Justyna  Morawska-Płoskon ka

Justyna
Morawska-Płoskon
ka
Specjalista ds.
Projektów
Badawczych,
Jagiellońskie
Centr...

Temat: Twój BIZNES po biotechnologii

Olbrzymi potencjał naukowo-badawczy sektora biotechnologii, dobrze wyszkolony personel i zachęty inwestycyjne dla projektów biotechnologicznych to przesłanki świadczące o dużych możliwościach sektora polskiej biotechnologii. O rozwoju branży, jak i jej rosnącej popularności, świadczyć może także wzrastająca z roku na rok liczba studentów kierunków związanych z biotechnologią.
Dzięki projektom edukacyjnym i rozwojowym, ukierunkowanym na zwiększenie świadomości naukowców poprzez umiejętność budowania relacji biznesowych, Polska mogłaby pretendować do roli jednego z najbardziej liczących się w skali Europy potentatów w tej dziedzinie. Od czasu rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe kraje członkowskie, ugruntowane firmy na rynku farmaceutycznym coraz częściej spoglądają na Europę Środkowo-Wschodnią,
w poszukiwaniu partnerów dla usług zleconych na przedklinicznym etapie opracowywania nowych leków. Ta część Europy posiada wysoce rozwiniętą infrastrukturę oferującą pakiet usług zleconych. Jednym z krajów wzbudzających spore zainteresowanie jest właśnie Polska, gdzie Kraków pełni rolę naukowej stolicy – twierdzi Nicolas Beuzen, CSO, wiceprezes Selvita S.A.
Ważnym elementem wpływającym na uzyskanie sukcesu w bio-biznesie jest umiejętność płynnego dostosowania się do warunków rynkowych i zdolność do odkrywania nisz. Zgodnie ze wskazaniami specjalistów, działaniem, które zapewniłoby sukces jest przygotowanie odpowiedniej, unikalnej a przede wszystkim innowacyjnej oferty firmy. Dzięki temu przedsiębiorstwo będzie posiadać solidne fundamenty, które to staną się podstawą do budowania przewagi konkurencyjnej pomiędzy już istniejącymi przedsiębiorstwami.
Katarzyna Grużewska, kierownik laboratorium badawczo-wdrożeniowego Oceanic S.A., zachęca do rozwijania się w dziedzinach dotychczas słabo wykorzystywanych, które nie zostały jeszcze zalane przez konkurencję, gdzie zaistnienie w branży wydaje się bardziej oczywiste: nisza rynkowa może być doskonałą koncepcją na prowadzenie biznesu. Dzięki swojej konsekwencji i upartemu trwaniu w niszowym segmencie mogliśmy stać się ekspertami z zakresu alergii.
Podobną postawę wykazują inni eksperci z branży. Magdalena Rzeszotalska, p.o. Dyrektor Public Relations Polpharma S.A. twierdzi, że dzięki wdrożeniom innowacji procesowych i technologicznych firma stale podnosi efektywność swego działania będąc jednym z liderów na polskim rynku.
Jednakże, aby można było wzbogacać ofertę polskiej branży biotechnologicznej o innowacyjne oferty należy wzmocnić działania na rzecz uświadomienia środowisku naukowemu konieczności i sposobów wykorzystania drzemiącego w nim potencjału.
By sprostać oczekiwaniom gospodarki i przyczynić się do zwiększenia szans rozwoju polskiego sektora life science, konsorcjum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Jagiellońskiego Centrum Innowacji Sp. z o.o. przygotowało unikalny program studiów podyplomowych sprofilowany pod kątem zarówno zagadnień związanych z biznesem jak i biotechnologią.
„Pomysł na utworzenie interdyscyplinarnych studiów podyplomowych dotyczących przedsiębiorczości w naukach przyrodniczych (life science) zrodził się jako potrzeba czasów – mówi dr Tomasz Panz, adiunkt na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Od lat obserwujemy losy absolwentów biotechnologii i widzimy jak wielu z nich niestety opuszcza Polskę. Z punktu widzenia naszego kraju to marnotrawstwo – zdolni, świetnie wykształceni ludzie nie znajdują swojej niszy zawodowej na miejscu.” – dodaje dr Panz.
Ideą studiów podyplomowych „Biznes w biotechnologii” jest wykształcenie grupy menedżerów, czy też naukowców przygotowanych do prowadzenia działalności gospodarczej zorientowanej na transfer technologii i komercjalizację badań naukowych. Studia mają na celu promocję przedsiębiorczości branży life science, motywować do zakładania nowych firm.
Inicjatywy zmierzające do uruchamiania nowych kierunków studiów będących połączeniem interdyscyplinarnych dziedzin nauki są w Polsce rzadkością. Jednakże dr Panz uważa, że przedsięwzięcie to ma ogromną szansę powodzenia z uwagi na zapotrzebowanie na nowatorskie firmy w skali kraju.