Krzysztof Rybak

Krzysztof Rybak Operator Bazy Danych

Temat: Dział spadku

Pokrótce opis sytuacji.W skład masy spadkowej wchodzi dom jednorodzinny i działka.
Dziedziczenie ustawowe ( brak testamentu ), troje spadkobierców, każdy posiada udział
w spadku w wysokości 1/3.Dwoje ze spadkobierców zamieszkuje na terenie budynku
będącego przedmiotem spadku od urodzenia, utrzymuje ten dom, nie ma konfliktu z
prawem.Są osobami samotnymi, jedno z nich ma zdolność kredytową, drugie jest osobą
bezrobotną.Trzeci ze spadkobierców posiada osobne mieszkanie i własną rodzinę.
Trzeci spadkobierca proponuje w drodze działu spadku spłatę pozostałych spadkobierców
co skutkuje tym że będzie w posiadaniu dwóch mieszkań a dwoje pozostałych spadkobierców
będzie musiało wynieść się na bruk z domu który jest przedmiotem spadku i będzie np.
motywował to w sądzie tym że są osobami niezaradnymi życiowo.Jaka jest praktyka sądowa
w takich przypadkach? Czy sądy uwzględniają tzw. interes społeczny aby nie pozbawiać
nikogo dachu nad głową? czy jest to bez znaczenia?

Temat: Dział spadku

Sąd dokonuje działu zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa oraz zgodnie z interesem społeczno-gospodarczym. Powyższe klauzule mają znaczenie przy orzekaniu. Przy czym osoba, która nie ma innego lokum a sama nie wnosi o przyznanie jej lokalu/budynku mieszkalnego, który zamieszkuje i który wchodzi w skład spadku zobowiązując się do spłaty pozostałych spadkobierców to sąd sam z siebie nie przyzna jej lokalu na wyłączną własność. Czyli należy złożyć wniosek o przyznanie lokalu i zobowiązać się do spłaty pozostałych spadkobierców. Sąd może też rozważać, czy wysokość spłaty może być wystarczająca na pokrycie potrzeb mieszkaniowych spadkobiercy, który ją otrzyma. Wreszcie może zostać złożony wniosek o dokonanie działu spadku w drodze sprzedaży rzeczy wspólnej.

konto usunięte

Temat: Dział spadku

I CSK 674/10 postanow. SN 2011-09-09
LEX nr 960518
W świetle przepisów art. 211 k.c. i art. 212 § 2 k.c. podział fizyczny rzeczy (podział naturalny) jest podstawowym sposobem zniesienia współwłasności.

Jeżeli dział fizyczny jest niemożliwy zachodzi potrzeba przyznania własności jednej osobie ze spłatą pozostałych lub ostatecznie zarządzenie sprzedaży.

II CSK 187/12 postanow. SN 2012-11-14
Sposób orzekania o podziale majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej w razie sprzeciwu uczestnika co do przyznania mu prawa majątkowego.
LEX nr 1267162
W postępowaniu o podział majątku wspólnego, sąd nie może wbrew woli uczestnika przyznać mu prawa majątkowego i zasądzić od niego na rzecz innego uczestnika spłatę lub dopłatę . Powody sprzeciwu uczestnika są prawnie irrelewantne. Również wzgląd na zasady współżycia społecznego i interesy uczestników nie uzasadnia orzekania w taki sposób o podziale.

Z tego też tytułu jeżeli uczestnik nie wyraża zgody na sposób działu wskazany przez wnioskodawcę winien wskazać własny projekt.

IV CKN 369/00 postanow. SN 2001-05-08
LEX nr 750009
Aby ocenić jaki sposób podziału najlepiej odpowiada usprawiedliwionym interesom każdego z uprawnionych rozważenia wymaga ich sytuacja osobista, majątkowa i rodzinna istniejąca w chwili dokonywania podziału.

Sąd może zatem wziąć pod uwagę kto aktualnie zajmuje nieruchomość, jakie warunku lokalowe mają pozostali uczestnicy itp.
Krzysztof Rybak

Krzysztof Rybak Operator Bazy Danych

Temat: Dział spadku

Dziękuję za odpowiedź i pomoc.Wyjaśnienie dodatkowe: przedmiotem spadku jest nieruchomość zabudowana bez możliwości fizycznego podziału z osobnym dostępem.Nie jestem wprawdzie prawnikiem i język prawniczy jest mi całkowicie obcy ale rozumiem że nie jesteśmy skazani na całkowitą porażkę w sądzie.Boimy się że sąd może
nieprzychylni spojrzeć na fakt że tylko jeden z dwojga spadkobierców zamieszkujących nieruchomość będącą przedmiotem spadku ma zdolność kredytową która pokrywa w całości roszczenia trzeciego ze spadkobierców ale ma już uprawnienia emerytalne.Natomiast drugi ze spadkobierców jest w tej chwili osobą bezrobotną ( chociaż nie jest osobą trwale niezdolną do podjęcia pracy ). Czy sąd biorąc pod uwagę trudną sytuację spadkobierców może rozłożyć spłatę na raty? na jaki okres?
Krzysztof Rybak

Krzysztof Rybak Operator Bazy Danych

Temat: Dział spadku

Czyi mogę prosić o dodatkowe wyjaśnienie?Czy sąd badając zdolność kredytową spadkobierców, ich sytuację materialną, możliwość pogodzenia spłaty z zabezpieczeniem podstawowych potrzeb życiowych bada wyłącznie sytuację finansową samych spadkobierców czy również ich rodzin ( małżonki bądź małżonka, dzieci ) ?

Temat: Dział spadku

Rozłożenie spłat na raty może wynieść nawet do 10 lat. Sąd bada możliwość spłat/dopłat na podstawie całokształtu sytuacji materialnej/majątkowej zobowiązanego do ich uiszczenia. Jeśli zatem uczestnik chcący spłacić pozostałych spadkobierców ma inne możliwości spłaty niż własne dochody np. zdolność kredytową, zbycie własnych składników majątkowych, pomoc osób trzecich (w tym rodziny) to można próbować dowodzić tych możliwości. Ocena sądu co do zasadności przyznania na własność konkretnej rzeczy, spłaty i jej sposobu wymaga rozważenia wszystkich okoliczności równocześnie. Żadna z nich nie jest ani ważniejsza, ani mniej istotna.

konto usunięte

Temat: Dział spadku

Możesz poszukać sposobu na obniżenie wartości nieruchomości i działki. Na przykład lokalizacja, nie w centrum, daleko od większych aglomeracji, lub stan budynku itp. Proponuję żebyś skonsultowała się z prawnikiem, który zasugeruje Ci co powinnaś zrobić. tutaj masz namiary do prawnika, który prowadził moją sprawę spadkową http://sokolow-podlaski.seroczynski.com.pl/

Następna dyskusja:

wniosek o zgdone zniesienie...




Wyślij zaproszenie do