Temat: Przewód doktorski, seminarium, studia- jaka różnica?
Coś na ten temat już było, ale:
Seminarium doktoranckie jest to odpowiednik seminarium magisterskiego czy licencjackiego, na którym spotykają się doktoranci, niezależnie od ich statusu, z prowadzącym seminarium (najczęściej opiekunem naukowym w ramach doktoratu, czy też promotorem). Przepisy nie wproiwadzają obligum seminarium dla uzyskania stopnia naukowego doktora. Często wygląda tak, że na takich seminariach są osoby zatrudnione (asystenci), doktoranci ze studiów doktoranckich oraz wolni strzelcy, nie związani z uczelnią.
Bywa tak, że np. Profesor X prowadzi seminarium doktoranckie na uczelni Y, ale na tej uczelni nie będzie przeprowadzany przewód doktorski, ze względu na brak uprawnień do nadawania stopnia dr, tylko będzie przeprowadzany na uczelni Z.
Studia doktoranckie są to studia III. stopnia. Dzielą się na studia stacjonarne i niestacjonarne. Na studiach stacjonarnych bywają dwa rodzaje miejsc - stypendialne i niestypendialne.
Ustawa także nie wprowadza obligum ukończenia studiów doktoranckich do uzyskania stopnia dr.
Przewód doktorski jest to pojęcie z ustawy o stopniach i tytułach naukowych, tzn. pewna zorganizowana prawnie procedura, zmierzająca do nadania stopnia doktora, w której są pewne czynności: wszczęcie przewodu i powołanie promotora, powołanie komisji do przeprowadzenia egzaminów, przeprowadzenie egzaminów, powołanie recenzentów, dopuszczenie do publicznej obrony, obrona oraz nadanie stopnia dr. Niezależnie od statusu "doktoranta" tzn. doktoranta ze studiów stacjonarnych albo niestacjonarnych, pracownika czy wolnego strzelca każdy musi przejść przez tę procedurę.
Dla osoby nie siedzącej w temacie faktycznie można się pogubić, żaden wstyd.