Temat: przypisy

Witam wszystkich. Proszę o pomoc w zakresie poprawności przypisów w pracy doktorskiej.
Mam problem ogólnie z pracami zbiorowymi i komentarzami do ustaw :

1)w rozdziale przyjąłem ten sam system klasyfikacji/grupowania podrozdziałów za komentarzem do ustawy:

Klasyfikacja za: Podatek dochodowy od osób prawnych.2009, pod red. Marciniuk J., Wydawnictwo C.H.Beck, Warszawa 2009, s. 395 i nast.

2) odnoszę się do artykułu, który był w księdze pamiątkowej pod czyjąś redakcją, napisałem: ???

Błaś A., Zasada zaufania obywatela do państwa, w: Księga Jubileuszowa Profesora Marka Mazurkiewicza pod red. R.Mastalskiego „ Studia z dziedziny prawa finansowego, prawa konstytucyjnego i ochrony środowiska, s. 205

3) drugi podobny:
Nykiel W., Zwolnienie i ulgi podatkowe a konstrukcja podatku (wybrane zagadnienia), w Księga Pamiątkowa ku czci profesora Apoloniusza Kosteckiego „Studia z dziedziny prawa podatkowego”, TONiK „Dom Organizatora”, Toruń 1998, s.175

4) jak się odnieść do komentarza praktycznego w Vademecum Doradcy Podatkowego (w programie komputerowym Wolters'a)?

Por. R.Pioterczak, Podatek u źródła – charakterystyka, Wolters Kluwer, Vademecum Dorady Podatkowego Komentarz Praktyczny.

i jak do tych 4 rzeczy zrobic dalej op.cit.? w szczególności czy skracam tytułu ustawy czy autora komentarza? oraz czy skracam autora artykułu i jego nazwę? czy całość robię inaczej?

proszę o pomoc;)
Adam Bulandra

Adam Bulandra doktor nauk
prawnych, radca
prawny

Temat: przypisy

proszę prosić o pomoc promotora, co uniwesytet (lub wydział) to obyczaj...

konto usunięte

Temat: przypisy

Piotrze,
rzeczywiście trudno Ci pomóc, bo nie wszędzie używa się nadal przypisów dolnych. Ja powołując się na autora w tekście wpisuję (Kowalski, 2010), a w bibliografii szczegółowy zapis. Wtedy opcity w ogóle nie występują. Bazuję na zapisach APA stosowanych np. przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Odnośnie Twojego punktu 2 i 4, to brakuje roku. Jeśli korzystałeś z zapisu zamieszczonego na www, to trzeba podać datę odszukania wyniku.

Powodzenia.
Zbigniew W.

Zbigniew W. asystent, Wydział
Prawa i
Administracji UŁ
Zakład Krymina...

Temat: przypisy

Faktycznie, różne zwyczaje są na różnych wydziałach i w różnych dziedzinach. Często obecnie pojawia się to wskazywane Kowalski, 2010, ale w naukach prawnych jest ono bardzo rzadko stosowane.
W przykładzie 1. jest podstawowy błąd, bowiem jeżeli powołujemy się na pracę zbiorową, gdzie jest wskazane, kto napisał poszczególne rodziały, to nalezy powolać się na konkretnego autora. W 2. i 4. brakuje miejsca i roku wydania, 3. jest prawidłowa, przy czym najczęściej chyba stosuje się [w:]
Op.cit najlepiej stosować, kiedy powołujemy się na jedną pracę danego autora, wtedy w kolejnym przypisie używamy np. W. Nykiel, op.cit, s. 175, ale jeżeli mamy więcej opracowań danego autor, to chyba lepiej W.Nykiel, Zwolnienie..., s. 175.
Możesz też kierować się poradnikami wydawniczymi, np. Woltersa http://www.wolterskluwer.pl/UserFiles/File/dla%20autor...

Ważna jest konsekwencja, aby w całej pracy robić przypisy wg. tego samego klucza.
A najlepiej weź jakąś pracę naukową swojego promotora lub kierownika katedry, w miarę świeżą, bo zwyczaje się zmieniają, zobacz jak robi przypisy i się wzoruj.

Temat: przypisy

Przypisy to skomplikowana sprawa. Raz ze względu na to, o czym już wspomniano - rzeczywiście obyczaje są przeróżne. Dwa - norma, która to reguluje, daje duże pole do interpretacji i dopuszcza wiele wariantów. Osobiście polecam zajrzeć do podręcznika p. Marioli Antczak i Anny Nowackiej, które w bardziej przystepny sposób, niż twórcy PN-ISO 690:2002, tłumaczą co i jak. http://www.ebib.info/content/view/2101/164/

Konieczne jest wybranie jednego wariantu i konsekwentne jego stosowanie.

PozdrawiamPaulina Majewska edytował(a) ten post dnia 25.09.10 o godzinie 09:13

Temat: przypisy

dzięki za pomoc. Rok faktycznie uzupełnię.



Wyślij zaproszenie do