Krzysztof
B.
Przewodniczący Rady
Programowej, Dobra
Praktyka
Żeglarska...
Temat: Kanon żeglarskiej wiedzy?
Zastanawiam sie wlasnie jaki zakres wiedzy jest potrzebny zawodowemu zeglarzowi. Moim zdaniem wytyczne na nasz stopien kapiszona sa nieco przestarzale i zbyt waskie.Przykladowo, pojawilo sie duzo urzadzen elektronicznych, ktore wielu zeglarzy obsluguje "na czuja". Wspolczesny jacht morski staje sie bardzo zelektryfikowana maszyna. Kto zna sie na eksploatacji i naprawie agregatow pradotworczych? Nie mowie o razu takich po 50 kW, ale 2-4 kW. Padl mi taki i nie potrafilem go naprawic, a potem akazalo sie, ze to prosta sprawa i gdybym wiedzial jak jest zbudowany i jak dziala, to bym naprawil.
"Kanon" rozumiem tu jako ogólnie przyjęty (przez jakies grono) i aktualny spis dzialow wiedzy wraz z jej struktura.
Complete Yachtmaster liczy 31 rozdzialow, czyli groch z kapusta. Nasze wademecum zeglarstwa morskiego 4 duze dzialy (nautyka, technika, ratownictwo i przepisy) a w nich podrozdzialy, wiec struktura jest lepsza, choc pozycja przestarzala.
Tak na poczatek rzuce zalazek:
Nautyka: nawigacja, meteorologia, oceanografia
Technika: Silniki i napędy, mechanika, elektrotechnika, elektronika, prace bosmanskie...
Uzywam w tym opisie nazw dziedzin nauki, ale oczywiscie w ograniczonym zakresie przydatnym w zeglarstwie. Przykladowo z mechaniki zeglarz powinien wiedzic ile moze wytrzymac zwykla sruba M8 na ścinanie (kto wie?)
Lacze pozdrowienia
Krzysztof Bienkowski
--------------------
http://dpz.info.pl