konto usunięte

Temat: Polska jak Szwajcaria. Oto mapa nierówności dochodowych w...

Polska jak Szwajcaria. Oto mapa nierówności dochodowych w Europie.

W 2017 r. wskaźnik udziału w kwintylach dochodów w Unii Europejskiej wynosił 5,1 - wynika z opublikowanych kilka dni temu danych Eurostatu. W Polsce nierówności dochodowe liczone według tego samego wskaźnika były na takim samym poziomie, jak w Szwajcarii. W ubiegłym roku luka w zarobkach jeszcze się zmniejszyła.



Obrazek


Sposób, w jaki dochód i bogactwo są dystrybuowane w społeczeństwie, określa zakres, w jakim jednostki mają równy dostęp do towarów i usług wytwarzanych w gospodarce narodowej. Ważną miarą nierówności w społeczeństwie jest stosunek całkowitego dochodu uzyskanego przez 20 proc. najbogatszej ludności do dochodu otrzymywanego przez 20 proc. najbiedniejszej ludności, znany jako wskaźnik udziału w kwintylach dochodów, który jest jest podstawowym miernikiem podziału dochodu. Co to oznacza? Jeżeli na przykład współczynnik S80/S20 - jak inaczej nazywany jest wspomniany wskaźnik - wynosi 6, oznacza to, że ludzie na szczycie skali dochodów zarabiają średnio sześć razy więcej niż osoby z najniższymi zarobkami.

Eurostat podał, że w całej Unii Europejskiej w 2017 r. wskaźnik udziału w kwintylach dochodów był na poziomie 5,1.

>>> Czytaj też: Nieprawidłowości w NBP: Premie, niegospodarność i wynagrodzenia dyrektorów

Wśród państw członkowskich najniższe nierówności dochodów liczone w oparciu o ten wskaźnik zanotowano w Czechach i Słowenii. W tych dwóch państwach w 2017 r. średnie dochody w grupie najlepiej zarabiających były 3,4 razy wyższe niż średnio zarabiali pracownicy najniżej opłacani. Za nimi znalazły się trzy inne państwa członkowskie o wskaźnikach poniżej 4: Finlandia (3,5), Słowacja (3,5) i Belgia (3,8).

Natomiast największe nierówności w dochodach były w Bułgarii (8,2) i na Litwie (7,3). Kolejne państwa ze współczynnikiem S80/S20 powyżej 6 to: Hiszpania (6,6), Rumunia (6,5), Łotwa (6,3) i Grecja (6,1).

W Polsce nierówności dochodowe są na poziomie porównywalnym z Cyprem, Irlandią oraz bogatą Szwajcarią, która formalnie nie należy do UE. W 2017 roku w tych czterech państwach współczynnik S80/S20 wynosił ok. 4,6, co plasowało te kraje w połowie stawki, nieco poniżej średniej dla całej Wspólnoty.
...
http://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-art...