Bartosz
M.
Ekonomista
transportu
pasażerskiego
Temat: Publikacje zagraniczne - prośba o wskazówki
Witam,Pomalutku przymierzam się do napisania czegoś za granicę i trochę mnie zaniepokoiła "informacja wstępna", umieszczona przed jednym z tekstów opublikowanym w czasopiśmie z JCR, że tekst siedział w redakcji ponad 11 miesięcy. Ale nie w tym jest rzecz - mam kilka pytań natury praktycznej:
1. Czy warto/wypada wysyłać ten sam tekst do kilku różnych czasopism czy raczej tego nie robić?
2. Na ile "dobrze widziane" jest swoiste przeskanowanie wcześniejszych numerów (ile lat wstecz?) czasopisma, do którego się aplikuje, pod kątem publikowanej tematyki?
3. Na ile "dobrze widziane" jest stosowanie porównań międzynarodowych? Zasadniczo chcę bazować na polskich przykładach i przeprowadzić badania w kraju (badana zbiorowość jest na tyle zróżnicowana wewnętrznie, że pozwala na wyciągnięcie stosownych wniosków), jednak czy warto odnosić się w tekście np. do doświadczeń zagranicznych (przy czym dotąd nie znalazłem informacji, by badania tego typu, jakie chcę podjąć były gdziekolwiek przeprowadzane)?
4. Czy są jakieś uniwersalne wskazówki dotyczące bibliografii? Tak się składa, że trzon publikacji planuję oprzeć o badania ankietowe określonej grupy podmiotów (z założenia przegląd zupełny, choć nie mogę wykluczyć, że część respondentów nie odpowie na pytania) i w zasadzie bibliografia nie jest mi w ogóle potrzebna (temat jest nowy i dotąd nie był analizowany w proponowany przeze mnie sposób), stąd pytanie, czy jej brak dyskwalifikuje publikację, czy raczej szukać czegoś "na siłę"?
5. No i wreszcie pytanie, czy przesyłać od razu cały tekst czy też zrobić najpierw badanie gruntu w sensie wysłania jakiegoś konspektu z zapytaniem, czy redakcja jest zainteresowana tematyką? To drugie wyjście mogłoby być dobre, gdyby wysłać taką "zajawkę" do kilku różnych redakcji...
Będę wdzięczny za wszelkie informacje.