konto usunięte

Temat: czy uważacie , ze powinno przyjmować sie na studia...

Inna rzecza czy duzo ludzi przekracza granice nauki scisle/przyrodnicze - humanistyczne.

Wydaje mnie sie, ze znacznie ciezej jest przeniesc sie z powiedzmy starocerkiewnoslowianskiego do chemii alkenow podczas gdy przejscie z prawa karnego do orientalistyki jest byc moze porownywalne ze zmiana z fizyki jadrowej do astronomii. Zreszta nie wiem, byc moze rownie trudno byloby mnie zajac sie filozofia jak komus z tamtej strony biochemia.Marcin B. edytował(a) ten post dnia 15.03.11 o godzinie 23:10

konto usunięte

Temat: czy uważacie , ze powinno przyjmować sie na studia...

A czy nie lepiej pozostawić to do uznania komisji rekrutacyjnej? ;P
Ewa S.

Ewa S. Doktorant, UWM

Temat: czy uważacie , ze powinno przyjmować sie na studia...

Ja mam wykształcenie przyrodnicze i nie uważam żeby problemem było połączenie tego z naukami technicznymi. Istnieje masę kierunków bardzo interdysyplinarnych i nie można nikogo z zasady ograniczać posiadanym tytułem. Ja skończyłam oceanografię, ale specjalizuję się w systemach GIS co bezpośrednio łączy mnie z geografią, geodezją, leśnictwem, ochroną środowiska itp. Myślę, że z filozofią i sztuką również :)
Jak kolega powyżej uważam, że po to są egzaminy i komisje rekrutacyjne żeby o tym decydować. Jesli ktoś się zgodzi na prowadzenie takiego studenta jako opiekun naukowy i znajdzie wspólny temat to dlaczego nie?
Kto ma pisać akty prawne dotyczące medycyny, geodezji, rolnictwa, etc. jak nie specjaliści z tych dziedzin? Skąd student prawa będzie wiedział jakie dopuszczalne dawki azotu powinno się stosować na polu, albo kiedy i jak wykaszać łąki?
Dorota Riegert

Dorota Riegert dr inż. Dorota
Riegert, doktor
inżynierii
materiałowej, p...

Temat: czy uważacie , ze powinno przyjmować sie na studia...

Moim zdaniem osoby idące nie muszą mieć kierunkowego wykształcenia, bo w tej chwili jest prowadzonych tak wiele projektów interdyscyplinarnych, że nawet wskazane byłaby znajomość wiedz z co najmniej kilku dziedzin. Ja na przykład skończyłam Inżynierię Materiałową, robię tu też doktorat, ale z tematyki bardzo powiązanej z archeologią... Gdybym miała skończoną archeologię albo chociaż jej część - licencjat - to byłoby mi sto razy łatwiej niż obecnie, gdy muszę przewertować setki książek i czasopism żeby zaznajomić się z tematyką archeologiczną. I jest to jeden przykład z bardzo wielu...
Także nie generalizowałabym aż tak tego tematu...
Marcin Karolczak

Marcin Karolczak Młodszy inżynier do
spraw walidacji

Temat: czy uważacie , ze powinno przyjmować sie na studia...

Moim zdaniem osoby chcące robić doktorat, poza wyższym wykształceniem czyli warunkiem koniecznym do podjęcia studiów doktoranckich nie powinny mieć blokowane tej drogi. Nie powinno być ŻADNYCH ograniczeń. Jeżeli ktoś chce poświęcić 4-5 lat swojego życia na wystrzelenie swego ego w kosmos, a później pracę za mniej niż średnią krajową, czemu nie. Tutaj marnują czas tylko zainteresowani, nikt więcej.
Zbigniew W.

Zbigniew W. asystent, Wydział
Prawa i
Administracji UŁ
Zakład Krymina...

Temat: czy uważacie , ze powinno przyjmować sie na studia...

Są wypadki, kiedy robienie doktoratu przez osoby z innym wykształceniem na prawie jest jak najbardziej uzasadnione. Pamiętajmy, że nauki prawne, są wbrew pozorom bardzo szerokie.
Przykładowo kryminalistyka. Tu od wykształcenia prawniczego bardziej przydatne jest inne wykształcenie, np. biologia, chemia, mechanika etc. Kryminalistyka, jako nauka pomocnicza przede wszystkim do postępowania karnego, jest nauką prawną, a doktoraty z niej robi się na prawie, choć de facto nauką prawną, ze względu na przedmiot badawczy nie jest. Stąd też robią z powodzeniem doktoraty na wydziałach prawa, z innym wykształceniem, zatrudnieni np. w laboratoriach kryminalistycznych.
Podobnie ma się sprawa ma z kryminologią, blisko związaną z takimi dziedzinami jak socjologia, czy też psychologia.
Także np. historyki i teoretyki prawa.
Znam też osoby, które z racji wieloletniego doświadczenia związanego z prawem, pomimo braku kierunkowego wykształcenia w tym zakresie, są w stanie zrobić doktorat z nauk prawnych.

konto usunięte

Temat: czy uważacie , ze powinno przyjmować sie na studia...

Jestem po psychologii (mgr), a doktorat robiłam z nauk ekonomicznych. Praca ma charakter interdyscyplinarny, więc myślałam, że to bez różnicy.

Miałam spore trudności ze zdaniem egzaminu z ekonomii, z nadrobieniem samodzielnie wiedzy z całej dziedziny, z uekonomicznieniem pracy. A teraz z doktoratem nauk ekonomicznych ta ekonomia zawsze będzie się za mną ciągnęła, choćby przy habilitacji.

Z tą wiedzą jaka mam, uważam, że powinnam była robić doktorat w swoim macierzystym kierunku.



Wyślij zaproszenie do