Temat: ENMA - Europejska Akademia Negocjacji i Mediacji
EUROPEJSKA AKADEMIA NEGOCJACJI I MEDIACJI
AKT RATYFIKACJI
projekt do negocjacji
słownik:
ENMA – Europejska Akademia Negocjacji i Mediacji,
ADR – alternatywne dla sądu sposoby rozwiązywania konfliktów,
negocjacje – opracowywanie, uzgadnianie i dotrzymywanie porozumień pomiędzy stronami,
mediacje – proces zarządzania konfliktem z udziałem bezstronnego mediatora, nastawiony na trwałe porozumienie,
consensus – zgodne i jednomyślne podejmowanie decyzji oparte na zaufaniu i zrozumieniu wszystkich stanowisk,
zasadę pomocniczości (subsydiarności) precyzuje Traktat o Unii Europejskiej w Maastricht z 1992 roku, na mocy którego określono, że Unia ma prawo działać tylko w interesie wszystkich państw wspólnoty i tylko w takich przypadkach, gdy dany kraj nie jest w stanie samodzielnie zrealizować postawionego zadania.
Mając na względzie potrzebę budowania zaufania i szacunku między ludźmi,
jak również doceniając znaczenie trwałości ich porozumień,
uwzględniając wagę zasady pomocniczości
która legła u podstaw integracji europejskiej,
w dniu poprzedzającym polską prezydencję w Unii Europejskiej
dajemy podstawę formalną Europejskiej Akademii Negocjacji i Mediacji – European Negotiation & Mediation Academy [ENMA] stanowiącej partnerskie i solidarne porozumienie polskich organizacji mediatorów, negocjatorów oraz rzeczników, a także osób i instytucji działających w sferze poradnictwa i ochrony praw człowieka.
Ratyfikujemy porozumienie zawarte stworzone przez Konwent Krajowego Centrum Mediacji w dniu 18 grudnia 2006 roku, będącego podstawą systemu kształcenia mediatorów i negocjatorów.
I. Celem Akademii jest tworzenie i doskonalenie standardów w zakresie zarządzania konfliktami, a także budowania i rozwijania stabilnej współpracy opartej na: zaufaniu, szacunku i pomocniczości.
Uznajemy, że państwo prawa wspierać powinno obywateli w ich inicjatywach zapewniających realizację ich potrzeb i aspiracji.
Pomocnicze państwo powinno zapewniać obywatelom:
możliwość zgodnego decydowania o sposobach rozwiązywania ich konfliktów,
a także wspierać ich w poszukiwaniu satysfakcjonujących rozwiązań,
które uwzględniać będą słuszne racje wszystkich stron konfliktów,
a w szczególności ochronę osób pokrzywdzonych i dzieci.
Dając podstawy prawne Akademii budujemy obywatelski fundament wymiaru sprawiedliwości, który powinien być wykonywany także za pomocą instytucji negocjacji i mediacji, jak również pozostałych - alternatywnych wobec sądu – sposobów zapobiegania i rozwiązywania konfliktów [ADR].
II. Dla realizacji celów Akademii będziemy:
A. promować Polską Normę ADR proklamowaną 28 marca 2011 roku,
B. budować podstawy Misji Dobrej Woli – jako trwałego programu konstruktywnego zaangażowania mediatorów, negocjatorów i innych specjalistów ADR w konflikty społeczne,
C. promować wspólne standardy kształcenia mediatorów, negocjatorów i innych specjalistów ADR, jak również innych programów kształceniowych służących realizacji celów Akademii,
D. dążyć do doskonalenia podstaw prawnych regulujących udział obywateli i organizacji obywatelskich w wymiarze sprawiedliwości.
III. Akademia działa w oparciu o consensualne procesy decyzyjne uwzględniające zrozumienie stanowisk wszystkich podmiotów tworzących Akademię, a także solidarne, konstruktywne i partnerskie współdziałanie. Spory rozwiązywane będą zgodnie z Normą ADR proklamowaną 28 marca 2011 roku.
IV. Strukturę Akademii określi Konwent składający się z przedstawicieli każdej organizacji ratyfikującej porozumienie. Udział nowych członków w Akademii jak również w jej strukturze wynika z zaproszenia sformułowanego przez Konwent oraz ratyfikacji dotychczasowych porozumień przez nowe podmioty.
V. Akademia realizować będzie swoje cele poprzez programy dokumentowane w Protokołach, precyzujących zgodność podejmowanych inicjatyw z celami Akademii,
a także:
- cele i sposoby realizacji,
- zadania,
- oczekiwane efekty,
- sposoby zaangażowania Akademii i jej poszczególnych podmiotów.
VI. Podmiot tworzący Akademię, zyskuje status Członka Akademii.
Członek Akademii może odmówić udziału w Protokole o którym mowa w pkt V, potwierdzając to Notą skierowaną do Konwentu, a wyłączeniem Protokołu Nr 1 – który stanowi statut regulujący kwestie prawne Akademii. Protokoły wraz z Raportami Monitorującymi oraz Raportami Końcowymi włączane będą do Księgi Współpracy Akademii.
W dniu 30 czerwca 2011 roku
PROTOKÓŁ 1
REGULAMIN EUROPEJSKIEJ AKADEMII NEGOCJACJI I MEDIACJI
stowarzyszenia zwykłego
PROTOKÓŁ 2
STATUT EUROPEJSKIEJ AKADEMII NEGOCJACJI I MEDIACJI
PROTOKÓŁ 3
POLSKA PREZYDENCJA W UNII EUROPEJSKIEJ - NORMA ADR
PROTOKÓŁ 4
KRAJOWE STOWARZYSZENIE MEDIATORÓW W POMOCNICZYM PAŃSTWIE PRAWA