla przyszłych pracowników mają już gotową, ściśle zhierarchizowaną ścieżkę kariery. - W KPMG ściśle planujemy ścieżkę kariery. Łączy się ona bezpośrednio ze szkoleniami i uzyskiwanymi kwalifikacjami zawodowymi, np. międzynarodowym dyplomem ACCA - opowiada Agnieszka Wolińska-Skuza, Human Resources Advisor w KPMG. - Karierę w naszej firmie rozpoczynasz jako asystent, aby poprzez poszczególne szczeble kariery osiągnąć stanowisko menedżera. Najlepsi mają szansę zdobycia pozycji partnera. Można od samego początku przyjąć to, co tradycyjnie planuje dla swoich pracowników KPMG lub zaplanować sobie swoją własną ścieżkę kariery i kształtować ją indywidualnie. Polega to na przejściu z jednego działu do innego, np. po kilku latach pracy w audycie można przejść do działu doradztwa finansowego lub do działu zarządzania ryzykiem informatycznym. Można też samemu zdobywać dodatkowe kwalifikacje. Era oprócz awansu pionowego daje także możliwość awansu poziomego dzięki programowi talentów "XL". - Nazwa ta pochodzi od dwóch ścieżek rozwojowych - eXperckiej i Liderskiej. Co roku wybieramy najzdolniejszych pracowników, kwalifikujemy ich do jednej z wymienionych kategorii i po obszernej analizie potencjałów i potrzeb ustalamy plan rozwojowy dla każdego uczestnika programu "XL". Uwzględnia on szkolenia, staże wewnętrzne i zewnętrzne oraz wizyty referencyjne u naszych dostawców i partnerów biznesowych - opowiada Iza Senik.

Dwa lata ciężkiej pracy, przejście przez piekło stworzone przez starszych kolegów to zdaniem Krzysztofa Nowakowskiego nieodłączny rytuał każdego marzącego o karierze młodego człowieka. Pierwszy awans może nadejść dużo wcześniej - wszystko zależy od wyboru wewnętrznej ścieżki kariery, jednak bez silnej woli i determinacji na nic plany i wielkie marzenia. Namawiamy was do rzetelnej weryfikacji własnych planów i wytrwałej pracy