Temat: Jak otworzyć niepubliczny żłobek ? (formalności)
Damian Kamiński:
Pytanie jak w temacie,
Jakie wymogi prawne musi spełniać dana firma, by moc legalnie prowadzić komercyjny żłobek,
Na podstawie jakich przepisów można otworzyć żłobek?
Jakie wymagania muszą być spełnione aby w następnej kolejności połączyć w żłobko-przedszkole niepubliczne?
Odpowiedź:
Tematyka pytania leży w znacznej części poza problematyką prawa oświatowego.
Uzasadnienie:
W świetle przepisu art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z późn. zm.) żłobek jest zakładem opieki zdrowotnej. Przedszkole, w świetle przepisu art. 2 pkt 1 jest elementem systemu oświaty. Skutkiem podstawowej różnicy prawnej na szczeblu ustawy są konsekwentnie różnice wielu kolejnych zapisów ustawowych i przepisów wykonawczych.
W żadnej z wymienionych ustaw nie ma przepisu dającego podstawę prawną połączenia obydwu placówek. Funkcjonują one bowiem na podstawie dwóch różnych ustaw.
"Żłobko-przedszkole" nie występuje jako placówka (zespół placówek) w żadnych przepisach prawa. Nie ma zatem podstawy prawnej połączenia tych placówek.
Ze względu na organ prowadzący zakłady opieki zdrowotnej dzielą się na publiczne i niepubliczne.
Publicznym zakładem opieki zdrowotnej jest zakład opieki zdrowotnej utworzony przez organ, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-3a, tj. ministra lub centralny organ administracji rządowej, wojewodę, jednostkę samorządu terytorialnego, państwową uczelnię medyczną lub państwową uczelnię prowadzącą działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych. Pozostałe zakłady opieki zdrowotnej są zakładami niepublicznymi.
Podstawę prawną założenia żłobka (niepublicznego) stanowią przepisy o działalności gospodarczej.
Osoba fizyczna, która chce rozpocząć działalność gospodarczą może złożyć podanie o wpis do ewidencji działalności gospodarczej w Urzędzie Gminy. W formularzu wpisujemy:
• nazwę firmy - najlepiej jest podać nazwę normalną z wersją skróconą;
• imię i nazwisko właściciela oraz adres zamieszkania (zameldowania);
• imię i nazwisko pełnomocnika (opcjonalnie);
• rodzaj działalności - najlepiej jest wpisać wszystkie możliwe rodzaje działalności, ponieważ jeśli będziemy chcieli poszerzyć dotychczasową, będzie trzeba za każdy dodatkowy wpis zapłacić. Przykładowe rodzaje działalności to: usługi biurowe, tłumaczenia, marketing, reklama, pośrednictwo, usługi informatyczne, doradztwo handlowe, import, eksport itp.; • miejsce wykonywania działalności - z reguły chodzi tu o siedzibę firmy, którą będzie trzeba odpowiednio oznakować na zewnątrz (szyld z nazwą i adresem firmy). Jednak gdy prace będą wykonywane u klienta, należy zaznaczyć to obok siedziby firmy;
• datę rozpoczęcia działalności - należy wpisać faktyczny moment rozpoczęcia. Należy wziąć pod uwagę czas oczekiwania na wpis do ewidencji. Średnio wynosi on w dużych miastach 2-3 tygodnie jeszcze ze 3-4 tygodnie na załatwienie formalności w pozostałych urzędach. W mniejszych miastach jest on czasami krótszy;
• numer zezwolenia, jeśli nasza działalność wymaga wydania zezwolenia.
Dokument składamy na miejscu, uiszczając opłatę w wysokości 100 zł za znaczki skarbowe. Po ok. 2-3 tygodniach należy zgłosić się po dokument wpisu naszej firmy do ewidencji działalności gospodarczej. Dokument ten oprócz nas otrzymują także Urząd Skarbowy, ZUS i Urząd Statystyczny.
W ciągu 14 dni od dnia wpisu firmy do ewidencji należy udać się do właściwego ze względu na siedzibę wojewódzkiego oddziału Urzędu Statystycznego. Na miejscu należy wypełnić wniosek RG-1 o wydanie numeru REGON, w którym należy wpisać:
• nazwę firmy,
• dane teleadresowe (adres, telefon),
• formę prawno-organizacyjną (np.: osoba fizyczna, sp. sc., sp. jawna, sp. komandytowa, sp. z o.o., SA),
• stan aktywności prawnej i ekonomicznej,
• rodzaj przeważającej działalności wg PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) - należy podać rodzaj działalności, a urzędnik wpisze odpowiedni kod.
Wraz z wnioskiem RG należy złożyć kopię wpisu do rejestru, zaświadczenie o zaistniałej zmianie lub likwidacji działalności.
W wyniku wpisu do rejestru podmiot otrzymuje zaświadczenie o nadanym numerze identyfikacyjnym REGON i ma obowiązek posługiwania się tym zaświadczeniem. Ponadto podmioty zobowiązane są do podawania numeru identyfikacyjnego REGON w pieczęciach firmowych i drukach urzędowych.
Okres oczekiwania od złożenia wniosku wynosi 2 tygodnie. Operacja ta jest bezpłatna.
Potrzebne dokumenty:
• dowód osobisty,
• ksero wpisu do ewidencji i oryginał do wglądu.
Kolejnym krokiem jest założenie konta w banku.
Trzeba jednak posiadać pieczątkę, na której musi znaleźć się przynajmniej:
• pełna nazwa firmy,
• siedziba firmy,
• numer NIP,
• numer REGON,
Potrzebne dokumenty:
- z reguły żadne dokumenty nie są potrzebne, ale na wszelki wypadek można wziąć oryginał Wpisu do Ewidencji i dowód osobisty.
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dn. z dnia 2 lipca 2004 (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095) nakłada na przedsiębiorców obowiązek posiadania rachunku bankowego. O założeniu konta należy poinformować Urząd Skarbowy.
Na miejscu w banku są wypełniane pewne formularze: wniosek o założenie konta, karty ze wzorem podpisu, wniosek o wyrobienie karty lub/i czeków. Z reguły założenie konta nie trwa dłużej niż kilka dni.
Potrzebne dokumenty:
• dowód osobisty,
• ksero wpisu do ewidencji i oryginał do wglądu,
• ksero dokumentu nadania numeru REGON i oryginał do wglądu,
• pieczątka.
W tym celu osoby fizyczne muszą złożyć we właściwym dla siedziby firmy urzędzie wypełniony formularz NIP-1. Reszta dokumentów sama dotrze do tego urzędu, tj.:
• zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wysłane przez Urząd Gminy,
• numer REGON wysłany przez Urząd Statystyczny.
UWAGA! Niekiedy urzędy skarbowe żądają od składającego wniosek NIP-1 przedłożenia oryginalnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji gospodarczej, a także nadania numeru REGON.
Konieczne jest także przedstawienie aktu własności lokalu, w którym będzie prowadzona działalność lub umowa użyczenia, umowa najmu itp.
Prywatny numer NIP osoby fizycznej staje się w momencie prowadzenia działalności numerem NIP firmy. Jeżeli do tej pory nie mieliśmy nadanego przez urząd skarbowy Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP), do składanej dokumentacji powinniśmy dołączyć wypełniony druk NIP-4.
Organowi należy podać także numer konta bankowego, przez które będą prowadzone rozliczenia. Czasami urzędy skarbowe żądają umowy o prowadzenie rachunku bankowego. Jej zawarcie może nie być jednak możliwe, ponieważ jeszcze częściej bank wymaga do zawarcia umowy numeru NIP. Stawia to przedsiębiorcę w sytuacji bez wyjścia. Jednak dopóki przedsiębiorca nie prowadzi działalności, jego obrót (sprzedaż, zakupy) wynosi 0,00 złotych, a zatem nie ma on obowiązku posiadania rachunku bankowego i urząd skarbowy nie może nakładać na niego obowiązku dostarczenia umowy o prowadzenie rachunku bankowego.
Wcześniej musimy zdecydować, w jakiej formie chcemy płacić podatek dochodowy:
• w formie karty podatkowej,
• ryczałtu ewidencjonowanego,
• na zasadach ogólnych, wypełniając księgę przychodów i rozchodów.
Podatek na zasadach ogólnych ma prawo płacić każdy, w formie karty podatkowej i ryczałtu - osoby prowadzące działalność gospodarczą w określonych branżach i rodzajach (np. handel obnośny, wynajem pokoi, usługi krawieckie).
W urzędzie skarbowym musimy także zadeklarować, czy będziemy płatnikami podatku VAT, czy też nie. Należy przy tym pamiętać, aby druk VAT-R złożyć przed rozpoczęciem działalności. Konieczne będzie także wniesienie "opłaty rejestracyjnej podatnika VAT". Dzięki temu przedsiębiorca będzie mógł pomniejszać podatek naliczony. Również przed wizytą w urzędzie skarbowym musimy podjąć decyzję, czy prowadzimy sami księgowość, czy zlecimy to jakiejś firmie. Prowadzenie księgowości samemu nie jest trudne, ale wymaga pewnej wiedzy na ten temat. Nieznajomość przepisów nie zwalnia nas od odpowiedzialności, nawet jeżeli zawini biuro rachunkowe, ponieważ dokumenty zatwierdzamy własnym podpisem.
Aby zgłosić firmę, musimy wypełnić formularz ZFA (zgłoszenie płatnika składek - osoby fizycznej). W przypadku, gdy prowadzenie firmy jest naszym jedynym zajęciem i jedynym miejscem zatrudnienia dla naszych pracowników, wówczas dla każdego z osobna wypełniamy formularz ZUA (zgłoszenie do ubezpieczenia osoby ubezpieczonej). Jeśli my albo pracownicy mamy pełnoetatową pracę płatną powyżej minimalnej pensji krajowej, wówczas te osoby należy zgłosić tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZZA.
W przypadku ZUS-u musimy co miesiąc opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe (opcjonalnie), wypadkowe oraz zdrowotne.
Potrzebne dokumenty: są to przede wszystkim numery i pełne dane firmy, właściciela, osób współpracujących, pracowników:
• REGON firmy,
• numer wpisu do ewidencji i nazwę organu prowadzącego rejestr,
• numer rachunku bankowego firmy,
• dane personalne,
• numery NIP (wszystkich osób),
• rodzaj dokumentów tożsamości z numerem i serią.
UWAGA! Czynności związane w rejestracją w ZUS należy przeprowadzić w ciągu 7 dni od momentu rejestracji działalności gospodarczej.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095).
Aby założyć żłobek, trzeba przede wszystkim posiadać pomieszczenia, które odpowiadałyby wymogom fachowym i sanitarnym.
Jak każdy zakład opieki zdrowotnej, żłobek powinien spełniać nie tylko szereg bardzo rygorystycznych warunków ogólnych i szczegółowych dotyczących sal pobytu dzieci (zabaw lub odrębnych sypialni), - miejsc na wózki; - zespołu sanitarnego, zespołu pomieszczeń przeznaczonych dla różnych grup wiekowych, w szczególności dla niemowląt.
W żłobku należy zapewnić możliwość wyjścia na teren przyległy do żłobka, wyposażony w urządzenia do zabaw, niedostępny dla osób postronnych. Kierownik żłobka, to powinien być osobą posiadającą wykształcenie wyższe pielęgniarskie lub inne wyższe mające zastosowanie przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, co najmniej 3-letni staż pracy w zawodzie albo osoba posiadająca wykształcenie średnie medyczne i kurs specjalistyczny oraz co najmniej 6-letni staż pracy w zawodzie.
Warto jednak wskazać założycielowi przepisy dotyczące wymienionych wymagań:
1. rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 213, poz. 1568 z późn. zm.);
2. rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 200 r. w sprawie wymaga, jakim powinny odpowiadać osoby na stanowiskach kierowniczych z zakładach opieki zdrowotnej określonego rodzaju (Dz. U. z 2000 r. Nr 44, poz. 520).