Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Dyskalkulia - jak objawia się „dysleksja matematyczna”?
Dyskalkulia to zaburzenie polegające na posiadaniu charakterystycznych trudności z prowadzeniem obliczeń matematycznych. Dzieci z tą przypadłością borykają się z problemami w nauce, których pomimo usilnych starań nie są w stanie skorygować. Jakie czynniki mogą wpływać na wystąpienie dyskalkulii u dziecka? Jakiego typu zachowanie może zaniepokoić rodziców i skłonić do przeprowadzenia testu na dyskalkulię? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.Dyskalkulia jest przypadłością, o której coraz częściej mówi się publicznie. Niestety temat zaburzeń tego rodzaju wciąż nie jest odpowiednio rozpowszechniany. Świadczy o tym już sam fakt, że około 99% osób z dyskalkulią nie zdaje sobie sprawy z tego, że kwalifikuje się do grona osób cierpiących na tę przypadłość.
Wady wymowy – najczęstsze wady wymowy, z którymi borykają się dzieci
13. tydzień ciąży – jak zmienia się dziecko i jakie badania należy wykonać w 13. tygodniu ciąży?Dyskalkulia jest uciążliwa nie tylko w dzieciństwie, w okresie nauki, ale również w życiu dorosłym. Kwestie związane z logicznym myśleniem, liczeniem czy odczytywaniem godzin z tarczy zegara są nierozerwalną częścią codziennych obowiązków, z którym przychodzi mierzyć się każdemu człowiekowi. Warto dodać, że nie jest uwarunkowana brakiem motywacji, chęci do nauki tudzież warunkami pracy. Jej przyczyn należy upatrywać w podłożu genetycznym. Jest również zjawiskiem współwystępującym wraz z dysleksją, czyli zaburzeniem, polegającym na trudnościach w pisaniu i czytaniu.
Główne objawy dyskalkulii
Dyskalkulia określana jest często jako dysleksja matematyczna. Dotyczy problemów z prowadzeniem obliczeń arytmetycznych, logicznym myśleniem, orientacją przestrzenną oraz interpretacją zadań i poleceń matematycznych. Wykrywana jest najczęściej wraz z rozpoczęciem nauki, u dzieci w wieku szkolnym. Trudności pojawiają się nawet w mało skomplikowanych zadaniach, obejmujących podstawowe umiejętności, takie jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Dzieci z dyskalkulią bardzo często mylą również cyfry, nie rozróżniają znaków i symboli matematycznych, odczuwają trudności z rozróżnianiem figur geometrycznych oraz ich rysowaniem. Dysleksja matematyczna często objawia się również poprzez widoczne problemy w nauce tabliczki mnożenia. Uczniowie cierpiący na tę przypadłość wykazują także trudności z szeregowaniem liczb „od najmniejszej do największej” oraz posiadają trudności z orientacją w terenie.
Rodzaje dyskalkulii ...
Dyskalkulia werbalna – inaczej słowna.
Dyskalkulia leksykalna – brak zdolności odczytywania znaków, symboli, cyfr i numerów.
Dyskalkulia graficzna – nieumiejętność zapisania cyfr, liczb i symboli matematycznych.
Dyskalkulia wykonawcza – problemy ze wskazaniem co jest większe, mniejsze lub równe. Problem dotyczy nie tylko działań, ale i porównywania przedmiotów
Dyskalkulia pojęciowo-poznawcza – niepoprawności występujące przy myśleniu abstrakcyjnym, które wykorzystywane jest między innymi przy wykonywaniu obliczeń w pamięci.
Dyskalkulia operacyjna – brak zdolności do rozwiązywania zadań matematycznych, pomimo znajomości zasad, poprawnego zapisywania i odróżniania liczb i znaków
Nieleczona dyskalkulia jest przypadłością, która skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie.
Jak rozpoznać dyskalkulię?
Jeżeli dziecko wykazuje trudności związane z prowadzeniem obliczeń matematycznych bądź mimo nauki i czasu spędzonego na ćwiczeniach nie odnosi postępów w nauce, należy udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej w celu przeprowadzenia testu na dyskalkulię. W trakcie diagnozowania zaburzenia, przydatne są: testy inteligencji, testy zdolności specyficznych oraz testy umiejętności szkolnych. Wczesna diagnoza dziecka pozwoli na wdrożenie odpowiednich, dopasowanych do dziecka ćwiczeń, które umożliwią mu pracę nad niwelowaniem objawów zaburzenia.
https://www.onet.pl/styl-zycia/onetdziecko/dyskalkulia-...