Radosław
K.
Retail | Konsulting
| Marketing & PR &
EB
Temat: Doktor a doktor habilitowany - rożnice ustawowe a praktyka
Dz.U. 2003 nr 65 poz. 595Ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki
Na bieżaco zacytuję tu zwłaszcza artykuł 13 i 17 odnoszące się do stopnia doktora i habilitacji:
Art. 13.
1. Rozprawa doktorska, przygotowywana pod opieką promotora, powinna stanowić oryginalne rozwiązanie problemu naukowego lub artystycznego oraz wykazywać ogólną wiedzę teoretyczną kandydata w danej dyscyplinie naukowej lub artystycznej, a także umiejętność samodzielnego prowadzenia pracy naukowej lub artystycznej.
2. Rozprawę doktorską może stanowić praca projektowa, konstrukcyjna, technologiczna lub artystyczna, jeżeli odpowiada warunkom określonym w ust. 1.
3. Rozprawę doktorską może także stanowić samodzielna i wyodrębniona część pracy zbiorowej, jeżeli wykazuje ona indywidualny wkład kandydata, odpowiadający warunkom określonym w ust. 1.
W pewnien sposób rozstrzyga to moje dotychczasowe wątpliwości nad koniecznością "wkładu naukowego doktoratu w rozwój nauki", o kótrym to dopiero jestmowa w przypadku habilitacji. Oto cytat z Art.17
Art. 17.
1. Rozprawa habilitacyjna powinna stanowić znaczny wkład autora w rozwój określonej dyscypliny naukowej lub artystycznej.
2. Rozprawę habilitacyjną może stanowić powstałe po uzyskaniu stopnia doktora dzieło, opublikowane w całości lub zasadniczej części, albo jednotematyczny cykl publikacji.
3. Rozprawę habilitacyjną może stanowić zrealizowane oryginalne osiągnięcie projektowe, konstrukcyjne, technologiczne lub artystyczne, jeżeli spełnia wymaganie określone w ust. 1.
4. Rozprawę habilitacyjną może stanowić część pracy zbiorowej, jeżeli opracowanie wydzielonego zagadnienia jest indywidualnym wkładem osoby ubiegającej się o nadanie stopnia doktora habilitowanego, odpowiadającym wymaganiu określonemu w ust. 1.
5. Obowiązek publikacji nie dotyczy rozprawy habilitacyjnej, której przedmiot jest objęty tajemnicą państwową.
Tak więc kandydat na habilitację musi mieć:
1. znaczny dorobek naukowy (Art.16 "znaczny dorobek naukowy lub artystyczny, a ponadto przedstawiła rozprawę habilitacyjną"
2. wnosi znaczny wkład w rozój określonej dyscypinky naukowej.
itd.
Przyznam, że w świetle różnych opinii, które słyszałem na studium doktoranckim, mam wrażenie, że wielu myli stopień doktora z doktorem habilitowanym (wg. wymogów ustawowych) - w każdym razie odmiennie na to patrzy.
A co Wy o tym sądzicie ? Jak określić odmienność "oryginalnego rozwiązanie problemu naukowego" od "znacznego wkładu w rozwój dziedziny" ?
Może znacie jakieś przykłady tematów, kótre kwalifikują się na dr a które na hab ? Szczególnie interesują mnie z zarządzania.
Pozdr.
RadekRadosław K. edytował(a) ten post dnia 13.03.08 o godzinie 09:02