Barbara Maciak

Barbara Maciak Student, Uniwersytet
Kardynała Stefana
Wyszyńskiego w
War...

Temat: kazus prawo pracy, działalność gospodarcza

Potrzebuję pomocy przy rozwiązaniu kazusu, z racji tego że są tu osoby, które się na tym znają liczę na Waszą pomoc.
Treść kazusu: Pani Karolina zarejestrowała 30 marca 2004 r działalność gospodarczą w postaci sklepu. Od 1 kwietnia 2004 roku zatrudniła koleżankę w sierpniu 2005 r. usłyszała, że pracodawca powinien zgłosić ten fakt PIP. Zatem Karolina zgłosiła PIP fakt rozpoczęcia działalności 16 sierpnia 2006 r. Zlośliwy sąsiad zawiadomił 20 kwietnia 2011 r PIP o tym, że Karolina zgłosiła rozpoczęcie działalności przeszło rok po jej rozpoczęciu Domaga się on ukarania Karoliny, że postąpiła przeciwko prawom pracownika.
Czy żądanie sąsiada jest słuszne?
Czy Pani Karolina może i powinna podlegać karze za wykroczenia?
Jaki charakter ma naruszenie obowiązku zgłoszenia rozpoczęcia działalności jednorazowy czy ciągły?
Czy mogło tu dojść do przedawnienia, jeśli tak to na jakich zasadach należałoby to oceniać?

konto usunięte

Temat: kazus prawo pracy, działalność gospodarcza

Gazeta Podatkowa nr 5 (942) z dnia 17.01.2013, strona 1
Dział: Strona tytułowa
Autor: Kinga Romas

Dotychczas pracodawca rozpoczynający działalność zobowiązany był w terminie 30 dni od momentu rozpoczęcia tej działalności dokonać zgłoszenia do okręgowego inspektora pracy o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Przypominamy, że status pracodawcy uzyskuje się z chwilą zatrudnienia pierwszego pracownika, czyli osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Zgłoszenia trzeba było także dokonywać w przypadku zmiany miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności. Ponadto w terminie 30 dni od uzyskania statusu pracodawcy należało dokonać zgłoszenia inspektorowi sanitarnemu.

Z dniem 17 stycznia 2013 r. na mocy ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 2) uchylony został art. 209 oraz pkt 1 w art. 283 § 2 Kodeksu pracy. W związku z tym pracodawcy nie muszą dokonywać zgłoszeń, o których mowa powyżej. Tym samym, pracodawcom nie grożą już sankcje za niewywiązanie się z obowiązku dokonania zgłoszenia - usunięty został zapis regulujący kwestię dotyczącą sankcji za niepoinformowanie odpowiednich organów o rozpoczęciu działalności w charakterze pracodawcy. Dotychczas była to grzywna od 1.000 zł do 30.000 zł.

W myśl nowelizacji, zarówno PIP, jak i PIS informacje będą uzyskiwać z danych gromadzonych w rejestrze podmiotów prowadzonym przez GUS i danych gromadzonych przez ZUS na kontach płatników. Przy czym zarówno GUS, jak i ZUS dane te mają udostępniać z urzędu. Zobowiązane one są do udzielania koniecznych informacji PIP i PIS bezpłatnie, z częstotliwością raz na kwartał.

Oznacza to, że teraz nie ma już wykroczenia z art. 283 par. 2 pkt 1 kp.



Wyślij zaproszenie do