konto usunięte
Temat: Krakowski Szlak Kobiet: Polki, Zydowki - krakowskie...
FUNDACJA PRZESTRZEŃ KOBIET we współpracy z Żydowskim Stowarzyszeniem Czulent oraz Jewish Community Centreserdecznie zaprasza kobiety prowadzące działalność edukacyjną w Małopolsce do udziału w nieodpłatnym cyklu szkoleniowym
KRAKOWSKI SZLAK KOBIET w ramach projektu „Polki, Żydówki – krakowskie emancypantki”
Do udziału w cyklu warsztatowym zapraszamy kobiety z całej Małopolski, które:
- pracują z młodzieżą i / lub osobami dorosłymi,
- prowadzą lub zamierzają prowadzić szeroko rozumianą działalność edukacyjną, antydyskryminacyjną, prawoczłowieczą,
- są związane z instytucjami edukacyjnymi, organizacjami pozarządowymi lub grupami nieformalnymi,
- pracują jako edukatorki, nauczycielki, pedagożki itp.,
- chciałyby włączyć tematykę przeciwdziałania dyskryminacji do swojej pracy edukacyjnej.
W ramach cyklu szkoleniowego uczestniczki m.in.:
- poznają mechanizmy tworzenia się stereotypów, uprzedzeń, dyskryminacji, w szczególności ze względu na płeć i pochodzenie etniczne,
- poznają korzyści płynące z różnorodności, wzbogacającą wartość różnic i spotkań „na styku kultur”,
- dowiedzą się więcej na temat historii i emancypacji kobiet, w szczególności kobiet żyjących i aktywnych w Krakowie,
- spróbują odnaleźć w przestrzeni Krakowa ślady przodkiń – emancypantek, Polek i Żydówek, ich pracy, doświadczeń i dziedzictwa.
Cykl warsztatowy KRAKOWSKI SZLAK KOBIET składa się z czterech 2-dniowych warsztatów weekendowych (łącznie 64 godziny szkoleniowe). Grupa składać się będzie z 20 uczestniczek.
Warsztaty odbędą się w Krakowie w następujących terminach:
I: Warsztat antydyskryminacyjny i genderowy, 22-23.11.2008 r.
II: Warsztat wrażliwości kulturowej, 17-18.01.2009 r.
III: Warsztat gynealogiczny / HERstorii kobiet, 21-22.02.2009 r.
IV: Warsztat fotograficzny – mapowanie pamięci i miasta, 21-22.03.2009 r.
Warsztaty poprowadzą doświadczone trenerki antydyskryminacyjne, genderowe, wrażliwości kulturowej i historii kobiet, realizujące warsztaty wg autorskich programów szkoleniowych i mające bogate doświadczenie pracy z różnorodnymi grupami uczestniczek i uczestników.
Koszt szkolenia wynosi 1650 zł, natomiast dzięki dofinansowaniu z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych, Komponent I Demokracja i społeczeństwo obywatelskie, grupa 20 zakwalifikowanych uczestniczek weźmie udział w zajęciach NIEODPŁATNIE. Uczestniczki otrzymają także bezpłatne materiały edukacyjne, posiłek w trakcie warsztatów oraz certyfikat ukończenia cyklu szkoleniowego.
UWAGA:
- Nie zapewniamy noclegów w trakcie sesji weekendowych. Uczestniczki dojeżdżają na i z miejsca szkolenia na koszt własny.
- 4 warsztaty realizowane w ramach cyklu szkoleniowego stanowią integralną całość, dlatego do udziału zakwalifikowane zostaną kandydatki, które będą mogły uczestniczyć we wszystkich sesjach weekendowych w jego ramach.
Aby wziąć udział w cyklu szkoleniowym KRAKOWSKI SZLAK KOBIET, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go e-mailem na adres przestrzen.kobiet@gmail.com lub pocztą tradycyjną na adres: Natalia Sarata, Fundacja Przestrzeń Kobiet, ul. Krupnicza 5/9, 31-123 Kraków, do dnia 14.11.2008 r. (liczy się data otrzymania zgłoszenia). UWAGA: przesłanie zgłoszenia nie oznacza zakwalifikowania się do udziału w cyklu szkoleniowym.
O wynikach rekrutacji powiadomimy telefonicznie lub e-mailem do dnia 17.11.2008 r.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY oraz dodatkowe informacje dostępne są:
- na stronie http://przestrzenkobiet.blox.pl, http://czulent.pl,
- pod adresem e-mail: przestrzen.kobiet@gmail.com,
- pod numerem telefonu: 0 501 36 58 34, Natalia Sarata - Koordynatorka ds. warsztatów i publikacji
Cykl szkoleniowy KRAKOWSKI SZLAK KOBIET jest częścią projektu Polki, Żydówki – krakowskie emancypantki, którego celem jest przeciwdziałanie dyskryminacji, w szczególności seksizmowi i antysemityzmowi oraz przywracanie pamięci o historycznej aktywności kobiet na rzecz równouprawnienia i emancypacyjnym dziedzictwie Krakowa.
Odnosząc się do doświadczeń krakowskich emancypantek z wieków XVIII - XX, Polek i Żydówek dążących ponad różnicami kulturowymi i religijnymi do osobistego, politycznego, zawodowego i edukacyjnego uniezależnienia kobiet, chcemy prowadzić dyskusję o współczesności i własnej odpowiedzialności za budowanie społeczeństwa otwartego na różnorodność i niedyskryminującego.
W ramach projektu między październikiem 2008 r. a czerwcem 2009 r. w Krakowie odbywać się będą spotkania otwarte, projekcje filmowe i warsztaty. Przygotowana zostanie także nieodpłatna publikacja – przewodniczka po Krakowie emancypantek, Polek i Żydówek, połączona z obszerną częścią poświęconą edukacji antyuprzedzeniowej. Publikacja współfinansowana jest przez Network of East-West Women z Nowego Jorku.
Projekt realizowany jest przez partnerstwo trzech organizacji pozarządowych: Żydowskie Stowarzyszenie Czulent, Fundację Przestrzeń Kobiet oraz Fundację Jewish Community Centre przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
PATRONATY / MATRONATY:
Fundacja Feminoteka, http://feminoteka.pl
MultiKulti, http://multikulti.org.pl
Portal organizacji pozarządowych http://ngo.pl
Śląska Strefa Gender, http://gender.pl
Krytyka Polityczna, http://krytykapolityczna.pl
Portal społeczności żydowskiej http://jewish.org.pl
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, http://fodz.pl
Miesięcznik Midrasz, http://midrasz.pl
TVP Kraków, http://krakow.tvp.pl
Radio Krakow Małopolska, http://radiokrakow.pl
Żydowskie Stowarzyszenie CZULENT: http://czulent.pl
Fundacja PRZESTRZEŃ KOBIET: http://przestrzenkobiet.blox.pl
Jewish Community Centre Krakow: http://jcckrakow.org