Joanna Ewa R.

Joanna Ewa R. Informatyk SAP
BASIS, PKN ORLEN
S.A.

Temat: Rola kobiet w innowacyjnej przedsiębiorczości wysokich...

Na oficjalnej stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości została opublikowana analiza czynników decydujących o zatrudnieniu kobiet w przedsiębiorstwach wysokich technologii oraz identyfikacja czynników decydujących o przebiegu kariery kobiet w przedsiębiorstwach innowacyjnych technologii.

Zdefiniowano czynniki decydujące o przebiegu kariery zawodowej ze wskazaniem różnic na firmy stosujące innowacyjne technologie i nie stosujących innowacyjnych technologii. Badanie pokazuje, iż kobiety zatrudnione w firmach o innowacyjnych technologiach podlegają znacznie bardziej obiektywnym kryteriom oceny aniżeli w pozostałych przedsiębiorstwach. Wskazano ponadto czynniki decydujące o karierze kobiet i mężczyzn różnice i podobieństwa.


Raport potwierdza istnienie stereotypów zwłaszcza w firmach nie stosujących innowacyjnych technologii. Tym samym wskazuje przedsiębiorstwa korporacyjne jako miejsce przestrzegania praw kobiet oraz zasady równości płci dyskryminując inne przedsiębiorstwa na rynku pracy.


Badanie jest adresowane dla przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz rządowych.

http://www.parp.gov.pl/files/74/75/76/raport_rola_kobi...
Marta Juszczak

Marta Juszczak Kierownik,
Wielkopolska Agencja
Rozwoju
Przedsiębiorczośc...

Temat: Rola kobiet w innowacyjnej przedsiębiorczości wysokich...

dzieki wielkie, że wskazałaś istnienie tego raportu - nawet nie wiesz jak mi się to przyda w najblizszym czasie w pracy :)
pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzieki

Marta
Joanna Ewa R.

Joanna Ewa R. Informatyk SAP
BASIS, PKN ORLEN
S.A.

Temat: Rola kobiet w innowacyjnej przedsiębiorczości wysokich...

Bardzo proszę ;-)
Jarosław Przemysław S.

Jarosław Przemysław S. Senior RF
Engineering Design
Expert and Project
Manager, ...

Temat: Rola kobiet w innowacyjnej przedsiębiorczości wysokich...

Przeczytałem chętnie raport ale poza częścią, która odddaje rzeczywistość w pełni trzeba podkreślić, że osoba pisząca straciła główny wątek. Mowa o przedsiębiorstwach wysokich technologii. Dużo jest porównań i tych właśnie stereotypów, które można zauważyć w każdym przedsiębiorstwie (które w dodatku są pozamieniane płciami-nie mam ochoty w to wnikać, nie to jest tematem) ale bardzo mało zamieszczonych jest opisów jak się ma to do rzeczywistości na stanowiskach pracowników badawczo-inżynieryjnych a w moim mniemaniu temat głównie tą kwestie porusza. Poza faktem, że jest ogólny podział na branże typowo kobiece i typowo męskie nie ma nic na temat różnic między wykonywaną pracą przez kobietę a przez mężczyznę. Może nie ma różnic? Jestem skłonny przyjąc taką teze, że zarówno kobieta jak i mężczyzna są najlepszymi pracownikami dla każdego pracodawcy na stanowiskach badawczo-rozwojowych ze względu na wiedzę, inteligencje, potencjał, chęć rozwoju oczywiście zachowując podział na branże, w których to obie płcie lepiej się czują - odnajdują swoje zainteresowania, pasje. Dla porządku jest to stosunek 9:1 (a nie 70% do 30%). Oczywiście natura wymusza jedną oczywistą różnice. Macierzyństwo. Kwestią bezsporną jest kompromis interesów pracodawcy i pracownika stąd może dochodzić do paradoksów ideowych - konsultacje z szefem kiedy w interesie firmy (w sensie wykluczenia straty) byłoby zajście w ciąże. Szkoda również, że w raporcie nie starczyło miejsca na kwestie urlopu macierzyńskiego dla mężczyzn. Dyskryminacja?
Jednym zdaniem uważam, że raport przedstawia rzeczywistą sytuacje roli kobiet w przeciętnym-każdym przedsiębiorstwie w kraju natomiast na pewno nie w przedsiębiorstwie wykorzystującym innowacyjne technologie poza faktem, że w administracji pracują kobiety a rządzą mężczyźni (żadna nowość).
Joanna Ewa R.

Joanna Ewa R. Informatyk SAP
BASIS, PKN ORLEN
S.A.

Temat: Rola kobiet w innowacyjnej przedsiębiorczości wysokich...

Rola kobiet w innowacyjnej przedsiębiorczości wysokich technologii stan na dzień 21.01.2008, polecam na:

http://www.pi.gov.pl/?newsId=1733&templId=22



Wyślij zaproszenie do