konto usunięte

Temat: 10 JUBILEUSZOWY FESTIWAL FILMÓW LATYNOAMERYKAŃSKICH

10. Festiwal Filmów Latynoamerykańskich
28 maja – 18 czerwca


Warszawa (Kino Muranów, Kinoteka, kinoLAB) 28 maja - 3 czerwca
Poznań (kino Muza) 31 maja - 3 czerwca
Łódź (Kino Charlie) 2-5 czerwca
Kraków (Kino Pod Baranami) 5-8 czerwca
Katowice (Kino Światowid) 8-11 czerwca
Wrocław (Kino Warszawa) 11-14 czerwca

Odbywający się cyklicznie od 2000 roku Festiwal Filmów Latynoamerykańskich na stałe wpisał się do kalendarza najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce. Celem imprezy jest popularyzacja dorobku filmowego i kultury krajów Ameryki Łacińskiej, które cieszą się uznaniem na całym świecie.
Tegoroczny 10. Festiwal Filmów Latynoamerykańskich jest szóstą ogólnopolską edycją imprezy, która będzie miała miejsce w kilku miastach w Polsce (m.in. Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku).

Założeniem imprezy jest prezentacja wszystkich wartościowych form filmowych, od kasowego kina rozrywkowego po dzieła autorskie i eksperymentalne.

Główną część festiwalowego programu stanowi sekcja konkursowa Nowe Kino Ameryki Łacińskiej. Składają się na nią najciekawsze filmy z ostatnich lat, w większości nie pokazywane wcześniej w Polsce. Podobnie jak w ubiegłych latach filmy te konkurować będą o Nagrodę Publiczności oraz o Nagrodę Krytyki przyznawaną przez dziennikarzy miesięcznika KINO.
Inne cykle festiwalu to m.in.: Klasyczne Filmy Latynoamerykańskie (prezentujący uznane arcydzieła wielkich mistrzów, które zrewolucjonizowały kino latynoskie), retrospektywa filmów kubańskiego dokumentalisty Santiago Álvareza (m.in. Now; Ciclón, Hanoi, martes; 79 primaveras; Hasta la victoria sempre; De America soy hojo y a elle me debo) oraz filmy pełnometrażowe o muzyce latynoskiej.


Obrazek


Wydarzeniem Festiwalu będzie pokaz specjalny znakomitego niemego filmu brazylijskiego Limite (1931) w reżyserii Mária Peixoto z muzyką na żywo. Pokaz podczas 10. FFLA będzie polską premierą tego filmu.

Od lat festiwal gromadzi w kinach przedstawicieli różnych środowisk związanych z kulturą filmową oraz rozmaitymi dziedzinami nauki. Rokrocznie organizowane jest Cine Fórum - cykl spotkań z wybitnymi znawcami Ameryki Łacińskiej przygotowany we współpracy z Instytutem Cervantesa. Spotkania ze znawcami problematyki latynoamerykańskiej przybliżają publiczności ten odległy i jakże fascynujący kontynent, stanowiąc doskonałe uzupełnienie projekcji filmowych.

W poprzednich edycjach FFLA w Cine Forum wzięli udział m.in. latynoamerykanista prof. Andrzej Dembicz, dziennikarz i ambasador RP w Chile Daniel Passent, dziennikarz, ambasador RP w Urugwaju Jarosław Gugała, dziennikarz i pisarz Artur Domosławski, tłumacze: Carlos Marrodán Casas, Filip Łobodziński i Tomasz Pindel, a także przedstawiciele filmowego świata latynoamerykańskiego: Silvio Caiozzi (Chile), Carlos Sorín (Argentyna), Hector Orozco (Meksyk), Franco de Peña (Wenezuela/Polska). W ubiegłym roku gościliśmy tłumaczkę literatury latynoamerykańskiej (przede wszystkim dzieł Isabel Allende i Julia Cortázara), Martę Jordan oraz socjologa i latynoamerykanistę Mariusza Malinowskiego, a także twórcę festiwalu Planete Doc Review, Artura Liebharta.

Więcej informacji wkrótce na http://manana.pl

Zapraszamy!