Temat: O zarobkach w liscie motywacyjnym/cv

Czesc

Macie może jakieś doświadczenie czy własne czy ze słyszenia - można w liscie motywacyjnym/CV umieszczać informacje o oczekiwaniach finanowych ?

Szukam pracy i rozsyłam CV po całym kraju. Troche mnie martwi co będzie jeśli zaproszą mnie na rozmowę 800 km, a na miejscu się okaże że stawke mają taką za którą nawet nie wynajmę mieszkania
Marcin Gwiszcz

Marcin Gwiszcz Mile widziane oferty
pracy serwisanta
sprzętu
medycznego,...

Temat: O zarobkach w liscie motywacyjnym/cv

W Polsce nie można :)

Ok 5 takich cv wysłałem i zawsze było to źle rozumiane.
Zazwyczaj podawałem dopiero po kontakcie telefonicznym.
I tak proponuje robić.

Jeśli chodzi o twój teren - Kraków. Proponuje złożyć CV do : selvita, westling, jci.
Eit - Wrocłąw.
Nigdy nie wiesz co spotkasz z drugiej strony Polski.

konto usunięte

Temat: O zarobkach w liscie motywacyjnym/cv

Dlaczego nie można? Owszem można.
A tak w ogóle to pracodawca w ogłoszeniu powinien określić przewidywane minimalne wynagrodzenie. Bo przychodząc na rekrutację, gdzie tracimy swój czas, dopiero wtedy dowiadujemy się o zarobkach, co jest absurdem.

Temat: O zarobkach w liscie motywacyjnym/cv

No właśnie w chorym kraju żyjemy. To że problemem jest rozmawianie o zarobkach. Pytanie "ile chce pan zarabiać" na które nie ma dobrej odpowiedzi no i to że w ofertach BARDZO rzadko piszą o zarobkach. Szukając pracy za granicą szczerze spotkałem może 20% ofert w których nie była podana kwota
Marcin Gwiszcz

Marcin Gwiszcz Mile widziane oferty
pracy serwisanta
sprzętu
medycznego,...

Temat: O zarobkach w liscie motywacyjnym/cv

Jw z mojego doświadczenia nie można. Pamiętam jak jakaś duża firma mnie za to upomniała. Naprawdę duża coś koło 500 osób.

Tzn tak. Możemy podać prawda. Natomiast wówczas jest szansa że ktoś przez to wyrzuci nasze CV. Nie ze względu na kwotę a ze względu na to że jest. Są niestety ludzie w pl w których młody nie ma prawa się niczego domagać.
Oczywiście wstawiając kwotę do CV jest też szansa na odrzucenie złych ofert pracy.

Dlatego jw osobiście uważam że idealnym jest. Jeśli otrzymamy zaproszenie na rozmowę. Zazwyczaj telefoniczne.
Powiedzieć coś na zasadzie że w Państwa ogłoszeniu nie było widełek płacowych a są one dla mnie niezwykle istotne. Jest to duża odległość itd. Albo że wiąże się to z przeniesieniem itd I że wiadomo że z czegoś trzeba żyć.
I wówczas już wiadomo z samej tej rozmowy czy firma chce cie wykorzystać czy powiedzą ci widełki płacowe lub też poproszą o podanie kwoty i albo wyrażą na nie zgodę lub też nie.

Moim zdaniem to jedyny w PL sposób. Bo nie odstraszamy a jednocześnie wydaje mi się że jeśli osoba już zainteresowała się naszym CV to jest wstanie też zapłacić więcej. Niż np zobaczyła by taką kwotę w LM i powiedziała nie no tyle nie dam i kosz.

Ja ostatnio siedzę tu na GL.
I po prostu wątek rzucił mnie na kolana. A znalazłem przypadkiem.
http://www.goldenline.pl/grupy/Przedsiebiorcy_biznesme...

Hejt na ostatnią polska stronę na której można oceniać pracodawców.
Bo pracodawcom nie podoba się że pracownik nie dziękuję za łaskę Pana.
I wyraża np po odejściu MOCNO swoją opinie.

Drugi ciekawy jaki znalazłem jest przeciwko cv-raport. Bo dodanie niegroźnego macro do worda. Jest według nich przestępstwem. Ale jakim? To że widzi się czy ktoś naprawdę czytał czy też nie?
Ok program nie jest doskonały. W moim życiu zdarzyło mi się nawet dostać pracę gdzie CV raport pokazał jako nie czytane. Ale było to w bdb zabezpieczonej firmie. Ale nawet w takiej firmie jeśli kliknęli drukuj adnotacja przeczytania się pojawiła.

Czasem widzę jak po roku czy nawet 2 ktoś sięga po moje cv. A czasem nie zostało przez kilka lat wcale otwarte. Więc mam niemal pewność że zostało usunięte. Jw jest kwestia błędu.Ten post został edytowany przez Autora dnia 20.06.15 o godzinie 16:49
Paulina Pazdyka

Paulina Pazdyka Specjalista ds.
Social Media i
Employer Brandingu

Temat: O zarobkach w liscie motywacyjnym/cv

W ofertach zagranicznych widnieją stawki, bo często kraje te ustawowo mają uregulowane stawki płac minimalnych w określonych zawodach.
U nas obowiązuje jedna wspólna płaca minimalna i jest to "ustalenie systemowe", odgórne. Stąd też nigdy nie będą Panowie mogli w szerszej skali zobaczyć ogłoszenia z wynagrodzeniem. Trzeba także pamiętać, że dana organizacja ma swój własny system ustalania wynagrodzenia - i wbrew pozorom nie jest to widzimisie uzależnione od abstrakcyjnych czynników.

Nie jest w dobrym tonie pisać o oczekiwaniach w liście lub Cv - dlaczego, bo dokumenty te są przeznaczone do nakreślenia kompetencji zawodowych a nie oczekiwań związanych z warunkami pracy. Pan, przekazując je, inicjuje kontakt, deklaruje swój zasób wiedzy/ umiejętności.

Poza tym - jakkolwiek kuriozalnie to zabrzmi, motywacja czysto finansowa jest najniższym progiem u pracownika. Każdy z nas pracuje, po to, aby zarabiać, ale dla pracodawcy ważne są także pozafinansowe aspekty związane z chęciami do pracy. Tak więc osoba czytająca CV/ list motywacyjny, gdzie na wstępie pada kwota - już na samym wstępie będzie mieć wątpliwości, czy poza tym oczekiwaniem kryje się coś więcej np. ścieżka rozwoju zawodowego, świadomy wybór firmy, elastyczność w postawie zawodowej etc.

Dobrze poprowadzony proces rekrutacyjny zawsze powinien objąć kontakt wstępny, gdzie macie Państwo podać swoją dyspozycyjność i pułap oczekiwań - z zastrzeżeniem, że poniżej określonej stawki nie będziecie zainteresowani podjęciem pracy.

Jeśli takowe pytanie nie pada ze strony zapraszającej na rozmowę, nie bójcie się, Drodzy Panowie, samemu wykazać inicjatywą i zaznaczyć to w kontakcie. To z pewnością zaoszczędzi czas Panów i firmy szukającej pracownika.Ten post został edytowany przez Autora dnia 26.06.15 o godzinie 15:44
Marcin Gwiszcz

Marcin Gwiszcz Mile widziane oferty
pracy serwisanta
sprzętu
medycznego,...

Temat: O zarobkach w liscie motywacyjnym/cv

Po 1 większość firm ma wewnętrzny dokument z widełkami płacowymi. Każda korporacja.
Np serwisant od do. Kierownik od do. Kierownik działu tyle i i tyle.
Te dokumenty za granicą są wszędzie dostępne. W pl nie.
To kwestia tylko i wyłącznie nastawienia pracodawców. A nie kwestii Państwa. Państwo co najwyżej może zmusić do publikacji. A mówienie że za granicą są stawki w danym zawodzie są błędne. Bo dane takie publikowane są nawet na Ukrainie. Jw kwestia tylko i wyłącznie polskiej etyki.

Po 2 większość rekruterów zna stawkę. I pracodawca informuję między tyle, a tyle. W pl nie publikuje się tego.

Po 3. W pl jest zawsze targowanie się. Jak przekupy.
Pracownik mówi 3500 pracodawca słyszy 2800.

Temat: O zarobkach w liscie motywacyjnym/cv

Wiadomo że pracodawca chce żeby pracownik miał motywacje tylko jak ma mieć motywacje za minimalke? Godząc się na relokacje i codzienne dojazdy do pracy, pracując w zawodzie chyba nie jest dziwne że ktoś chce więcej niż 1300
Człowiek chcę się rozwijać, robi kursy, uprawnienia, ale z 1300 miesięcznie tego nie uciągnie. Ba, nawet na życie nie starczy.

Na koniec takie lekkie dygresje:
Jako pracownik fizyczny na 1/4 etatu dostawałem tyle ile oferują w niektórych firmach w zawodzie.
Oferta pracy stażu-technologa w Stolicy. Pytanie "czy odpowiada panu 1100 brutto?" - jak można się utrzymać w stolicy za 1100 zł brutto ?
Marcin Gwiszcz

Marcin Gwiszcz Mile widziane oferty
pracy serwisanta
sprzętu
medycznego,...

Temat: O zarobkach w liscie motywacyjnym/cv

W Polsce są 2 kulty które puki się nie zmienianie zmieni się nic:
a) Utajnianie pensji. Nawet nie musiały by być pensje jawne ok. Ale widełki które po wejściu do korpo są widoczne. I wtedy widać że a handlowiec to ma od tylu do tylu. Serwisant tyle do tyle. Nie odpowiada mi bo nie wyjdę za widełki które są dla mnie za niskie itd.

b) Czy się stoi czy się leży stała pensja się należy.
Poza handlowcami i bardzo dobrymi firmami nie ma motywacji.
Za przeproszeniem Pan Józek przyjmując mnie na czarno daje mi większa motywację płacąc mi od zysku 10% np. Niż korporacja międzynarodowa z stałym 2,5 netto + socjalem i chwalmy Pana.

W każdym cywilizowanym kraju jest podstawa + procent od zysku.
W Polsce rodzi to sytuację Pań w Zusie które wiecznie się nie wyrabiają. I wszelkich innych maści pracowników.

BO PO CO SIĘ WYSILAĆ? Jak nic z tego nie mam. Tak postępuje 90% polskich pracowników. Wychylasz się ? To cię tak czy inaczej zrównają do standardu.

Standard nauczania w Polsce itd. Dałbym wiele by przenieść się na tydzień do klasy 4-6 obecnie. Jeśli dziecku z ADHD dziś wszystko wolno. A klasa równa do standardu........ To ten standard będzie bardzo ciekawy.

Było by ok tutaj również gdyby system podatkowy i prowadzenie działalności było proste. A nie na zasadzie dokopania. Idę o zakład że jeśli prowadzenie firmy polegało by na prowadzeniu zeszytu kupno / sprzedaż. I podatek na poziomie 10% . To następnego roku 30% społeczeństwa ma własną firmę. Właśnie ze względu na brak możliwości większego zysku w firmach. Zostali by jedynie zwolennicy starego systemu.

A jak ja zmieniam co chwilę pracę, jak ktoś mnie nie docenia no to jak to. Jak tak można.

Tak jak kolega napisał. Znam ludzi pracujących na bardzo prostych etatach. Ale wynagrodzenie %. I zarabiają znacznie więcej. Ale to tylko dobra wola pracodawcy. Bo mógłby przecież wprowadzić po 2 tyś na stanowisku. I nie podoba się to inny przyjdzie.....

W dodatku pensja za to że się wykazujesz i pracujesz wydajnie najczęściej pod stołem.

Ot szara Polska rzeczywistość.Ten post został edytowany przez Autora dnia 26.06.15 o godzinie 20:58
Krzysztof B.

Krzysztof B. Analytical Project
Leader

Temat: O zarobkach w liscie motywacyjnym/cv

Paulina P.:
W ofertach zagranicznych widnieją stawki, bo często kraje te ustawowo mają uregulowane stawki płac minimalnych w określonych zawodach.

Z moich obserwacji jest to przede wszystkim różnica kulturowa.

Z punktu widzenia wielu firm i agencji rekrutacyjnych za granicą, podawanie przybliżonego zakresu zarobków pozwala na oszczędzenie czasu i energii obu stronom. Kandydaci aplikują tylko na ogłoszenia, które spełniają ich oczekiwania, więc firma/agencja otrzymuje mniej ogłoszeń. Dzięki temu jest w stanie szybciej i sprawniej przeprowadzić selekcję, oraz jest mniejsza szansa, że kandydat odrzuci ofertę.
U nas obowiązuje jedna wspólna płaca minimalna i jest to "ustalenie systemowe", odgórne. Stąd też nigdy nie będą Panowie mogli w szerszej skali zobaczyć ogłoszenia z wynagrodzeniem. Trzeba także pamiętać, że dana organizacja ma swój własny system ustalania wynagrodzenia - i wbrew pozorom nie jest to widzimisie uzależnione od abstrakcyjnych czynników.

Jeżeli organizacja ma swój system ustalania wynagrodzeń, to oznacza to, że definiując wymagania na dane stanowisko jest także w stanie wygenerować widełki płacowe. Dlaczego tego nie robi to kwestia ich wyboru, polityki lub kultury rekrutacji w danej firmie, lub/i kultury rekrutacji panującej w danym kraju.
Nie jest w dobrym tonie pisać o oczekiwaniach w liście lub Cv

O, właśnie!
Poza tym - jakkolwiek kuriozalnie to zabrzmi, motywacja czysto finansowa jest najniższym progiem u pracownika. Każdy z nas pracuje, po to, aby zarabiać, ale dla pracodawcy ważne są także pozafinansowe aspekty związane z chęciami do pracy. Tak więc osoba czytająca CV/ list motywacyjny, gdzie na wstępie pada kwota - już na samym wstępie będzie mieć wątpliwości, czy poza tym oczekiwaniem kryje się coś więcej np. ścieżka rozwoju zawodowego, świadomy wybór firmy, elastyczność w postawie zawodowej etc.

Po pierwsze - skąd to założenie, że kwota pada "na wstępie"?
Po drugie - czy może pani wyjaśnić czym dokładnie są te pani "wątpliwości" oraz jaki tok rozumowania prowadzi do nich od podania w CV lub LM oczekiwań finansowych?

Temat: O zarobkach w liscie motywacyjnym/cv

A no właśnie. Firma chce dobrego pracownika, ale jeśli wiąże się to (jak pisałem wyżej) z koniecznoscią przeprowadzki, wynajęcia mieszkania, dojazdów to myślę że pracownik powinien MIEĆ MOŻLIWOŚĆ napisania swoich wymagań w LM.

Mówimy o oczekiwaniach pracodawcy, a co z oczekiwaniami pracownika? Przykładowo: jestem z Krakowa, zapraszają mnie na rozmowę pod Warszawę. Praca wiąże się z koniecznością dojazdów 10 km w jedną stronę i wynajęciem mieszkania (liczmy 1000 zł). Jak pracodawca może liczyć na to że powie się 1300, 1500 czy 1700 ? Skoro szuka dobrego pracownika to chyba nie chce podirytowanej osoby wynajmującej miejsce w 5 osobowym pokoju :)Ten post został edytowany przez Autora dnia 28.06.15 o godzinie 12:23
Krzysztof B.

Krzysztof B. Analytical Project
Leader

Temat: O zarobkach w liscie motywacyjnym/cv

Panie Jakubie,

Nawet w krajach gdzie podawanie zakresu zarobków w ogłoszeniach jest na porządku dziennym, podawanie swoich oczekiwań finansowych w CV lub LM jest mimo wszystko źle widziane.

Swoje oczekiwania może Pan umieścić w CV lub LM w dwóch sytuacjach:
1. Gdy oczekuje tego potencjalny pracodawca.
2. Jeżeli jest Pan wysokiej klasy fachowcem w bardzo specjalistycznej branży, w której jednak panuje duży rozrzut zarobków, oraz jest Pan notorycznie nagabywany przez rekruterów i chce ograniczyć ilość rozmów kwalifikacyjnych do niezbędnego minimum, a jednocześnie jest Pan pewny swojej przyszłości i nie musi się Pan martwić o to, że zepsuje Pan sobie reputację.
Paulina Pazdyka

Paulina Pazdyka Specjalista ds.
Social Media i
Employer Brandingu

Temat: O zarobkach w liscie motywacyjnym/cv

Gdyby uważnie prześledził Pan przebieg dyskusji, zauważyłby Pan, że przedmówcy sygnalizowali swoje wątpliwości odnośnie zaznaczania stawki wynagrodzenia już na samym wstępie - a więc w dokumentach aplikacyjnych. Stąd założenie o tym, "że kwota pada na wstępie". I poniekąd słuszny może być ich tok myślenia zakładający, że w ten sposób zaoszczędza się czas. Ale oprócz zaoszczędzenia czasu, powstaje cały szereg innych elementów, które z kolei budzą niejasności w takim mechanizmie działania.

Odnośnie wątpliwości - chyba dość precyzyjnie nakreśliłam, że w oceanie aplikacji, jakie napływają ktoś, to od początku "serwuje swoje zasady gry" będzie okiem rekrutera postrzegany jako osoba, która dosyć autorytarnie prezentuje się w swojej postawie. A to rzutuje na szereg innych działań związanych z zachowaniami w samym miejscu pracy.. Mówiąc wprost: ktoś taki może prawdopodobnie mieć problem z odnalezieniem się w strukturze i funkcjonowaniem w relacji pionowej (podleganie szefowi) lub poziomej (relacje ze współpracownikami). Już na samym wstępie daje się poznać jako osoba roszczeniowa. A współpraca (zawodowa i nie tylko) z założenia jest działaniem obopólnym, a więc nie tylko na zasadach jednej ze stron, która druga stawia wobec faktów.

Istnieje cały wachlarz motywatorów pozafinansowych, które można wprowadzić w firmie nie narażając się na dodatkowe wydatki. Gratyfikacje pozafinansowe skutecznej i szybciej integrują pracowników z zarządem firmy, tworzą przyjacielską atmosferę w miejscu pracy, a ponad to kształtują wizerunek firmy jako dbającej o własny personel. ALE: Warto pamiętać, że motywowanie pozafinansowe powinno zawsze iść w parze z prawidłową motywacją finansową.

To, że w naszym kraju tak,a nie inaczej to wygląda, z pewnością ma silne uwarunkowanie kulturowe. Jesteśmy krajem,w którym nie przystoi się chwalić sukcesami, pieniądze zalicza się do tematu tabu, a poczucie konkurencyjności wyrastające z systemu politycznego, który powszechnie zwiemy kapitalizmem (choć śmiem głęboko wątpić w to, czy nim on rzeczywiście jest) towarzyszy nam stosunkowo niedługo.

Dlatego też w oczach wielu pracodawców istnieje mylne przekonanie dotyczące pewności, że zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie pracował i będzie to robił tylko i wyłącznie na jego zasadach. Co, oczywiście, jest dużym błędem.

Doskonale rozumiem rozterki Panów, ale myślę, że dyskurs ten oscyluje raczej na poziomie dywagacji czysto idealistycznych. Świata, rzeczywistości nie zmienimy od ręki.
I zapewne jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie, zanim Panów pragnienia ziszczą się w realnie namacalnych zjawiskach na rynku pracy.

Nikt nie jest niczyim niewolnikiem, każdy decyduje za siebie:) Pamiętajmy o tym.

Krzysztof B.:
Paulina P.:
W ofertach zagranicznych widnieją stawki, bo często kraje te ustawowo mają uregulowane stawki płac minimalnych w określonych zawodach.

Z moich obserwacji jest to przede wszystkim różnica kulturowa.

Z punktu widzenia wielu firm i agencji rekrutacyjnych za granicą, podawanie przybliżonego zakresu zarobków pozwala na oszczędzenie czasu i energii obu stronom. Kandydaci aplikują tylko na ogłoszenia, które spełniają ich oczekiwania, więc firma/agencja otrzymuje mniej ogłoszeń. Dzięki temu jest w stanie szybciej i sprawniej przeprowadzić selekcję, oraz jest mniejsza szansa, że kandydat odrzuci ofertę.
U nas obowiązuje jedna wspólna płaca minimalna i jest to "ustalenie systemowe", odgórne. Stąd też nigdy nie będą Panowie mogli w szerszej skali zobaczyć ogłoszenia z wynagrodzeniem. Trzeba także pamiętać, że dana organizacja ma swój własny system ustalania wynagrodzenia - i wbrew pozorom nie jest to widzimisie uzależnione od abstrakcyjnych czynników.

Jeżeli organizacja ma swój system ustalania wynagrodzeń, to oznacza to, że definiując wymagania na dane stanowisko jest także w stanie wygenerować widełki płacowe. Dlaczego tego nie robi to kwestia ich wyboru, polityki lub kultury rekrutacji w danej firmie, lub/i kultury rekrutacji panującej w danym kraju.
Nie jest w dobrym tonie pisać o oczekiwaniach w liście lub Cv

O, właśnie!
Poza tym - jakkolwiek kuriozalnie to zabrzmi, motywacja czysto finansowa jest najniższym progiem u pracownika. Każdy z nas pracuje, po to, aby zarabiać, ale dla pracodawcy ważne są także pozafinansowe aspekty związane z chęciami do pracy. Tak więc osoba czytająca CV/ list motywacyjny, gdzie na wstępie pada kwota - już na samym wstępie będzie mieć wątpliwości, czy poza tym oczekiwaniem kryje się coś więcej np. ścieżka rozwoju zawodowego, świadomy wybór firmy, elastyczność w postawie zawodowej etc.

Po pierwsze - skąd to założenie, że kwota pada "na wstępie"?
Po drugie - czy może pani wyjaśnić czym dokładnie są te pani "wątpliwości" oraz jaki tok rozumowania prowadzi do nich od podania w CV lub LM oczekiwań finansowych?
Krzysztof B.

Krzysztof B. Analytical Project
Leader

Temat: O zarobkach w liscie motywacyjnym/cv

Zinterpretowałem Pani zwrot "na wstępie" jako "na początku CV lub LM", nie "na początku procesu rekrutacji".

Dziękuję za wyjaśnienia. To bardzo ciekawe i cenne informacje.

Następna dyskusja:

Co wpisywac w liscie motywa...




Wyślij zaproszenie do