Adam Łasowski

Adam Łasowski Rehabilitant,
Warsztaty Terapii
Zajęciowej

Temat: Zalew Soliński Bieszczady

Witam czy w Polsce są tylko Mazury, Bieszczady to chyba jeden z najbardziej urokliwych zakątków Polski. Solina jest ... trudna, wiry i wiatry odbite. Wieje bardzo.
Jezioro Solińskie charakteryzuje się wyjątkowo dużymi wahaniami poziomu zwierciadła wody. W sezonie letnim poziom zwierciadła wody utrzymywany jest przeważnie na wysokości 417–420 metrów n.p.m. Zmiana wysokości zwierciadła wody może nastąpić tutaj bardzo szybko – z dnia na dzień nawet o jeden metr. Przyczyn tego zjawiska można wskazać kilka. Przede wszystkim wpływ ma na to zmienność przepływów Sanu, przepompowywanie wody z Jeziora Myczkowskiego do Jeziora Solińskiego (lub odwrotnie), jak również ukształtowanie niecki samego zbiornika (strome brzegi). Poziome przesunięcie linii brzegowej przy maksymalnej amplitudzie wahań (około 15 metrów rocznie) wynosi od kilku metrów do około 2 kilometrów. Jezioro przy normalnej rzędnej piętrzenia ma powierzchnię ok. 21 km2, zaś przy spiętrzeniu maksymalnym powierzchnia jego wzrasta nawet do 22.2 km2. Pojemność całkowita zbiornika wynosi ok. 500 mln m³ i pod względem pojemności jest to największe sztuczne jezioro w Polsce.


Duży wpływ na klimat i pogodę w rejonie jeziora Solińskiego ma powietrze docierające tu znad Niziny Węgierskiej, któremu towarzyszą wiatry typu halnego, zwane tutaj dukielskimi. Lipiec jest tu najcieplejszym miesiącem (średnio 17°C). Poza tym bieszczadzkie lato charakteryzują duże upały potęgowane ciepłymi południowymi wiatrami oraz częste burze. Temperatura wody Jeziora Solińskiego nie osiąga w sezonie letnim zbyt wysokich temperatur. Pod koniec lipca, na głębokości 1 metra notuje się temperaturę około 20°C, choć może ona ulegać kilkustopniowym odchyleniom, w zależności od utrzymującej się w danym okresie temperatury otoczenia.

konto usunięte

Temat: Zalew Soliński Bieszczady

20 stopni na 1 metrze? :))) Miodzio :)))

Następna dyskusja:

Sprzedam katamaran Hobiecat...




Wyślij zaproszenie do