J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Koncepcję logosu holistycznego w nauce i w filozofii

WSPOŁCZESNE TWÓRCZE ELEMENTY CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ
Rafał Ciołek
16 Jan, 2014
http://www.psz.pl/blogi/44749-WSPO-CZESNE-TWORCZE-ELEM...

dr inż. Rafał Ciołek

Analizując zagadnienie określone w temacie tego artykułu dochodzę do wniosku że jeden z trzech filarów Cywilizacji Łacińskiej dawno stracił na aktualności i powinien być zastąpiony innym.

Przyjmuje się że Cywilzacja Łacińska (zachodnia) to w skrócie:

1. Rzymski stosunek do prawa
2. Grecki stosunek do sztuki (i nauki)
3. Żydowska koncepcja logosu transcendentnego (filozofia) - której pochodną są wszystkie religie transcendentne z których głowne to: Chrześcijaństwo, Islam, Judaizm - w Polsce instytucjonalna działaność Kościoła Katolickiego

Uważam że ten trzeci filar stracił dawno na aktualności, mniej więcej na początku XXw. i nie tylko nie jest dziś twórczym elementem rozwoju cywilizacji łacińskiej ale jej głównym hamulcowym (co dziś w Polsce obserwujemy w sposób jaskawy). Ten trzeci element powinien być dziś zastąpiony przez:

3. Postmodernistyczną (strukturalną) koncepcję logosu holistycznego w nauce i w filozofii.

Jest to zgodne ze współczesnymi trendami rozwoju nauki w szczególności z koncepcją świata holograficznego, nielokalnością, kwantową koncepcją unitarnego pola informacyjnego i holistycznym, nieredukcjonistycznym opisem rzeczywistości.

Logos transcendentny nie wytrzymał w XXw. próby czasu. On po prostu od pewnego momentu przestał wyjaśniać poprawnie rzeczywistość, a to dlatego że ona ma inną naturę - właśnie nielokalna holistyczną. My wszyscy współtworzymy ten logos i nie jest on niezmienną strukturą we wszechświecie, ale cały czas się rozwija tak jak rozwija się cała ludzkość.

Jesteśmy systemem naczyń połączonych. Każde nasze działanie niesie ze sobą konsekwencje i wraca do nas w innych formach. To bardzo subtelny i złożony proces. Wiele pojęć i terminów związanych z funkcjonowaniem naszej cywilizacji będzie wymagało przedefiniowania a wyjście z tego matriksa pojęciowego i niezupełnego systemu filozofii transcendentnej będzie bolesne ale to jest już nieunikniony nieodwracalny proces. To już się dzieje.

POSTREALIZM - NOWY TREND W FILOZOFII, NAUCE I SZTUCE
dr inż. Rafał Ciołek

1. REALIZM - LOGOS TRANSCENDENTNY (pocz XXw. do lat 30-tych)
2. MODERNIZM - PODWAŻENIE LOGOSU TRANSCENDENTNEGO (lata 30-60 XXw)
3. POSTMODETRNIZM - UNICESTWIENIE LOGOSU TRANSCENDENTNEGO
(lata 60-te do końca XXw)
4. POSTREALIZM - PRZYWRÓCENIE LOGOSU. ALE HOLISTYCZNEGO NIE
TRANSCENDENTNEGO (XXI wiek) Ten post został edytowany przez Autora dnia 17.03.14 o godzinie 18:16