Joanna Kaźmierczak

Joanna Kaźmierczak Student,
Politechnika
Poznańska

Temat: wypadki na stanowiskach pracy

Na pewno każdy z was pracował w rozmaitych zakładach pracy, począwszy od biur po fabryki produkcyjne. Uważam, że wiedza wynikająca z doświadczenia jest niezwykle istotna. Często na wypadek mają wpływ czynniki, o których nigdy byśmy nie pomyśleli że mogą stanowić zagrożenie. Dlatego też, jeżeli ktoś z was słyszał, a może nawet widział wypadek na jakimkolwiek stanowisku pracy niech to napisze.
Osobiście pracując w fabryce produkującej sery usłyszałam o wypadku, który choć banalny spowodował istotne straty zarówno dla pracownika, który uległ wypadkowi, jak i dla pracodawcy. Wypadek polegał na tym, iż pracownica, chcąc zaoszczędzić miejsce na swoim stanowisku pracy, ustawiła paletę pionowo pod ścianą (oczywistym jest, iż takie ustawienie palety jest niedopuszczalne, gdyż powinna się ona znajdować w miejscu wyznaczonym poza drogami poruszania się i powinna ona być położona płasko na ziemi) w wyniku nieuwagi pracownica zahaczyła łokciem daną paletę, która w konsekwencji spadła na jej duży palec u prawej stopy. Doprowadziło to do zmiażdżenia wspomnianego palca i półrocznego zwolnienia lekarskiego dla poszkodowanej. Pracodawca zaś poniósł straty z powodu braku jednego pracownika, a także koszty materialne związane z wystąpieniem wypadku przy pracy.
Julianna Kaczmarek

Julianna Kaczmarek Student,
Politechnika
Poznańska

Temat: wypadki na stanowiskach pracy

Ja słyszałam, a nawet czytałam dokumentację powypadkową wypadku w cukierni, gdzie to pani cukiernik trzymając blachę w celu umycia jej upuściła ją sobie na stopę i w konsekwencji czego miała nogę w gipsie chyba przez 6 albo 7 tygodni. Też niby nic. Blacha która nie jest ciężkim przedmiotem, a może spowodować uszczerbek na zdrowiu.
Weronika O.

Weronika O. Młodszy specjalista
ds. Analiz Danych
Produkcyjnych

Temat: wypadki na stanowiskach pracy

Jak to mówią : "wypadki chodzą po ludziach" jednak na stanowiskach pracy należy się zapoznać z czynnikami niebezpiecznymi występującymi w środowisku. Karta oceny ryzyka stanowiskowego może okazać się przydatna w zmniejszaniu wypadkowości. Nie dokonamy obiektywnej oceny zagrożeń i ryzyka, gdy sami nie spotkamy się z tymi niebezpieczeństwami. Osobiście jestem zdania, że każdy bhpowiec przed dokonaniem takiej oceny powinien nie biernie się przyglądać procesowi pracy, ale samemu w nim uczestniczyć. Poprzez praktykę na określonym stanowisku otrzymamy informację, które czynniki mogą stanowić zagrożenie dla pracownika. Wywiad pracowniczy, który jest najczęstszą metodą przy dokonywaniu oceny ryzyka na stanowisku jest często zakłamany. Pracownicy nie są chętni podejmowania współpracy ze służbami BHP. Przy zmniejszaniu wypadkowości bardzo istotne jest uświadamianie pracownika.
Ciekawą serią filmików animowanych dotyczących bezpieczeństwa w pracy jest seria wydana przez OSHA, gdzie głównym bohaterem jest Napo :)
zresztą sami obejrzyjcie, a propo oceny ryzyka:
http://www.youtube.com/watch?v=hwLGqlz0yRY&feature=rel...

Następna dyskusja:

Co sie dzieje w Polsce (ryn...




Wyślij zaproszenie do