Temat: Fraud i przestepstwa gospodarcze oraz korupcja

Korupcja to nie tylko oferowanie korzyści majątkowych w zamian za „załatwienie” określonej sprawy, to również wykorzystanie stanowiska służbowego do uzyskania prywatnych korzyści majątkowych.

Najczęściej spotykaną formą korupcji jest łapownictwo. W prawie karnym spotyka się dwie jego odmiany: aktywną i bierną. Łapownictwo aktywne jest rozumiane jako wręczanie łapówek i innych korzyści, a łapownictwo bierne – jako przekupstwo i przyjmowanie łapówek. Łapownictwo może przybrać formę przyjmowania i wręczania prezentów, pieniędzy, zaproszeń na imprezy wypoczynkowe, upustów cenowych i ofert specjalnych.

Zawsze wtedy, gdy ktoś wykorzystuje swoją funkcję lub pozycję by zaspokoić czyjeś oczekiwania, a w zamian za to otrzymuje jakieś nienależne korzyści, mamy do czynienia z korupcją.

Czy łapówka to tylko pieniądze?
Korzyść majątkowa to wszystkie dobra, których wartość można wyrazić w pieniądzach, np. przedmioty, świadczenia, darowizny, zawarcie korzystnej umowy, wygranie przetargu czy pożyczka na korzystnych warunkach (Art. 115 § 4 Kodeksu Karnego).

Korzyść osobista, natomiast, zaspokaja potrzeby niematerialne. Może nią być awans, stypendium zagraniczne, czy nawet odznaczenie państwowe.

Najczęściej myśląc o korupcji mamy na myśli przestępstwa w sferze publicznej, takie jak:
przekupstwo (łapownictwo), wykorzystywanie środków budżetowych i majątku publicznego do celów prywatnych lub osobistych korzyści, płatną protekcję, handel wpływami, nieprawidłowości dot. zamówień publicznych, kontraktów, koncesji czy decyzji sądów, świadome, niezgodne z prawem dysponowanie środkami z budżetu państwa i majątkiem, który jest dobrem publicznym, faworyzowanie, nepotyzm, kumoterstwo (np. przy obsadzaniu stanowisk publicznych albo w spółkach Skarbu Państwa.

Należy pamiętać jednak, że korupcja ma miejsce zawsze wówczas, gdy ktoś chce osiągnąć dla siebie jakiś cel i obiecuje, proponuje lub wręcza korzyść majątkową, osobistą lub inną kolejnej osobie po to by cel ten uzyskać – również w biznesie.
Nie jest ważne czy proceder ten odbywa się osobiście, czy z pomocą pośredników.

Przykłady korupcyjnych działań w sektorze prywatnym również można mnożyć: kierownik działu, który zatrudnia swoich krewnych poza przyjętymi procedurami rekrutacji (uprawia nepotyzm), pracownik firmy ubezpieczeniowej w zamian za otrzymaną łapówkę może sfałszować protokół szkód powypadkowych, kilku dyrektorów firm prywatnych może się umówić między sobą jakie składają oferty w jednym przetargu i która z tych firm wygra, szef działu zaopatrzenia może fałszować napływające oferty, tak, żeby zawsze wygrywała oferta firmy, w której pracuje jego żona…

Wszędzie tam, gdzie ktoś działa poza prawem, wykorzystując swoją pozycję i przyjmując albo ofiarowując korzyści, mamy do czynienia z korupcją.

Co więcej, za działanie korupcyjne uważa się nie tylko przyjęcie czy ofiarowanie korzyści, ale nawet samej jej obietnicy w zamian za „przysługę”. Karalne jest też przyjęcie dobra wynikającego z „umowy korupcyjnej” nawet jeśli się nie jest bezpośrednio zamieszanym w działanie.

Przykład ...

Zmowa i konflikt interesów
Zmowami zgodnie z art. 6 pkt 7 Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów są zakazane „porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym, polegające w szczególności na: uzgadnianiu przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu lub przez tych przedsiębiorców i przedsiębiorcę będącego organizatorem przetargu warunków składanych ofert, w szczególności zakresu prac lub ceny”.

Zmową więc jest każde porozumienie którejkolwiek ze stron przetargu bądź oferty, szczególnie dotyczące zakresu prac lub ceny, mające na celu wyeliminowanie konkurentów.

Nadużyciem, który często występuje wraz ze zmową jest konflikt interesów ...
...
http://test.renatabb.vot.pl/korupcja-i-lapownictwo-jak...