Temat: Kariera zawodowa geografa

W lipcu ukonczyłem studia i przez 2 m-ce bez skutku szukałem pracy...na szzczęście od września zacząłem staż w firmie zajmującej się ochroną środowiska wodnego..praca fajna, bo zarówno w terenie (pomiary głebokości zw. wód podziemnych, przepływu rzek, itp.), jak i w biurze (pisanie raportów, sprawozdań...). Już sporo się w tym czasie nauczyłem, a zapewne to nie koniec..po części wszystko związane z geografią, bo zarówno coś z hydrologii jak i geologii przyzwoity geograf ma w głowie... Dlatego polecam tę droge rozowju zawodowego!!

konto usunięte

Temat: Kariera zawodowa geografa

witam Geografię :) .. kiedy to po studiach odwiedziłam urząd pracy - to pani nawet nie miała w swoich zapiskach takiego zawodu jak "Geograf"... więc zostało nauczyciel ..
ale nie to, żeby praca w takim zawodzie się znalazła.. ale jak już tu ktoś wyżej wspomniał "student geografii wszystko potrafi" - a absolwent to już całkiem ;)
Anna M.

Anna M. geografka

Temat: Kariera zawodowa geografa

miałam podobną sytuację w urzędzie pracy - Pani się bezskutecznie naszukała się zawodu "geograf' po czym zdezorientowana zapytała czego właściwie szukam.

teraz poniekąd pracuję "w zawodzie", bo w biurze podróży, a studiuję geografię z turystyką. nie jest jednak tajemnicą, że do wykonywania tej pracy nie są potrzebne żadne studia.

poszłam na studia dla własnej ambicji, bo papierek z tego średnio prestiżowy... z drugiej jednak strony geografia jest na tyle szeroką dziedziną, że pozostawia wiele furtek - zawsze można się jeszcze w pewnych dziedzinach doszkolić, jeśli chce się byćprofesjonalistą.
dlatego gdybym miała cofnąć czas i ponownie wybrać kierunek... zrobiłabym to samo ;-)

co do moich znajomych geografów
- ci którzy jeszcze studiują parają się różnymi zajęciami (sklepy, restauracje, opieka nad dziećmi itd.); kumpela po specjalności nauczycielskiej już uczy w szkole podstawowej
- ci którzy ukończyli geografię wcześniej: 1 z własną firmą, 2 doktoranci, 2 urzędniczki, 2 osoby w parkach krajobrazowych, kilka osób: bezrobotni, podejmujący się prac dorywczych, emigranci - na razie nie związani z geografiąAnna M. edytował(a) ten post dnia 05.02.12 o godzinie 17:19
Łukasz Ł.

Łukasz Ł. Szukając nowych
wyzwań...

Temat: Kariera zawodowa geografa

Witam,
Coś jednak jest w tej geograficznej elastyczności!:D Studia obejmują szeroki wachlarz zagadnień z różnych dziedzin - pomijam oczywiście wytrzymałość materiałów itp;) Nie produkują jednak specjalistów. Rozumiem przez to, że geograficzne specjalizacje nie są adekwatne do potrzeb rynku. A jeśli już jedna czy druga wąska dziedzina wstrzela się w potrzeby rynku, to osoby odbierające po pięciu latach duplom, nie są przygotowane na tyle dobrze w swojej dziedzinie, by pełnić rolę specjalistów. Wszystko przez brak odpowiednich praktyk zawodowych. Skończyłem klimatologię i ochronę atmosfery na UŁ i gdy poszedłem do profesora, z prośbą o skołowanie jakichś praktyk w IMGW czy na lotnisku w Łodzi...wyśmiał mnie...:) Kurs pedagogiczny też na wiele się nie przydał - papier o pracę w jakiejkolwiek szkole, złożony w kuratorium, został skwitowany ironicznym uśmieszkiem pani zza biurka...:)

Tak więc dobra rada dla wszystkich geografów z ambicjami: w czasie studiów łapicie się wszelkich praktyk związanych z GIS, gospodarką przestrzenną, praktykami w szkołach, urzędach, firmach produkujących mapy itp itd. Tylko takie podejście da Wam szansę na podjecie pracy w szeroko rozumianej dziedzinie geografii. Z drugiej storny ciężko połączyć słowo "ambicja" ze słowem "geografia";)

Pozdrawiam ambitnych:)
Agnieszka Banasik

Agnieszka Banasik technik geodeta,
nauczyciel geografii
i przyrody, geograf

Temat: Kariera zawodowa geografa

Witam,

W tamtym rok obroniłam magistra z geografii specjalność biogeografia. Jakby nie to, że równocześnie zrobiłam technika z geodezji to byłoby ciężko. Póki co na bezrobotnym jestem i szukam czegoś w swoim zawodzie, przez urzędy miejskie, firmy zajmujące się tworzeniem map, analizą środowiska i powiem Wam, że jest bardzo ciężko.

Mój rocznik podzielił się na 4 obozy: część pracuje w geodezji, większość w turystyce, są też nauczyciele i parę osób zostało na uczelni.
Emila B.

Emila B. Specjalista
ds.turystyki, Biura
Podróży Logostour

Temat: Kariera zawodowa geografa

Czy jest ktoś studiujący geografie dziennie na UW? Jestem na 3 roku turystyki na SGGW na zaocznych i wybieram się na dzienną magisterke z geografii na UW. Mam świadomość, że przejście ze studiów zaocznych na dzienne jest dość nietypowe i trzeba nadrobić sporo materiału, ale geografia mnie ciekawi i chciałabym poszerzyć swoją wiedzę w tym kierunku (jak się uda- nauczać w szkole). Co sądzicie o takim "przejściu"? Czy jest ktoś ze specjalizacji "Geoekologia i kształtowanie krajobrazu" i orientuje się jak tam wygląda plan zajęć, czy można go pogodzić z pracą?

Podobne tematy


Następna dyskusja:

praca dla geografa :)




Wyślij zaproszenie do